Nasze uczennice wzięły udział w pierwszym zjeździe II etapu

projektu Uniwersytet Młodego Chemika

W dniach 2-3 marca 2019r. nasze uczennice wzięły udział w pierwszym zjeździe II etapu projektu Uniwersytet Młodego Chemika. Zajęcia odbywały się na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

Zjazd zaczął się wykładem inauguracyjnym wygłoszonym przez panią dr hab. Beatę Krasnodębską-Ostręgę, następnie odbyło się obowiązkowe szkolenie BHP i dziewczęta  udały się do laboratorium chemii fizycznej ze spektroskopią. W laboratorium omawiały prawa, które wyjaśniają zjawisko osmozy, napięcie powierzchniowe i kinetykę chemiczną.

W niedzielę uczennice pracowały w laboratorium chemii nieorganicznej. Przypomniały sobie metody otrzymywania wodorotlenków, kwasów i soli. Określały moc kwasów i zasad. Poznały reakcje utleniania – redukcji.

Praca w laboratoriach okazała się bardzo trudna, intensywna, ale i pasjonująca. Nasze młode „chemiczki” były bardzo chwalone za zaangażowanie i kulturę osobistą.

Dziewczęta spotkały się z pracownikami UW, którzy prowadzili zajęcia z niesamowitym zaangażowaniem i pasją. Zorganizowanie tak dużego projektu i bardzo sprawne prowadzenie wywarło na nas ogromne wrażenie.

Mimo ogromnego zmęczenia, dziewczęta wróciły zadowolone i szczęśliwe, że mogły brać udział w takim przedsięwzięciu. Przed nami jeszcze trzy zjazdy, mam nadzieję, że będą one równie pozytywnym doświadczeniem i że kilka z naszych uczennic zakwalifikuje się do III etapu.

Agata Dąbrowska


 Najzdolniejsi uczestnicy projektu „Uniwersytet Młodego Chemika”

6 i 7 października 2018r. uczniowie klas ósmych wraz z nauczycielami z naszej szkoły panią Agatą Dąbrowską i panem Józefem Osiełem uczestniczyli w dodatkowych zajęciach z chemii prowadzonych w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Alchemik”.

Gościliśmy wolontariuszy  z fundacji„ Przyszłość w nauce”, a gościem szczególnym była pani Dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Beata Krasnodębska – Ostręga. Fundacja zaproponowała nam udział w konkursie na wykonanie plakatów na temat Rola chemii w życiu człowieka, co zaowocowało zakwalifikowaniem się do projektu „Uniwersytet Młodego Chemika”. Jesteśmy jedną z 16. szkół w Polsce,  którym  udało się tego dokonać. Pod koniec zajęć uczniowie rozwiązywali test, który zweryfikował postępy w nauce uczestników projektu. Test obejmował część teoretyczną i praktyczną. Osiem  uczennic z naszej szkoły: Julia Silezin, Lidia Gozdecka, Dominika Ciechiewicz, Martyna Kulanin, Anna Łozińska, Patrycja Pietruczyk, Oliwia Gadaj, Katarzyna Wróblewska osiągnęło najwyższe wyniki i zakwalifikowało się do II etapu projektu. Dziewczęta zostały zaproszone na zajęcia teoretyczne i laboratoryjne organizowane przez Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

Gratulujemy!


Alchemicy z „Piątki”

W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas siódmych mogą uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z chemii prowadzonych w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Alchemik”.

 Nawiązaliśmy również współpracę z Fundacją „ Przyszłość w nauce”.  W dniach 10 – 11 marca 2017r. gościliśmy wolontariuszki z fundacji, które wraz z nauczycielami z naszej szkoły panią Agatą Dąbrowską i panem Józefem Osiełem przygotowali dla siódmoklasistów pokazy i warsztaty chemiczne. Uczniowie mieli okazję przeżyć niezwykłą przygodę i przekonać się, jak fascynująca może być praca w laboratorium.

Ta propozycja ciekawego i pożytecznego spędzania wolnego czasu spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony naszych uczniów, dlatego zamierzamy kontynuować tę współpracę.

 
Strona znajduje się na serwerze http://www.republika.pl/
www.republika.pl

z powrotem | linki |napisz do nas | ciekawe strony
© Szkoła Podstawowa nr 5 im. Ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju
23-400 Biłgoraj, ul. Nadstawna 62A
e-mail: bilgoraj_sp5@poczta.onet.pl
telefon: (0-84) 688-04-81, 688-04-82
Prowadzenie strony: Józef Osieł