„Finansowy Elementarz” – warsztaty w zerówce

7 czerwca 2018 r.  dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w  warsztatach pt. „Finansowy Elementarz”. Ekonomia to temat  trudny dla dzieci. Przeprowadzone zajęcia pokazały jednak, że można najmłodszym w przystępny dla nich sposób wytłumaczyć reguły dotyczące pieniądza, gospodarki i rynku.

Warsztaty miały na celu kształtowanie u dzieci nawyków oszczędzania i  planowania, które ułatwią start w dorosłe życie, tak aby w przyszłości rozsądnie dysponowały swoimi wydatkami.  Podczas zajęć uczestnicy uświadomili sobie różnicę między potrzebą a zachcianką,  utrwalili pojęcia wartości pieniądza oraz  odpowiedzieli na pytanie skąd się biorą pieniądze i do czego są potrzebne.  Uczyli się podejmowania decyzji zakupowych.       Przewodnikiem po świecie finansów była książkowa postać Pana Sebastiana, która przybliżała dzieciom powyższe zagadnienia. Warsztaty promowały postawę otwartości, charytatywności, aktywności i kreatywności.

Na zakończenie dzieci otrzymały dyplomy, kolorowanki, karty edukacyjne do gry, książeczki oraz świnki skarbonki do swoich pierwszych oszczędności.

„Finansowy Elementarz” to flagowy program edukacyjny Fundacji Banku Millennium realizowany pod patronatem honorowym Ministra Edukacji i Rzecznika Praw Dziecka. Dziękujemy mamie Jasia z gr. 0 a za przeprowadzenie ciekawych i bardzo wartościowych warsztatów dla dzieci.

Zapraszamy do galerii zdjęć z zajęć edukacji finansowej w grupie 0 a i 0 b.


VIII Szkolny Konkurs „Mam Talent”

Już po raz ósmy Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował Szkolny Konkurs  „Mam Talent”, którego celem jest odkrywanie i promowanie talentów wśród uczniów, popularyzacja działań artystycznych oraz umożliwienie prezentacji swojej twórczości.

Finał tego konkursu odbył się 6 czerwca 2018 roku w sali gimnastycznej. Widownię stanowili wszyscy uczniowie klas IV-VII. Wcześniej odbyły się eliminacje klasowe, których celem było wytypowanie jednego występu, który miał być zaprezentowany w finale.

Występujący na scenie uczniowie wykazali się talentami wokalno-muzycznymi, tanecznymi oraz umiejętnością gry na instrumentach.

Po obejrzeniu występów i burzliwych naradach jury przyznało następujące miejsca:

I miejsce i statuetkę „Mam Talent”- Wiktoria Kurzyńska, Zuzanna Bilińska, Ada Zych- uczennice klasy VIb

II miejsce- Agnieszka Popko, Kinga Rawiak- uczennice klasy Vb

III miejsce- Patryk Jagodziński- uczeń klasy IVb

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!


POZNAJEMY HISTORIĘ NASZEGO MIASTA

„Cudze chwalicie swego nie znacie”- stare porzekadło jest nadal aktualne i dlatego Pani Ania z oddziału przedszkolnego 0d i i Pani Ewa z oddziału 0c zorganizowały dla swoich podopiecznych wyjście do Zagrody Sitarskiej. To nieczęsto odwiedzane, zapominane niekiedy miejsce zlokalizowane jest w bliskiej odległości od szkoły. Dzieci zaskoczone doskonale zachowaną zagrodą biłgorajskich sitarzy chłonęły informacje podawane przez panią przewodnik. Z zaciekawieniem oglądały wyposażenie chaty, używane niegdyś sprzęty, proste stroje. Podziwiały pomysłowość i pracowitość dawnych mieszkańców Biłgoraja. Dodatkową atrakcją była pieczątka, którą pracownik muzeum umieścił w specjalnie przygotowanych dla dzieci mini informatorach turystycznych. Taka lekcja historii w terenie urozmaiciła najmłodszym codzienność w szkole i zachęciła do odkrywania okolicy.


CO SŁYCHAĆ U ZWIERZĄT?

W ciepłe, majowe przedpołudnie uczniowie klas 0c i 0d mieli okazję odwiedzić sklep zoologiczny. Wyjście było podsumowaniem realizowanego bloku tematycznego „Zwierzęta z liska i daleka”. Najmłodsi zobaczyli zwierzęta egzotyczne, takie jak kameleon, gekon, wąż boa. W pomieszczeniu z papugami podziwiali piękne ubarwienie tych ptaków oraz porównywali wielkość przedstawicieli poszczególnych gatunków. Niemałe zainteresowanie wywołały akwaria pełne kolorowych, egzotycznych i rzadko spotykanych ryb z różnych stron świata. Z rozmowy z pracownikami sklepu dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o zwierzęta, aby pozostały one w dobrym zdrowiu i kondycji, jakie jedzenie jest najlepsze i dlaczego nie wolno dokarmiać zwierząt przysmakami dla ludzi. W drodze powrotnej dzieci miały okazję poszaleć na miejskim placu zabaw. Po tak intensywnym dniu obiad smakował wybornie!

 


„Radosny Uśmiech – Radosna Przyszłość”

W ramach pikniku prozdrowotnego „Czas na zdrowie” najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach realizowanych w ramach programu „Radosny Uśmiech – Radosna Przyszłość”(patronat Polskiego Czerwonego Krzyża i Colgate Polska).

W trakcie zajęć dzieci z oddziałów przedszkolnych oglądały film edukacyjny pt. „Drużyna Ząbka”, rozmawiały o zębach oraz szukały odpowiedzi na pytania: Jak dbać o zęby?, Jak walczyć z bakteriami, kwasami i próchnicą?, Co powoduje choroby zębów?. Na zakończenie spotkania 87 uczestników otrzymało materiały edukacyjne: szczoteczkę i pastę do zębów, kalendarz mycia zębów oraz kartę ślubowania. Zajęcia prowadziła Anna Koman – opiekun Szkolnego Koła PCK.


Wycieczka do Magicznych Ogrodów

Dzieci z oddziału 0b i klasy Ic odwiedziły niesamowite miejsce w Janowcu - Magiczne Ogrody. Dzieci mogły wykazać się kreatywnością i pomysłowością w trakcie wykonywania doświadczeń z wykorzystaniem ciekawych urządzeń. Maluchy były bardzo zaangażowane w pracę i z niecierpliwością oczekiwały na jej efekt.

Następnym punktem programu było „Marchewkowe pole” „Robankowe wzgórze” oraz przejazd do „Bulwiakowej osady”, gdzie mali naukowcy poznawali tajemnice ogrodnictwa. Tam również wykonywały eksperymenty z wodą, piaskiem i żwirem. W „Smoczym gnieździe” i „Krasnoludzkim domu” dzieci mogły wykazać się zręcznością i umiejętnością utrzymania równowagi. Poznawały też i podziwiały różnorodne gatunki kwiatów, krzewów i drzew.

To była niesamowita przygoda, pełna dobrej zabawy , która umożliwiła dzieciom poznawanie otaczającego świata poprzez doświadczenia i eksperymenty.


Mundial przedszkolaków

26 maja 2018 r. dzieci z oddziałów 0 a i 0 b utworzyły dwie drużyny reprezentujące naszą szkołę w turnieju piłkarskim dla przedszkolaków. Głównym celem  mundialu zorganizowanego przez Klub Sportowy Łada 1945 Biłgoraj było propagowanie gry w piłkę nożną  wśród dzieci, zabawa,  integracja młodych piłkarzy i sportowa forma spędzania wolnego czasu.

Na boisku przy Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju w sportowej rywalizacji wzięło udział 12 drużyn, ponad 100 zawodniczek i zawodników. Rozgrywki odbywały się zgodnie z zasadami zdrowej i sportowej rywalizacji, a zawodnicy bez zastrzeżeń przestrzegali zasad fair play. Drużyny rozegrały po 5 meczy. Towarzyszyły im  wielkie sportowe emocje, a każda z drużyn miała swoich kibiców.  Naszych młodych piłkarzy mocno wspierała trenerka, wychowawczynie, kibicujący rodzice, dziadkowie oraz koleżanki  z grupy przedszkolnej. Nasze cheerleaderki zagrzewały drużyny do walki.

Po zakończeniu turnieju zostały wręczone pamiątkowe puchary i medale. Wszystkim zawodnikom i zawodniczkom gratulujemy sportowej postawy i wielkiego ducha walki!


