Wydanie specjalne brzdąca

 
   

 

Jesteśmy „Szkołą Niepodległej”

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok 2018 Rokiem dla Niepodległej. Z tej okazji Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej zorganizował Ogólnopolski Konkurs  „Szkoła Niepodległej”.

„Piątka” jest jedną z 215 placówek w Polsce i jedną z dwóch w powiecie biłgorajskim, które otrzymały miano „Szkoły Niepodległej”.

Społeczność szkolna przeszła symboliczny szlak niepodległościowy, wykonując określoną liczbę zadań. Do tego przedsięwzięcia zaangażowani zostali nie tylko uczniowie, ale też nauczyciele oraz lokalna społeczność. Wszystkie działania koordynowała  p. Alina Typko, która odebrała certyfikat podczas uroczystości 100-lecia zwołania Sejmu Ustawodawczego na uroczystej Gali w Sali Kolumnowej Sejmu RP.


„Piątka” dla Niepodległej

Społeczność naszej szkoły aktywnie włączyła się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Zaplanowaliśmy i realizujemy szereg działań, które są świadectwem szacunku i miłości do wolnej Ojczyzny.

ŻYWY POMNIK NIEPODLEGŁOŚCI

27 kwietnia 2018 roku został posadzony przy naszej szkole Dąb Niepodległości, podarowany przez Nadleśnictwo Biłgoraj.

W ten sposób włączyliśmy się do akcji zainicjowanej przez Wojewodę Lubelskiego Pana Przemysława Czarnka, mającej na celu uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

W uroczystym sadzeniu dębu wzięli udział: Ks. kan. Stanisław Budzyński, zastępca nadleśniczego pan Leszek Turczyniak, Dyrektor Gimnazjum nr 2 im. Stefana Batorego pani Aldona Kozak, przedstawiciele Rady Rodziców, uczniowie „Piątki” i gimnazjum oraz poczty sztandarowe z obu szkół.

Pieczę nad uroczystością sprawowała pani Teresa Bogdanowicz-Bordzań- dyrektor naszej szkoły, która w swoim wystąpieniu podkreśliła, że powinniśmy być patriotami na co dzień, szanując symbole narodowe, dbając o język ojczysty oraz pamiętając o ważnych wydarzeniach związanych z historią Polski.

Mamy nadzieję, że za kilkadziesiąt lat przyszli uczniowie „Piątki” będą mogli podziwiać wspaniałe drzewo, które przypomni im o tym, jak ważną wartością jest wolność.

 

BIEG STULECIA

7 czerwca na boisku szkolnym odbył się „Bieg stulecia”. Był to sztafetowy bieg z flagą Polski na dystansie 100 m. Rozpoczęli go uczniowie z klas 0, którzy przekazali flagę pierwszoklasistom, a oni kolejnym klasom. W biegu wzięła udział również pani dyrektor. Ze swoimi klasami biegli wychowawcy oraz nauczyciele.

HAPPENING „TWORZYMY FLAGĘ”

Uczniowie klas 0-III pod czujnym okiem wychowawczyń utworzyli na placu szkolnym ogromną, falującą na wietrze, biało-czerwoną flagę. W jednej chwili szara przestrzeń przed szkołą stała się „żywym” symbolem narodowym. Akcja została sfilmowana z lotu ptaka przez kamerę przymocowaną do drona.

 

Flaga dla Niepodległej

w wykonaniu klas 0-III

Szkoły Podstawowej nr 5

W Biłgoraju

 

 

POLONEZ NA 100 PAR

Kolejnym działaniem, mającym na celu uczczenie Polski Niepodległej, było włączenie się do akcji bicia rekordu Polski w tańczeniu poloneza. W tym przedsięwzięciu wzięło udział 274 uczniów z klas I-III przygotowanych przez swoje wychowawczynie.