„Namaluj mi bajkę”

22 V 2018 r. przedszkolaki z oddziału 0a, 0b oraz dzieci z klasy III b wzięły udział w czwartym plenerze malarskim pt. „Namaluj mi bajkę”, który został zorganizowany w Parku Solidarności przez Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej oraz Samorząd Powiatu Biłgorajskiego. Uczniowie malowali postacie i sceny z bajek, książek fantastycznych. Oprócz tego zorganizowane były liczne konkursydotyczące znajomości bajek, tańce integracyjne przy rytmach skocznej muzyki.Atrakcji nie brakowało, a wszystkim uczestnikom dopisywał dobry humor.Gratulujemy organizatorom tak udanego przedsięwzięcia!


„Pytałem jednej gałązki rozmarynu jednego białego orła”

18 maja- XI Dzień Patrona

Przygotowania do tego dnia rozpoczęły się znacznie wcześniej. Maluchy pod czujnym okiem wychowawczyń ćwiczyły kroki poloneza. Uczniowie klasy VIa uczyli się recytacji i swoich ról do przedstawienia. Pani Dorota Brzozowska projektowała dekorację, robiła szkice, a panie ze świetlicy wycinały i składały elementy biało-czerwonej wstęgi. Miało być patriotycznie uroczyście i tak właśnie było.

W czwartek po lekcjach na ustawionej scenie stanęła polna kapliczka, na koszu zawisło bocianie gniazdo, a na biało-czerwonym tle został umieszczony portret patrona naszej szkoły księdza Jana Twardowskiego. Jeszcze próba generalna przedstawienia, występu Czadowych Nutek oraz zespołów klasowych śpiewających pieśni patriotyczne i można było powiedzieć, że wszystko jest zapięte na ostatni guzik.

18 maja przywitał nas ponurą, deszczową aurą, co nie przeszkodziło w uroczystym świętowaniu tego wyjątkowego dnia. Obchody XI Dnia Patrona rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele św. Jerzego. Następnie uczniowie klas IV-VII wraz z wychowawcami zebrali się w sali gimnastycznej, aby obejrzeć montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów klasy VI a.

Wszystkich obecnych powitała pani dyrektor Teresa Bogdanowicz-Bordzań, która w swoim przemówieniu przybliżyła sylwetkę księdza Jana Twardowskiego, cytowała wybrane utwory poety oraz podkreśliła, że wartością, która najczęściej pojawia się w jego wierszach, jest, jakże ważna w życiu wszystkich ludzi, miłość.

Przedstawianie było nietypową lekcją języka polskiego, poświęconą poezji patrona „Piątki”. Uczniowie rozmawiali na temat motywu ojczyzny pojawiającego się w utworach księdza Twardowskiego. Starali się też uświadomić widzom, że w jego wierszach mieści się wszystko, co polskie- piękna przyroda, historia, wiara, przeszłość  łączy się z teraźniejszością. Całość uświetnił występ Czadowych Nutek oraz zespołu gitarowego pod kierunkiem pana Mirosława Kurzyńskiego.

Następnym punktem programu był „Polonez na 100 par” w wykonaniu najmłodszych uczniów naszej szkoły. Niejednemu rodzicowi, a pewnie i nauczycielowi zakręciła się łezka w oku na widok odświętnie ubranych, dostojnie kroczących w rytm muzyki dzieci.

Na koniec naszego świętowania odbyło się śpiewanie pieśni patriotycznych. Na scenie zaprezentowali się mali wykonawcy z zerówek oraz uczniowie z klas IV-VII. Występy były połączone z recytacją utworów księdza Twardowskiego przez laureatów szkolnego konkursu recytatorskiego z klas I-III.

Na koniec pani dyrektor podziękowała wszystkim za przygotowanie uroczystości oraz za udział w niej i zakończyła obchody XI Dnia Patrona.


MAJOWE ŚWIĘTA

W piątek 27 kwietnia uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w uroczystym apelu z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święta Konstytucji Trzeciego Maja, przygotowanym przez panią Dorotę Margol oraz panią Annę Szperkowską.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto państwowe, ustanowione przez sejm w 2004 roku. Obchodzimy je drugiego maja. Polskie barwy narodowe, wyrosłe z piastowskiego znaku herbowego, towarzyszyły nam we wszystkich ważnych wydarzeniach. Dzisiaj symbole narodowe można prezentować bez ograniczeń, pamiętając, że należy je otoczyć czcią i szacunkiem. Jest to patriotyczny obowiązek każdego Polaka.

Trzeci maja 1791 roku- to data, kiedy w Polsce uchwalono konstytucję. Było to bardzo doniosłe wydarzenie, ponieważ polska konstytucja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie.

Dziś, żyjąc w zawrotnym tempie, często negujemy wszelkie wartości. Nudzą nas uroczystości, apele, obchody rocznic i święta. Należy zadać sobie pytanie, czy tak musi być. Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.

Uczniowie klas starszych oraz klasy III b w przystępny sposób przedstawili nam patriotyczne treści. Uroczysty apel został uświetniony przez występ „Czadowych Nutek” pod kierunkiem pana Mirosława Kurzyńskiego. Uwagę zwróciły również stroje aktorów oraz wspaniała scenografia.

W najbliższych dniach będzie wiele okazji do zamanifestowania naszego patriotyzmu. Wywieśmy w te dni biało-czerwone flagi na balkonach i w oknach naszych domów.


ŻYWY POMNIK NIEPODLEGŁOŚCI

27 kwietnia 2018 roku został posadzony przy naszej szkole Dąb Niepodległości, podarowany przez Nadleśnictwo Biłgoraj.

W ten sposób włączyliśmy się do akcji zainicjowanej przez Wojewodę Lubelskiego Pana Przemysława Czarnka, mającej na celu uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

W uroczystym sadzeniu dębu wzięli udział: Ks. kan. Stanisław Budzyński, zastępca nadleśniczego pan Leszek Turczyniak, Dyrektor Gimnazjum nr 2 im. Stefana Batorego pani Aldona Kozak, przedstawiciele Rady Rodziców, uczniowie „Piątki” i gimnazjum oraz poczty sztandarowe z obu szkół.

Pieczę nad uroczystością sprawowała pani Teresa Bogdanowicz-Bordzań- dyrektor naszej szkoły, która w swoim wystąpieniu podkreśliła, że powinniśmy być patriotami na co dzień, szanując symbole narodowe, dbając o język ojczysty oraz pamiętając o ważnych wydarzeniach związanych z historią Polski.

Mamy nadzieję, że za kilkadziesiąt lat przyszli uczniowie „Piątki” będą mogli podziwiać wspaniałe drzewo, które przypomni im o tym, jak ważną wartością jest wolność.


Goście z Chin i Rumunii w naszej szkole

W dniach 9-13 kwietnia 2018 r. gościliśmy w naszej szkole wolontariuszki organizacji AIESEC z Chin i Rumunii. Eva Luo i Madalina Batinas przeprowadziły ponad 20 lekcji językowo-kulturowych w języku angielskim z uczniami klas 1-7 w ramach projektu "International Education". To już trzecia wizyta tego typu w naszej szkole.

Celem międzynarodowego projektu jest zwiększenie jakości edukacji poprzez dostarczanie praktycznych warsztatów rozwijających umiejętności miękkie i personalne, dzięki czemu uczeń jest dużo bardziej świadomy swoich celów personalnych i świadomie inwestuje swój czas w edukację, rozumie jej wartość i cel.

Zajęcia ze studentkami były bardzo atrakcyjne i ciekawe dla uczniów, którzy z uwagą oglądali prezentacje multimedialne, chętnie brali udział w różnych zadaniach przygotowanych przez wolontariuszki oraz słuchali opowieści o Chinach i Rumunii. Była to wspaniała okazja do rozmów w języku angielskim i przećwiczenia swoich umiejętności językowych w praktyce. Uczniowie zdobyli cenne doświadczenie, które z pewnością zaowocuje w dalszym procesie nauki języka angielskiego.

W czasie wolnym studentki miały okazję zobaczyć ciekawe zakątki naszego miasta, a także odwiedzić Zwierzyniec.

Opiekunkami Evy Luo i Madaliny Batinas były nauczycielki języka angielskiego: Pani Agnieszka Grodzka i Pani Emanuela Kuczyńska.


To nie jest nudna szkolna lektura -- inscenizacja II części "Dziadów"

„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie.

Co to będzie, co to będzie.”

 Było ciemno, nastrojowo w dniu, w którym uczniowie klasy VII b przedstawili rodzicom i zaproszonym gościom inscenizację „Dziadów” cz. II Adama Mickiewicza.

Dziady to obrzęd pogańsko – chrześcijański, którego celem było niesienie pomocy duszom zmarłym. Modlitwa, jedzenie miały zapewnić im szybsze dostanie się do nieba. „ Dziady” Mickiewiczowskie miały spełnić jeszcze jeden cel – zwrócić uwagę na moralny aspekt życia człowieka na ziemi. Stąd też pojawiające się w czasie obrzędu duchy, które zostawiają ludziom przestrogi moralne.

Uczniowie świetnie odegrali swoje role.

Przygotowania do przedstawienia były dla nich wielkim przeżyciem, gdyż musieli się zmierzyć z tremą, pokonać własną nieśmiałość, poświęcić wiele godzin czasu wolnego na próby i liczne dyskusje dotyczące ostatecznego kształtu widowiska, ale dzięki temu nabyli doświadczenia i poznali dokładnie tekst lektury obowiązkowej, a co najważniejsze, zrobili to całą klasą – wspólnie.


Spotkanie z aktorką

6 kwietnia 2018 r. uczniowie ze szkolnego anglojęzycznego koła teatralnego "English Drama Club" mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z Panią Magdaleną Różańską, aktorką filmową i teatralną pochodzącą z Biłgoraja. Jest ona znana m.in. z głównej roli w filmie "Dziewczyna z szafy" oraz z gry w serialach: "Bodo", "Na Wspólnej", "Uwikłani", "Singielka", "Skazane". Obecnie można zobaczyć Panią Magdalenę w spektaklu teatralnym "Ludzie inteligentni".

Pani Magdalena odwiedziła naszą szkołę na zaproszenie opiekunek koła teatralnego, Pani Emanueli Kuczyńskiej i Pani Agnieszki Grodzkiej. Uczniowie zaprezentowali przygotowywaną przez siebie anglojęzyczną sztukę "Magiczny Flet", którą przedstawią na Regionalnym Przeglądzie Teatrzyków Obcojęzycznych w Zwierzyńcu.  Młodzi artyści wysłuchali cennych wskazówek dotyczących gry aktorskiej. Pani Magdalena opowiedziała uczniom o swoim zawodzie oraz pokazała bardzo przydatne ćwiczenia na prawidłową dykcję i emisję głosu. Na zakończenie spotkania uczniowie poprosili aktorkę o autografy oraz o wspólne zdjęcia. Będą one z pewnością wspaniałą pamiątką z wydarzenia.

Serdecznie dziękujemy Pani Magdalenie za wizytę w naszej szkole oraz życzymy dalszych sukcesów w pracy artystycznej. Naszym młodym aktorom, życzymy zaś wytrwałości o jakiej wspominała Pani Magda.


„Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Cyfrowa Szkoła”

Nasza szkoła uczestniczy w ogólnopolskim projekcie „Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Cyfrowa Szkoła”. Podstawowym elementem cyfrowego bezpieczeństwa w szkołach jest wiedza i świadomość uczniów, ale także nauczycieli i rodziców na temat możliwych zagrożeń i ryzyka związanego z korzystaniem z Internetu i nowoczesnych narzędzi cyfrowych.

W ramach realizacji programu dnia 04.04.2018 r.  w naszej szkole obchodzony był Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego. W tym dniu odbyły się zajęcia i warsztaty prowadzone przez edukatora projektu – pana Daniela Bajana. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas IV, V i VI oraz nauczyciele. Spotkanie edukatora z rodzicami odbędzie się w późniejszym terminie.


W WIELKANOCNE ŚWIĘTA WSZYSCY SIĘ RADUJCIE…

23 marca 2018 r. z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych klasa 2 c przygotowała przedstawienie „Jest taki kwiat”. To opowieść o nieposłusznej księżniczce, troskliwych rodzicach i miłości od pierwszego wejrzenia, a tak naprawdę historia o tym, jak człowiek łatwo możesię zmienić. Wystarczy, że tego chce. Czas Rekolekcji Wielkopostnych, to właśnie czas takich zmian. Na koniec cała społeczność klas 0 – 3 zaakcentowała przesłanie tego przedstawieniateatralnego śpiewając, że „dobro jest dobre, a zło jest złe”.Scenografia i stroje przygotowane przez rodziców sprawiły, że można było poczuć się, jak w prawdziwym teatrze.


Palmy, baby, ozdoby świąteczne - wielkanocne warsztaty przedszkolaków

23 marca 2018 r. dzieci z oddziału przedszkolnego 0a i 0b wraz z rodzicami uczestniczyły w warsztatach wielkanocnych w malowniczo położonej sercu Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie miejscowości Kalenne. W gospodarstwie agroturystycznym Osada leśna „Doboszówka” dzieci miały możliwość poznania tradycji świąt wielkanocnych, rozwijały swoje inwencje twórcze.

W programie warsztatów wielkanocnych było mnóstwo atrakcji i niespodzianek. Zajęcia rozpoczęły się od wykonania palmy wielkanocnej z naturalnych elementów roślinnych, przyozdobionych kwiatami z bibuły. Dużo radości sprawiło wycinanie i dekorowanie ciasteczek oraz ucieranie wielkanocnej baby. Po upieczeniu nastąpiła degustacja wypieku. Mniam, mniam...

Wielkim zaskoczeniem i zarazem przyjemnością okazało się motanie zwierzątek z siana. Efekt był niesamowity. Wiele radości i wspólnej zabawy zarówno dzieciom jak i rodzicom dostarczyło szukanie jajek w ogrodzie Przedszkolaki miały możliwość w mini-zoo karmienia i obserwację: kóz, owiec, królików, koni. Najodważniejsi mogli potrzymać na ręku jastrzębia. Wyjazd był niesamowitą przygodą dla wszystkich uczestników wycieczki.


Rekolekcje wielkopostne w „Piątce”

W naszej szkole w dniach od 21 do 23 marca 2018r. odbyły się rekolekcje wielkopostne. Uczniowie uczestniczyli w spotkaniach, które prowadził ks. Krzysztof Sosnowski.

Dla uczniów rekolekcje to szczególne zajęcia, których celem jest przygotowanie się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Wspólna modlitwa, śpiewy, czytanie Pisma Świętego wypełniały czas spotkań. Prowadzący angażował chętnych do różnych „eksperymentów”, które pomagały im w odkrywaniu prawd wiary i poznawaniu siebie.

Dopełnieniem spotkań w szkole był udział uczniów we Mszy Świętej w Kościele pw. Świętego Jerzego i skorzystanie z możliwości przystąpienia do sakramentów świętych.

Mamy nadzieję, że rekolekcje zaowocują przemianą w naszym życiu.

Dziękujemy organizatorom i ks. Krzysztofowi za pomoc i zaangażowanie.


Modny pierwszy dzień wiosny

Co roku pierwszego dnia kalendarzowej wiosny nad brzegami rzeki Łady gromadzili się uczniowie i przedszkolaki, aby pożegnać zimę, topiąc Marzannę.  Jednak w tym roku w naszej szkole ten dzień przywitano  inaczej. Nie zapomniano oczywiście o przypomnieniu informacji o Marzannie i Gaiku – obrzędach pożegnania zimy, ale głównym punktem programu był wiosenny pokaz mody w wykonaniu uczniów oraz grupowe przygotowanie plakatów na temat: „Wiosna oczami dzieci”.

Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły kolorowo przebrani. Źródłem inspiracji były wiosenne barwy i wariacje na temat wiosny. Następnie chętne dzieci wystąpiły przed publicznością,  jak na prawdziwym wybiegu, prezentując swoje stroje w rytm radosnych melodii. Po pokazie poszczególne klasy przygotowały plakaty o wiośnie. Dobór technik wykonania był dowolny, dzięki czemu powstało wiele różnorodnych i ciekawych prac, które zawisły w szkolnej galerii na holu. Wszyscy młodzi artyści zostali nagrodzeni za swój wysiłek i kreatywność słodkimi upominkami.


Przedszkolaki na premierze w Teatrze Maska

15 marca 2018r. przedszkolaki z grup 0 a i 0 b wyjechały na długo oczekiwaną wycieczkę do Rzeszowa.

Od samego rana dzieci miały wiele powodów do radości. Dowiedziały się o szkolnym sukcesie swoich kolegów z grupy w olimpiadzie matematycznej, niespodziance związanej z premierą teatralną oraz świętowały urodziny kolegi, który skończył 7 lat. Były więc życzenia, piosenki, wspólne śpiewanie „Sto lat” oraz Konkurs Młodych Talentów. Droga do Rzeszowa minęła bardzo szybko. Swoją przygodę z teatrem dzieci rozpoczęły od lekcji teatralnej „Mali aktorzy w przenośnym kuferku”, która odbyła się w Muzeum Lalek Teatralnych. Spotkanie edukacyjne prowadzone przez aktorów umożliwiło dzieciom zetknięcie się po raz pierwszy z lalką teatralną. Przedszkolaki zapoznały się z rodzajami lalek i zasadami animacji. Świetnie bawiły się podczas wcielania się w rolę aktora-lalkarza.