To było bardzo poruszające wydarzenie. Dzieci ubrane w stroje galowe z przypiętymi biało-czerwonymi wstążeczkami zatańczyły na placu szkolnym nasz narodowy taniec. Mali tancerze bez problemu poradzili sobie z trudnymi układami, skomplikowanymi figurami i przejściami. Był to polonez nie na 100, ale na 137 par. Należy tutaj podkreślić ogrom pracy włożonej w przygotowanie tego niezwykłego widowiska. Słowa uznania należą się przede wszystkim tancerzom, ale również paniom wychowawczyniom, które potrafiły poskromić temperamenty artystów i wykazały wiele cierpliwości w przygotowaniu występu.

Obecni na placu szkolnym rodzice i nauczyciele byli pełni podziwu dla występujących uczniów. Taniec chwytał za serca i na pewno na długo zostanie w naszej pamięci.

 

Polonez dla Niepodległej

w wykonaniu klas I-III

Szkoły Podstawowej nr 5

W Biłgoraju

 

ODWIEDZAMY MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ

Upamiętniając 100-lecie odzyskania niepodległości, w czasie wycieczek i rajdów odwiedzamy miejsca związane z czasami I wojny światowej i postaciami, które przyczyniły się do odzyskania wolności. Biało – czerwoną wstęgą opasaliśmy pomnik Józefa Piłsudskiego w Soli. Uczniowie na wycieczce w Zwierzyńcu odwiedzili cmentarz wojenny z kwaterami żołnierzy z czasów I wojny światowej  i obelisk upamiętniający pobyt przyszłego Naczelnika Państwa Polskiego, który w 1901 roku podczas ucieczki z więzienia w Petersburgu schronił się w budynkach Ordynacji Zamojskiej. Pamiątkowe zdjęcie wykonali również w Józefowie przy nowym posągu Marszałka w płaszczu, ze zdjętą czapką, opartego o szablę. Dzieci podziwiały również pomnik, który powstał z inicjatywy Związku Strzeleckiego w 15. rocznicę odzyskania niepodległości w Osuchach.

 

W DRODZE O NIEPODLEGŁOŚĆ

Około 70 uczniów z czterech klas naszej szkoły przeszło fragmentami szlaku walk powstańców styczniowych i walk frontu wschodniego I wojny światowej. Wędrowaliśmy od rezerwatu „Szum” i kapliczki na wodzie św. Stanisława w Górecku Kościelnym przez Tarnowolę do Józefowa Biłgorajskiego. Marsz utrudniał ciągle padający deszcz, ale nikt nie narzekał. Wszystkie niedogodności 10 km marszu zrekompensował nam gorący bigos w zaprzyjaźnionym Zespole Szkół Samorządowych w Tereszpolu – Zaorendzie.

 

AKCJA „REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ”

9 listopada o godzinie 11.11 cała społeczność „Piątki” zebrała się w sali gimnastycznej, aby wziąć udział w ogólnopolskiej akcji śpiewania hymnu Polski, w celu uczczenia 100-lecia niepodległości.

Uczniowie ubrani w stroje galowe wraz z nauczycielami zaśpiewali wszystkie zwrotki hymnu, po czym wrócili na lekcje. Było to wyjątkowe wydarzenie ze względu na jego podniosły charakter.

 

 

ŚWIĘTUJEMY 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI

„Chcemy Polski Niepodległej, abyśmy tam mogli urządzić życie lepsze i sprawiedliwe dla wszystkich”. Te słowa wypowiedziane przez Józefa Piłsudskiego w 1918 roku stały się faktem. Już 100 lat mamy wolną, niepodległą Polskę.

 8 listopada w sposób szczególny uczciliśmy to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. Najpierw uczniowie klas IV-VIII obejrzeli montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów klasy Vc, przygotowanych przez p. Joannę Ziemichód, a zespół „Czadowe Nutki” pod kierunkiem p. Mirosława Kurzyńskiego zaśpiewał kilka pieśni patriotycznych. Dla młodszych uczniów wystąpiły dzieci z klasy III, które we wzruszającym przedstawieniu przypomniały bolesne wydarzenia z czasów rozbiorów oraz radość po odzyskaniu niepodległości. Młodzi artyści przygotowani przez p. Marzannę Frączek swoją grą zachwycili i wzruszyli obecnych na sali gości.