Następnie obejrzały długo oczekiwaną premierę teatralną „Zorro”. Wspaniała muzyka Tercetu Egzotycznego, piękne kostiumy, efektowne sceny, pułapki, pościgi – to wszystko składało się na zrealizowany z wielkim rozmachem spektakl. Ogromne wrażenie na dzieciach zrobił tajemniczy bohater Zorro. Pojawiał się w czarnej masce i pelerynie wszędzie tam, gdzie zło próbowało zatriumfować nad dobrem. Stawał w obronie biednych i pokrzywdzonych, budząc strach wśród niegodziwców.

Po wspaniałej premierze nasi widzowie kilkakrotnie oklaskiwali aktorów. Dzieci nie zdążyły jeszcze ochłonąć z wrażeń po spektaklu, a już było słychać kolejne okrzyki zachwytu podczas zwiedzania Muzeum Dobranocek. W czasie warsztatów grupowych „Podróże dobranockowych bohaterów” zarówno dzieci jaki rodzice przeżyli wspaniałą podróż do dawnych lat i spotkanie ze swoimi ulubionymi bohaterami: Reksiem, Bolkiem i Lolkiem, Misiem Uszatkiem czy Colargolem. Rodzice mogli podzielić się z dziećmi wspomnieniami dotyczącymi bajek sprzed lat. W sali projekcyjnej wszyscy uczestnicy wycieczki obejrzeli dawne dobranocki.

Ostatnim punktem wycieczki był posiłek i atrakcje w sali zabaw, gdzie dzieci grały w różne gry, minikoszykówkę oraz szukały wyjścia z labiryntu. W drodze powrotnej nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „Młodych Talentów” zorganizowanego przez wychowawczynie oraz rodziców. Dzieci, które wykazały się odwagą artystyczną oraz wyjątkowymi zdolnościami, otrzymały nagrody. Wszyscy uczestnicy dostali pamiątki z wycieczki.

To był bardzo udany wyjazd pełen zabaw, przygód i niezapomnianych wrażeń! Zapraszamy do naszej fotogalerii.


QUILLINGOWE PISANKI - WARSZTATY PLASTYCZNE DLA DZIECI I RODZICÓW

Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, na który z wytęsknieniem oczekują zarówno dzieci jak i dorośli. Są to święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów, które chcemy przekazywać młodszym pokoleniom. Tuż przed Wielkanocą, i w naszej szkole nadszedł czas świątecznych przygotowań i dekoracji.

Właśnie z tej okazji 15 marca 2018 r. zaprosiliśmy Rodziców dzieci z klasy IIId na zajęcia otwarte, na których poznawaliśmy tradycje i zwyczaje świąteczne oraz przygotowywaliśmy ozdoby świąteczne- quillingowe pisanki. Miła atmosfera, brak pośpiechu, bliski kontakt nauczyciela z rodzicami sprawiły, że wspólnie spędzony czas minął stanowczo za szybko…

Te warsztaty były nie tylko wspaniałą lekcją poznawania tradycji ludowych, ale przede wszystkim służyły integracji dzieci i rodziców we wspólnych działaniach.

Dziękujemy Rodzicom za obecność oraz zaangażowanie.


„Lekcja dla Rodaka”

Na lekcjach historii uczniowie klas szóstych i siódmych zapoznali się z historią i codziennością Polaków w Kazachstanie. Dowiedzieli się, w jaki sposób Polacy zostali zmuszeni do opuszczenia Ojczyzny, jak znosili zesłanie i jak zasymilowali się z rdzenną ludnością. Uczniowie obejrzeli prezentację „Polacy z Kazachstanu”, wywiady z zesłańcami i rozwiązywali zadanie interaktywne (https://learningapps.org/4048208). Celem lekcji było uwrażliwienie młodych ludzi na cierpienie innych oraz stworzenie więzi z Polakami mieszkającymi poza Ojczyzną.


Dzień Matematyki

12 marca po raz pierwszy obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Matematyki, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Matematyka od kuchni”. W tym dniu, a także przez kilka następnych, nauczyciele matematyki organizowali na lekcjach turnieje. Uczniowie pracowali w grupach i odpowiadali na pytania z zakresu matematyki i nauk pokrewnych. Taka forma prowadzenia zajęć bardzo im się spodobała. Udział w Dniu Matematyki był okazją nie tylko do poszerzenia wiedzy z tego przedmiotu, ale również treningiem współdziałania w grupie.

Do przeprowadzenia klasowych turniejów matematycznych wykorzystano ciekawe zadania umieszczone na stronie internetowej Towarzystwa Doskonalenia i Rozwoju 4improve, z którego inicjatywy w 2014 roku Dzień Matematyki odbył się po raz pierwszy w Polsce.

Światowy Dzień Matematyki został zapoczątkowany 11 lat temu przez organizację „World Education Games” po to, żeby zainteresować uczniów matematyką i pokazać, że istnieje w każdej dziedzinie życia, a jej uczenie się może sprawiać radość. Z każdym rokiem Światowy Dzień Matematyki staje się coraz popularniejszy.

Cieszymy się, że w tym roku dołączyliśmy do grona szkół świętujących ten dzień i chcemy, żeby w przyszłości został on na stałe wpisany do kalendarza wydarzeń naszej szkoły.


Biblioteka z dziećmi

W czwartek, 22 lutego, dzieci z oddziałów przedszkolnych 0c i 0d wraz z wychowawczyniami, odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną. Przedszkolaki z zainteresowaniem zapoznały się z nowym dla nich miejscem. Dla zdecydowanej większości dzieci była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Podczas pobytu w bibliotece dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i zapoznać się z biblioteką. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach. Wszystkim podobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały i komentowały. Niektórzy podjęli próby czytania. Pani bibliotekarka w przystępny sposób opowiadała o bibliotece i o zbiorach znajdujących się na półkach. Dzieci zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się także, jak należy dbać o książki. Na zakończenie spotkania pani Alicja przeczytała książkę pt: „Mały Pingwinek Pik Pok”. Zajęcia biblioteczne umożliwiają bezpośredni kontakt z książką, rozbudzają zainteresowania czytelnicze, przybliżają literaturę dziecięcą i jej autorów. Ciekawie spędzony czas przyniósł najmłodszym same korzyści.


Jadę, jadę w świat saniami – kulig przedszkolaków

Śnieg, lekki mróz to wymarzona chwila na odrobinę zimowego szaleństwa i kulig. Korzystając z pięknej pogody w trzecim tygodniu lutego został zorganizowany kulig konny dla dzieci z oddziałów zerowych.

Swoją przygodę przedszkolaki rozpoczęły od atrakcji saneczkarskich podczas kuligu. Podziwiały przyrodę w pięknej, zimowej szacie oraz nasłuchiwały odgłosów zwierząt i tropiły ich ślady na śniegu. Po zakończeniu kuligu uczestnicy wyprawy mogli rozgrzać się przy ognisku, zjeść upieczoną kiełbaskę, ziemniaki oraz napić się gorącej herbatki przy rytmach skocznej muzyki. Nie zabrakło też zabaw na śniegu. Dzieci zjeżdżały z górki na workach wypełnionych słomą. Mogły zaobserwować z bliska konie, kozy i inne zwierzęta  znajdujące się w gospodarstwie agroturystycznym. Pełne wrażeń i ze śpiewem na ustach powróciły bezpiecznie do szkoły.

Z pewnością zimowy kulig pozostawi w pamięci najmłodszych wiele niezapomnianych wspomnień. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć dzieci z grupy 0a i 0b.


IV Turnus Białej Szkoły (18 – 24.02.2018r.)

W niedzielę rano wyjechaliśmy na Białą Szkołę. Każdy z nas trochę bał się, bo Zakopane jest tak daleko od domu. Niektórzy jeszcze nigdy nie jeździli na nartach. Przygoda rozpoczęła się od pożegnania rodziców, posiłku w McDonald`s, a później czekały na nas wrażenia z mieszkania z kolegami przez tydzień w pokoju i codzienna jazda na tatrzańskich stokach. Bóle po upadkach i bolące mięśnie regenerowaliśmy w termach i na basenach.

Wielką przygodę przeżyliśmy w lodowym labiryncie. Pokonaliśmy go w krótką chwilę. Postanowiliśmy jeszcze raz wejść i wtedy zaczęło się. Nie mogliśmy odnaleźć powrotnej drogi. Po długim czasie kilka razy wyruszała ku nam wyprawa ratownicza, czyli  Natalka i Wojtek z 4 c z panem Jackiem Spustkiem. Podczas pobytu w górach braliśmy też udział w konkursach i smakowaniu czekolad z Wedla.

Nasz kolega Krystian w piątek obchodził 11 urodziny. Śpiewaliśmy dla niego i składaliśmy życzenia, a on wszystkich poczęstował słodyczami. Szkoda mi tylko Wiktora, który miał wypadek na stoku.

Każdy uczestnik Białej Szkoły wrócił uśmiechnięty. Nauczył się jazdy na nartach lub ją podszkolił. Mam nadzieję, że za rok też pojadę.  

Mateusz z kl. 4 e


II Zimowe Igrzyska Olimpijskie – „PIĄCZKI – 2018”

5 marca 2018r.- przy pięknej, słonecznej pogodzie - nauczyciele wychowania fizycznego ze Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju zorganizowali na lodowisku szkolnym „Biały Orlik” II Zimowe Igrzyska Olimpijskie – „PIĄCZKI – 2018”. Na wstępie, przy dźwiękach hymnu olimpijskiego, wytypowani sportowcy naszej szkoły: Martyna Kulanin (VIIa), Wojciech Kuderawiec (IVc) i Mateusz Blicharz (VIIb) uroczyście wnieśli flagę olimpijską, odczytali tekst ślubowania i zapalili znicz olimpijski. Potem głos zabrała Pani Dyrektor Teresa Bogdanowicz-Bordzań. Powitała zebranych gości, kibiców i sporowców, a życząc dobrej zabawy, sportowej walki i gry fair play  dokonała uroczystego otwarcia igrzysk.

Zmagania sportowców zaczęły się od curlingu - konkurencji dla dziewcząt, do której zgłosiło się 7 pięcioosobowych drużyn. Do końca ważyły się losy zwycięstwa, ostatecznie wygrał zespół „Super Laski” w składzie: Ania Siembida, Maja Proć, Oliwia Zabłotna, Julia Detko i Martyna Pawlos.

Następnie chłopcy wystartowali w short tracku – I miejsce zajął Dawid Chrupczalski (VIIb), II miejsce – Maciej Gajór (VIIc), a III – Mateusz Blicharz (VIIb).

Kolejną konkurencją dla dziewcząt był slalom równoległy, tu najlepsza okazała się Martyna Kulanin (VIIa), II miejsce zajęła Martyna Kaproń, a trzecia była Julia Detko.

Ostatnią konkurencją na lodzie był turniej hokeja dla chłopców. Do rywalizacji zgłosiło się 5 pięcioosobowych drużyn, rozgrywki toczyły się systemem pucharowym, a ostatecznie, po dogrywce zwyciężył zespół „Nieznani” w składzie: Piotr Wojciechowski, Gracjan Leski, Igor Góra, Bartek Pisiewicz i Artur Ksiądz.

Równolegle do zmagań na lodzie, na boisku szkolnym toczyła się walka w konkurencjach saneczkarskich klas II. W wyścigach zaprzęgów zwyciężyła klasa II a.

Na zakończenie Pani Dyrektor podsumowała igrzyska olimpijskie, zwycięzcy  zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami, a wszyscy uczestnicy otrzymali pączki zgodnie z hasłem tegorocznych igrzysk– „PIĄCZKI – 2018”


Zapraszamy do „piątki”- Dzień Otwarty

W sobotę 24 lutego odbył się w naszej szkole Dzień Otwarty. Gościliśmy przedszkolaków z całego Biłgoraja i ich rodziców. Mamy nadzieję, że dzieci, które przyszły obejrzeć „piątkę”, zostaną w roku szkolnym 2018/2019  naszymi uczniami. Zachęcić ich do tego miały liczne atrakcje przygotowane przez nauczycieli i uczniów.

Wszystkich zebranych bardzo serdecznie przywitała pani dyrektor Teresa Bogdanowicz-Bordzań. Potem wystąpili młodzi artyści, przygotowani przez panią Małgorzatę Mudę, w przedstawieniu „Królewna Śnieżka”. Widzów urzekły wspaniałe stroje i dekoracje, piękna muzyka, profesjonalizm aktorów oraz polonez zatańczony na koniec występu. Szczególne podziękowania należą się również rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie przestawienia i nie ukrywali wzruszenia, podziwiając popisy aktorskie swoich dzieci.

Nie zabrakło też tańca i śpiewu. Wystąpiły „Czadowe Nutki” oraz zespół gitarowy pod kierunkiem pana Mirosława Kurzyńskiego. Gości „rozkręcił” występ małych tancerzy przygotowanych przez panią Elżbietę Dziurę, panią Ewę Giełczyk i panią Annę Bielak. Kontakt z publicznością podtrzymywała pani Małgorzata Dobrzańska, która wypytywała maluchy o ich wrażenia i emocje. Rodzice mogli obejrzeć prezentację multimedialną o naszej szkole przygotowaną i wyświetloną przez pana Józefa Osieła. Mali goście uczestniczyli też w zawodach sportowych i warsztatach plastycznych.

Wisienką na torcie okazały się pokazy chemiczne zaprezentowane przez uczniów klas siódmych pod czujnym okiem pani Agaty Dąbrowskiej. Wcześniej siódmoklasiści zagrali dwa utwory muzyczne na niecodziennych instrumentach - rurkach PCV. Młodzi chemicy „wyczarowywali” niesamowite rzeczy, wprawiając publiczność w osłupienie. Wydawać by się mogło, że to istne czary, a nie czysta nauka.

Ostatnim punktem programu było spotkanie rodziców z panią dyrektor i rozmowa dotycząca funkcjonowania szkoły oraz rekrutacji na przyszły rok szkolny.

Naszych gości i wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia zdjęć z przebiegu Dnia Otwartego.

Czekamy z niecierpliwością na nowych uczniów.


My się zimy nie boimy! - zimowe zabawy przedszkolaków

Zima to czas radosnych zabaw na śniegu. Aktywność ruchowa zimą nawet przy niskich temperaturach jest bardzo ważna. Przedszkolaki mają wiele pomysłów na bezpieczną i udaną zabawę podczas zimowej wyprawy. Korzystając z uroków zimy dzieci z naszych grup, dbając o zdrowie i hartując organizm, wybrały się na szkolny plac zabaw. Oddały się zimowemu szaleństwu! Zjeżdżały z górki na sankach, rzucały śnieżkami do celu, rzeźbiły i turlały największe śniegowe kule. Kreatywne zabawy na śniegu zapewniły dzieciom wiele radości.


Projekt „Umiem ratować” w naszej szkole

W grudniu 2017 roku trzydziestu chętnych uczniów klas VII brało udział w projekcie „Umiem ratować” prowadzonym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Toru Sportów Motorowych „Autodrom Biłgoraj”. Projekt został opracowany i zrealizowany w ramach realizacji Programu „Działaj lokalnie” Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności, który prowadzi Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Szkolnym koordynatorem była pani Katarzyna Różańska.

Podczas spotkań z instruktorem- panem Jerzym Skakujem oraz ratownikiem pierwszej pomocy - panem Pawłem Michalewskim kursanci nabyli wiedzę i umiejętności w zakresie RKO (Resuscytacji Krążeniowo Oddechowej). Uczniowie podzieleni byli na dwie grupy, które podczas szkolenia uczyły się odpowiednich zachowań w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Szkolenie zakończyło się egzaminem sprawdzający wyuczoną wiedzę, po którym wszyscy otrzymali dyplomy Młodego Ratownika RKO.

Serdeczne gratulacje dla odważnych Młodych Ratowników RKO!


Zimowisko 2018

Ferie zimowe to wspaniały wynalazek. Można odpocząć od nauki, wyjechać na narty, poznać nowych przyjaciół.

Dla tych, którzy nie mieli możliwości wyjazdu, nasza szkoła zorganizowała „Zimowisko”. W pierwszym tygodniu ferii uczniowie uczestniczyli w różnorodnych zajęciach prowadzonych przez opiekunów. Chociaż aura była raczej jesienna i nie spadł ani jeden płatek śniegu, wychowawcy starali się zapewnić uczestnikom zimowiska jak najwięcej atrakcji. Były wyjścia do kina, do muzeum, warsztaty plastyczne, warsztaty muzyczne, gry i zabawy dydaktyczne, zajęcia w pracowni komputerowej i w sali gimnastycznej. Kuchnia wydawała śniadania i pożywne obiady.