 

WARSZTATY W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ – "MYŚLĄC NIEPODLEGŁA"

Uczniowie klasy Ib, IIc i IVb uczestniczyli w warsztatach „Myśląc Niepodległa”, realizowanych w ramach przedsięwzięcia "Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo..." - 100 lat niepodległości, organizowanych przez bibliotekę pedagogiczną. Celem spotkania było kształcenie poczucia tożsamości narodowej. Podczas zajęć dzieci rozmawiały o tym, czym jest wolność i niepodległość, jakie święto obchodzimy 11 listopada, dlaczego ta data jest tak istotna dla Polaków, dlaczego Polska przez 123 lata nie była wolnym krajem.

 

„MÓJ SYMBOL NIEPODLEGŁEJ”

Szkolny konkurs „Mój symbol Niepodległej” rozstrzygnięty. Uczniowie klas 4 – 6 projektowali w programach graficznych lub rysowali technika dowolną swój symbol Niepodległej.

I miejsce zajęła praca Olgi Goch z kl. 5 e przedstawiająca wznoszącego się ku wolności  białego orła zrzucającego łańcuchy  niewoli na tle polskiej flagi.

II miejsce zajął Witold Krawczyk z kl. 4 a

III miejsce – Wojciech Kuderawiec z kl. 5 c i Jakub Furmanek z kl. 5 a

Prace wyróżnione:

Szymon Głowala kl. 4 c

Franciszek Gnyp kl. 5 a

Mikołaj Gzik kl. 5 a

Mateusz Szcząchor kl. 5 c

Karolina Grasza kl. 5 e

Dominika Szubiak kl.5 e

Mateusz Typko kl. 5 e

Martyna Metner kl. 6 b

Natalia Metner kl. 6 b

Martyna Bucior kl. 6 b

 

KONKURS HISTORYCZNY „WARTO BYĆ POLAKIEM”

Laureaci eliminacji szkolnych Martyna Bucior z kl. 6 b, Sylwia Szlachta z kl. 8 b i Mateusz Typko z kl. 5 e wraz z 1068 uczniami brali udział w konkursie zorganizowanym z okazji 100 - lecia odzyskania Niepodległości przez „Kurier Lubelski” przy współudziale wielu znaczących instytucji.

Egzamin wymagał zręczności i skupienia. Na 52 pytania uczniowie odpowiadali za pomocą specjalnego urządzenia. Mieli tylko 30 sekund i nie można było wracać do wcześniejszych zagadnień.

Pomimo że nie zdobyli cennych nagród, to przeżyli wielką teleturniejową przygodę, a ich wiedza jest bogatsza o zagadnienia z lat 1914 – 1926.

 

SZKOLNY QUIZ HISTORYCZNY

Dnia 18.10.2018 r. w naszej szkole odbył się quiz historyczny, Gdy myślę Ojczyzna …100 lecie Odzyskania Niepodległości. W konkursie wzięli udział uczniowie z klas III i IV. Dyplomy z nagrodami otrzymali:

W kategorii klas trzecich

I miejsce:  Aleksandra Czajka 3a

                 Adam Łata 3c

II miejsce:  Aleksander Tomaszewski 3c

                 Filip Szwed 3c

                 Kasjan Kanty 3c

                 Iga Kwiatkowska 3a

                 Błażej Leszczyński 3a

III miejsce: Iga Trancygier 3b

                 Andżelika Smoter 3a

                 Mateusz Strzelec 3a

W kategorii klas czwartych

I miejsce:  Nina Łukaszczyk 4b

II miejsce:  Patrycja Kaproń 4b

                 Tymon Ulidowski 4b

                 Ewelina Kupczak 4b

III miejsce: Alicja Pyda 4e

                 Rafał Różański 4e

Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy!

WYDANIE SPECJALNE BRZDĄCA NIEPODLEGŁA 1918-2018

 

 

z powrotem | linki |napisz do nas | ciekawe strony
© Szkoła Podstawowa nr 5 im. Ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju
23-400 Biłgoraj, ul. Nadstawna 62A
e-mail: bilgoraj_sp5@poczta.onet.pl
telefon: (0-84) 688-04-81, 688-04-82
Prowadzenie strony: Józef Osieł