Chociaż zabrakło zabaw na śniegu, to nasi uczniowie na pewno się nie nudzili.


III Turnus Białej Szkoły

W ostatnim tygodniu poprzedzającym zimowe ferie w dniach 21-27 stycznia 2018 roku kolejna grupa uczniów z klas 5a, 5c i 6b spędziła czas na nauce jazdy na nartach, doskonaleniu jazdy , innych zajęciach sportowych i nie tylko.

Największą determinacją wykazali się ci uczniowie, którzy rozpoczynali przygodę z nartami, jak również instruktor, który z "anielską" cierpliwością nauczał i nauczył ich jazdy na nartach.

Dla większości uczestników była to kolejna już wyprawa na znane im stoki, gdzie z przyjemnością doskonalili swoje umiejętności narciarskie.

Poza narciarstwem były także inne atrakcje, a najbardziej niespodziewaną okazało się spotkanie na ulicy nieopodal Dużej Krokwi w Zakopanem Noriakiego Kasaiego - jednego z najbardziej utytułowanych skoczków narciarskich.

Spacer i wspólne zdjęcia z japońskim weteranem skoczni będą niezapomnianym wspomnieniem " Białej Szkoły" w Zakopanem. Mogliśmy też poczuć atmosferę na dzień przed Pucharem Świata w skokach narciarskich w polskiej stolicy Tatr.

 


Zabawa noworoczna 2018

Karnawał to radosny czas zabawy, tańców, wielkiego ucztowania i balów maskowych. W naszej szkole, zgodnie z tą tradycją, w trzecim tygodniu stycznia odbyła się zabawa noworoczna. Mali i duzi, starsi i młodsi- wszyscy świetnie się bawili przy dźwiękach znanych i lubianych przebojów. Nie zabrakło też poczęstunku przygotowanego przez troskliwych rodziców dla zgłodniałych tancerzy. O tym, że zabawa była wyśmienita, świadczą zdjęcia, które należy koniecznie obejrzeć.


Kolędnicy w szkole …

W dniach 4 i 5 stycznia uczniowie klasy Va wcielili się w role kolędników misyjnych i z własnym krótkim przedstawieniem chodzili od klasy do klasy. Śpiew kolęd i pastorałek przy akompaniamencie skrzypiec umilał występy, które oglądali uczniowie wszystkich oddziałów od „0” do klasy VII wraz z nauczycielami.

Kolędnikom przyświecał szczytny cel, którym było wsparcie ich rówieśników z Afryki w ramach programu „Adopcji na Odległość”. Ponadto uczniowie przypomnieli o potrzebie misyjnego zaangażowania, aby Dobra Nowina o Jezusie dotarła w każdy zakątek naszej pięknej ziemi.

Dziękujemy za gościnne przyjęcie kolędników i hojne ofiary!


ŚWIĄTECZNE WARSZTATY

Na dziesięć dni przed Wigilią dzieci z oddziału przedszkolnego O „d” spotkały się w szkole ze swoimi rodzicami na świątecznych warsztatach. W atmosferę świąt uczniowie wprowadzili swoich najbliższych  specjalnie przygotowanym występem o tematyce bożonarodzeniowej. Przedstawienie niosło przesłanie mówiące o tym, że dobro zawsze zwycięża. Przedszkolaki swoim występem pokazały również, jak piękna jest magia Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci  wraz z rodzicami wykonały ozdoby choinkowe, którymi udekorowane zostało świąteczne drzewko w sali. Spotkanie zintegrowało zespół klasowy i umiliło czas oczekiwania na ulubione święta wszystkich maluchów.


Biała szkoła, cz. 2

7 stycznia 2018 r. kolejna ekipa, czyli klasa 4 a i 5 b, wyruszyła na zmagania nie tylko ze śnieżnymi stokami, ale i własnymi słabościami. Podczas 2 turnusu „Białej szkoły” oprócz doskonalenia umiejętności narciarskich lub ich nabywania od podstaw był także czas na podziwianie uroków Podhala,  poznawanie kultury górali, integrację oraz odpoczynek, m. in. w Termach Chochołowskich i Aqua Parku. Stoki: Harenda, Rusiński czy Czarna Góra nie stanowią już dla nas wyzwania. Po zajęciach w grupach, bądź często też lekcjach indywidualnych po prostu umiemy zjeżdżać na nartach! I co ważne – cieszyć się z tego.


BIAŁA SZKOŁA I (13-19 GRUDNIA 2017)

Już 13 grudnia wyruszyliśmy na pierwszy z czterech turnusów Białej Szkoły. Uczestnikami byli uczniowie klas 7 i 6a, zaawansowani pasjonaci „białego szaleństwa”. Szusowaliśmy na stokach w Poroninie, Małym Cichym, Czarnej Górze i na trasach o różnym stopniu trudności największej stacji narciarskiej Podhala, Kotelnicy Białczańskiej, gdzie poczuliśmy smak narciarstwa prawie alpejskiego. Nie lada zabawę mieliśmy na kręgielni w Aqua Parku oraz na basenach i zjeżdżalniach największego podhalańskiego kompleksu termalnego Termy Chochołowskie. W Tatrach poczuliśmy nie tylko góralski, ale już świąteczny klimat.


Jasełka bożonarodzeniowe

W tegorocznych jasełkach przygotowanych przez księdza Karola Jędruszczaka na jednej scenie wystąpili uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, tworząc bardzo zgrany zespół. Widzowie byli zaskoczeni, ale i zaciekawieni przestawieniem tradycyjnych wartości Świąt Bożego Narodzenia w nowatorskim ujęciu. Herod jako król świeżaków, współczesny człowiek, który nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo potrzebuje bliskości drugiej osoby, anioły pomagające odnaleźć właściwą drogę w życiu- wszystko to przypomniało nam, co jest najważniejsze w Świętach Bożego Narodzenia.

Były też kolędy i życzenia składane przez dyrektorów szkoły podstawowej i gimnazjum. Na koniec zostały wręczone nagrody zwycięzcom szkolnych konkursów - plastycznego i czytelniczego.


Czas dobrych życzeń …

Spotkanie z poezją i piosenką poetycką o zimowych i świątecznych klimatach.

Wiersze Pierwszy śnieg, Biało, Gwiazda, Ktoś pukał, W wieczór wigilijny, Boże Narodzenie, piosenki z płyt Głosy i Kolędy na koniec wieku  wprowadziły naszych uczniów w radosny nastrój świąt.


Mikołaj w szkole

6 grudnia 2017 r. zawitał do naszej szkoły Mikołaj i to ten prawdziwy! Był gruby, jak to Mikołaj. Towarzyszyli mu Skrzat, Śnieżynka i Bałwan. O tym, że też byli prawdziwi świadczyły następujące fakty: Śnieżynka miała zielone rajstopy, Skrzat był lekki, jak piórko, a Bałwanowi odpadał nos ze względu na wysoką temperaturę. W wielkich workach przynieśli dla uczniów naszej szkoły mnóstwo prezentów. Taka nagroda za zachowanie. Ale tego, że Mikołaj gra na akordeonie nikt się nie spodziewał.


”Świąteczna Poczta Dobrych Życzeń”

Drogi rodzicu, opiekunie, babciu, dziadku jeśli pragniesz wysłać świąteczną kartkę swoim dzieciom, wnukom, którzy uczą się w naszej szkole to serdecznie zapraszamy do włączenia się w świąteczną akcję promującą składanie sobie radosnych, życzliwych i ciepłych życzeń poprzez „Świąteczną Pocztę Dobrych Życzeń”. W dniach 18-19.12.2017r. (poniedziałek, wtorek) w godzinach 7:30 – 14.30, na dolnym korytarzu, obok stołówki będzie można zostawić swoje kartki z dobrymi życzeniami dla uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły. Zbliżające się Święta Bożego Naradzenia to czas radości, pojednania, ciepłych słów. W swoich kartkach można oprócz świątecznych życzeń napisać także słowa podziękowania, docenienia. Jest to też dobry sposób na przeproszenie kogoś, zakończenie trwającego konfliktu,  porozumienie. Kartki będą rozdawane 20.12.2017r. (środa) przez cały dzień przez Świątecznych Listonoszów.

Niech Magia Świąt będzie z nami!!!!

Joanna Cudziło-Gil

Magdalena Pikul


W listopadowe dni dobrze jest zasłuchać się…

Historia pewnej podróży, czyli o czytaniu, śpiewaniu i  słuchaniu poezji” to tytuł spotkania z poezją i piosenką poetycką . Chętni  czytelnicy z kl. 7d  przygotowali i wykonali montaż, w którym uczestniczyli  uczniowie starszych klas naszej szkoły. Zasłuchani odbiorcy poezji czytanej i piosenki poetyckiej przekonali się, że należy czytać choćby wiersze


     TYDZIEŃ PROFILAKTYKI W NASZEJ SZKOLE

27.11.2017 -01.12.207

W tych dniach było zorganizowanych wiele działań mających na celu kształtowanie bezpiecznych zachowań w szkole, w domu i w ruchu drogowym oraz promowanie zdrowego stylu życia. Każdego dnia dominował inny kolor ubioru, wykonywali różne ciekawe zadania.

Poniedziałek to był dzień pod tytułem „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” –kolor niebieski. Przypomnienie o zasadach bezpiecznego zachowania się nie tylko na drodze, ale również w domu, w kontaktach z obcymi oraz ze zwierzętami.

Wtorek w tym dniu uczniowie ubrani byli na żółto – „Dzień życzliwości” – rozmowa  na temat uśmiechu, serdeczności, a człowiek życzliwy zawsze znajdzie pomocników i sprzymierzeńców, łatwiej pokona przeszkody i nawiąże  kontakty. Istotne jest również to, że aby uzyskać sympatię, trzeba samemu dać coś z siebie innym. Każda klasa  przygotowała LOGO ŻYCZLIWOŚCI.

środę wszyscy uczniowie przyszli ubrani się na biało – „Dzień Dżentelmena” – rozmowa z uczniami  na temat budowania udanych relacji z rodziną, rówieśnikami, dorosłymi, szacunku wobec każdego człowieka – tolerancja, pomocy młodszemu koledze, opanowaniu i przezwyciężaniu złości, radzeniu sobie ze stresem, unikaniu sytuacji wywołujących zachowania agresywne, pokojowego rozwiązywania konfliktów. Odbył się również Plebiscyt klasowy na dżentelmena.

Czwartek - kolor czerwony poświęcony był zdrowiu – „Żyj sportowo, aktywnie i zdrowo” – pogadanka na temat propagowanie i promowanie aktywności fizycznej, zapoznanie z zasadami pierwszej pomocy przed medycznej, zwiększenie umiejętności  w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywa się w zadymionych pomieszczeniach.

Piątek – dominował kolor zielony – „Jedzmy zdrowo i smacznie” – odbyła się rozmowa dotycząca zmian nawyków żywieniowych. Zaprezentowano uczniom piramidę żywieniową, zapoznano ze sposobem doboru wartościowych produktów żywnościowych oraz zwiększono świadomość na temat zdrowego odżywiania i roli posiłków w diecie dziecka.


Dzień Pluszowego Misia

Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia na stałe wpisały się w kalendarz imprez naszej szkole. Tego dnia dzieci bawiły się ze swoimi maskotkami, rozwiązywały zagadki dotyczące ulubionych bohaterów, brały udział w ciekawych zabawach, konkursach i zgadywankach.

Dzień Pluszowego Misia minął bardzo uroczyście i radośnie.


Zabawy Andrzejkowie

Andrzejki są wspaniałą okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie powrotem do tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Ten niezwykły, inny niż wszystkie dni był pełen tajemniczych niespodzianek.

Podczas spotkania uczniowie klas III w przepięknych strojach i dekoracji sprawiły, że wszyscy poczuli tę niezwykłą atmosferę i cudownie się bawili. Oczywiście nie zabrakło wróżb i poczęstunków przygotowanych w klasach. Wierzymy, że wszystkie przepowiednie się spełnią, a zwłaszcza te dobre.

Zabawa andrzejkowa miała na celu zintegrowanie wszystkich dzieci oraz pozostawienie po sobie pozytywnych wspomnień dostarczając dzieciom wielu miłych wrażeń.


Pasowanie na Czytelnika!

91 uczniów klas pierwszych zostało uroczyście pasowanych na Czytelnika w piątek 24 listopada. Klasa 7a przygotowała przedstawienie dla małych czytelników promujące czytelnictwo i zachęcające do rodzinnego czytania książek. Każdy pierwszoklasista wypożyczył swoją pierwszą książkę w bibliotece szkolnej, dowiedział się, jak należy wypożyczać i szanować książki.


11 listopada- pamiętamy!

„Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem- staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium”- te słowa Józefa Piłsudskiego wryły się w pamięć milionów Polaków. My chcemy znać historię naszego kraju, szanować jego tradycje, aktywnie uczestniczyć w obchodach świąt narodowych.

10 listopada odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uczniowie przypomnieli bolesne dla Polaków wydarzenia z okresu rozbiorów, a także zwrócili uwagę na to, jak ważną wartością jest wolność Ojczyzny, odzyskanej po 123 latach niewoli. Za serca ujął wszystkich występ uczniów z klas III, którzy zatańczyli poloneza.


Udział uczniów w warsztatach profilaktycznych programu „CUDER”

W czwartek 9 listopada uczniowie klas VI-VII uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych, realizowanych w ramach programu „CUDER”, którego celem jest przeciwdziałanie zagrożeniom uzależnieniami behawiorystycznymi i chemicznymi.

Młodzież oglądała film o tematyce profilaktycznej, grała w wielkoformatową grę planszową oraz próbowała odpowiedzieć na pytania: „Kim jesteś? Gdzie jesteś? Po co jesteś?”.


Dzień Papieski w naszej szkole

„O Panie to Ty na mnie spojrzałeś (…)” - tę pieśń pokochał Święty Jan Paweł II i nie mogło jej zabraknąć w dniu, w którym wspominaliśmy tego wybitnego człowieka.

Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali wspaniałą część artystyczną poświęconą Papieżowi Polakowi. Cytowali jego słowa, przypomnieli o pasji podróżowania po górach, wspominali najtrudniejsze momenty życia Świętego Jana Pawła II oraz to, że zawsze z wiarą, ufnością i niezwykłą pokorą znosił cierpienie.

„Idźmy naprzód z nadzieją!”- tak brzmiało przesłanie tej uroczystości.


Wycieczka dzieci z oddziałów przedszkolnych do lasu

Dzieci z oddziałów przedszkolnych Oc i Od  miały okazję poszerzyć swoją wiedzę o lesie.

W piątek 20 października, wśród ostatnich przebłysków jesiennego słońca, najmłodsi wybrali się na wycieczkę autokarową do Szkółki Leśnej- Bojary na terenie Nadleśnictwa Biłgoraj.

W towarzystwie leśniczego spacerowali ścieżką dydaktyczną, wysłuchali przy tym pogadanki o przygotowaniu zwierząt do zimy. Mieli okazję zobaczyć jamę lisa, budki lęgowe dla szpaków, paśniki i lizawki. Podziwiali drzewa i krzewy w jesiennej szacie, próbując odgadnąć ich nazwy. Po spacerze głodni i zmęczeni zajadali się kiełbaskami prosto z ogniska. Ostatnim punktem wycieczki były gry i zabawy sportowe przygotowane przez wychowawczynie p. Annę Bielak i p. Ewę Giełczyk.

- Musimy to powtórzyć!- wołały wesoło dzieci odjeżdżając autokarem do szkoły.


„Uroczyście ślubujemy…”

25 października 2017 r. to wyjątkowy dzień dla uczniów klas pierwszych z naszej Szkoły. W czwartkowe popołudnie odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. Po wspólnym śpiewie piosenek i recytacji wierszy pierwszoklasiści odpowiadali na szereg pytań. Zgodnie z tradycją musieli oni wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami oraz zdać trudny egzamin przygotowany przez Panią Dyrektor. Na sztandar szkoły złożyli ślubowanie a poprzez gest położenia ołówka na ramieniu zostali w symboliczny sposób wpisani w poczet uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju. Wszyscy nowi uczniowie otrzymali piękne pamiątkowe dyplomy, legitymacje uczniowskie oraz upominki od swoich starszych kolegów ze szkoły. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć uczniowie każdej z klas udali się na poczęstunek przygotowany przez Rodziców. To był niezapomniany dzień dla naszej społeczności szkolnej. Cieszymy się bardzo, że grono uczniowskie naszej szkoły powiększyło się a nasza „piątkowa rodzina” jest coraz większa.


Zabawa z Brzechwą

Z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych w październiku biblioteka szkolna oferuje wiele ciekawych zabaw i akcji promujących czytelnictwo.

17 października uczniowie klasy 7 a odwiedzili młodsze koleżanki i kolegów z klas zerowych i zaprezentowali śmieszne bajki i wiersze Jana Brzechwy. Dzieci z ogromnym skupieniem słuchały recytowanych utworów. Najbardziej przypadły im do gustu wiersze. Widząc tak wielkie zainteresowanie i zaciekawienie wśród maluchów starsi uczniowie obiecali odwiedzać ich z innym projektem. Zależy nam, aby już od najmłodszych lat dzieci miały kontakt z książką i literaturą dziecięcą, która dostarcza im niezapomnianych wrażeń i rozwija zainteresowania czytelnicze.


Powołanie uczennicy naszej szkoły  do Polish Soccer Skills

Nazywam się Aleksandra Gozdecka. Jestem uczennicą 7 b.

Piłka nożna od dawna jest moją pasją. Początkowo grałam z chłopakami, potem dołączyłam do drużyny dziewczęcej w klubie sportowym RWKS Sparta Biłgoraj.

Na obóz piłkarski Polish Soccer Skills pojechałam na tegorocznych wakacjach.

Polish Soccer Skills to ogólnopolski projekt, którego celem jest rozwijanie i upowszechnianie profesjonalnego szkolenia piłkarskiego dzieci i młodzieży. Podczas obozu był indywidualny trening piłkarski w grupie 1 trener - 4 zawodników, trening motoryczny, trening taktyczny, odbyły się testy umiejętności oraz nauka języków obcych. Najlepsi zawodnicy otrzymali powołania do Reprezentacji PSS.

W dniu 9 października 2017r. na Stadionie Narodowym w Warszawie odebrałam powołanie do żeńskiej reprezentacji WU-14 w sezonie 2017/2018.

Odbyło się uroczyste ślubowanie, odśpiewany został hymn narodowy, a następnie zawodnicy przystąpili do treningu.

Kolejnym etapem będzie zgrupowanie w COS OPO w Cetniewie w styczniu 2018r., w COS OPO w Spale w marcu 2018r., a wiosną 2018r. odbędą się wyjazdowe sparingi z akademiami klubów Bundesligii, Eredivise, Primera Division lub SerieA.


Do Tajlandii …

Po Meksyku, Wietnamie i Kambodży przyszedł czas na podróż z panem Grzegorzem Chachurą z grupy trzask.pl do Tajlandii. Podróżnik zabrał uczniów klas II – VII do wioski „długich szyj”, Bangkoku, górskich plemion w okolicach Chiang Mai, twarzy Buddy w objęciach drzewa w parku Ayuthaya, królestwa tygrysów, na przejazd słoniową taksówką oraz tuk tukiem, do kraju zawsze uśmiechniętych Tajów.

Mamy nadzieję, że pan Grzegorz odwiedzi nas również w przyszłym roku i opowie o kolejnej ciekawej podróży do odległego kraju.


Serdeczne życzenia dla nauczycieli

12 października odbył się uroczysty apel z okazji zbliżającego się Dnia Nauczyciela. Były życzenia, kwiaty, piosenki oraz humorystyczna scenka o niesfornej księżniczce i dość leniwym smoku.

Na osłodę każdy nauczyciel otrzymał od Samorządu Uczniowskiego słoiczek pysznego domowego dżemu.


Goście z Niemiec

W ramach uczniowskiej wymiany polsko- niemieckiej na zaproszenie I LO im. ONZ do Biłgoraja przyjechała młodzież z partnerskiego miasta Crailsheim. 9 października 2017 r. goście z Niemiec odwiedzili naszą szkołę. Uczniowie z klasy I d i II c  wzięli udział w projekcie edukacyjnym dotyczącym życia pszczół oraz ich ochrony przed wyginięciem, przygotowanym przez polską i niemiecką młodzież pod kierunkiem germanisty p. Grzegorza Bryły. Starsi koledzy nauczyli dzieci krótkiej piosenki o pszczołach w języku niemieckim. Przygotowali też upominki i słodki poczęstunek- miód. Dla małych uczniów naszej szkoły pierwsza „lekcja” języka niemieckiego była bardzo interesująca.


Trzecie miejsce w Polsce Szkolnego Koła Caritas

Uczennice naszej szkoły reprezentujące Szkolne Koło Caritas uczestniczyły we wrześniu w Ogólnopolskim Zjeździe Młodych Wolontariuszy Caritas w Łodzi.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 1500 wolontariuszy z całej Polski. Organizatorzy przygotowali dla uczestników moc atrakcji. Rozpoczęło się od gry miejskiej, która pozwoliła młodzieży poznać bliżej życie św. Faustyny Kowalskiej – patronki miasta Łodzi. Uczennicom: Oliwii Suchaniak, Natalii Strzelec, Amelii Garbacz oraz Ewelinie Kisiel, które wchodziły w skład drużyny nr 130 (liczącej 9 osób) udało się zająć trzecie miejsce w Polsce. Następnie w programie był wieczór uwielbienia i koncert zespołu „Mocni w Duchu”.

W niedziele organizatorzy zaprosili uczestników na przemarsz „Od zabawy do Świętości” ul. Piotrkowską. Było to niezwykłe świadectwo wolontariuszy i ukazanie, że to oni niosą Światło w drodze do świętości.

Wyjazd przedstawicieli naszego Szkolnego Koła Caritas był nagrodą za udaną akcję "Kilometry Caritas", której finał odbył się podczas tegorocznej edycji festiwalu SOLI DEO w Biłgoraju.


Uczniowie klas trzecich w osadzie leśnej „Doboszówka”

W deszczowy poranek 3 października 2017 r. klasy III c i d wybrały się do Gospodarstwa agroturystycznego OSADA LEŚNA „DOBOSZÓWKA” położonego w obszernym kompleksie leśnym – Parku Krajobrazowym Lasy Janowskie. Uczniowie wzięli udział  w warsztatach edukacyjnych „Od ziarenka do bochenka”, podczas których dowiedzieli się jak i z czego powstaje chleb, nauczyli się rozpoznawać zboża i powstałe z niego mąki. Uczestniczyli również w młóceniu cepem, czyszczeniu ziarna, mieleniu zboża w ręcznych żarnach, przygotowaniu ciasta i jego wypieku. Dodatkową atrakcją było własnoręczne robienie masła w dawniej używanej maśniczce. Warsztaty zakończyły się  degustacją samodzielnie przygotowanego chleba.

Kolejną atrakcją było wyplatanie z rogożyny. Dzieci poznały rodzaje splotów oraz metody przygotowania materiału do wyplotu. Lokalny twórca ludowy zachęcał do korzystania z tej metody plecionkarskiej a uczestnicy mieli okazję stworzenia własnych przedmiotów z rogożyny. Zajęcia miały na celu zaprezentowanie jednego z ginących zawodów oraz były próbą zachęcenia uczestników do stosowania sztuki ludowej i użytkowej w codziennym życiu.

„Doboszówka” zapewniła idealne warunki do wypoczynku, szereg atrakcji, domową kuchnię, rodzinną atmosferę a także bliskość przyrody. Z pewnością zapragniemy  tu powrócić…


Uczniowie klas trzecich odwiedzili Farmę Iluzji

15 września 2017 r. uczniowie klas 3a i 3b odwiedzili Farmę Iluzji. Jest to park edukacji i rozrywki dla dzieci i dorosłych położony na pograniczu województwa mazowieckiego i lubelskiego. Znajduje się tu wiele atrakcji  z nutą edukacji podaną w bardzo przyjaznej formie. Po przybyciu na miejsce przywitał nas pan przewodnik z którym podróżowaliśmy po świecie fantazji  i iluzji. Zwiedziliśmy  Pokój Amesa, Latającą Chata Tajemnic, Tunel Zapomnienia, Muzeum Iluzji, Labirynt Luster, Zakręcony Domek czy Bajkowy Pałac Cieni. Obcowaliśmy z iluzyjnymi eksponatami typu: Magiczny Domek i Studnia Nieskończoności. Rozwiązywaliśmy zagadkę Lewitującego Kranu i szukaliśmy wyjścia z Wiklinowego Labiryntu. Każdy mógł spróbować swoich sił w przeprawie na drugi brzeg tratwami przez Zaklęty Staw na szlaku Trapera oraz na Zielonej Ścieżce Zdrowia.


OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka został ustanowiony przez Sejm cztery lata temu. W bieżącym roku szkolnym, w dniu 20 września w obchodach  tego święta wzięli udział najmłodsi wychowankowie naszej szkoły- dzieci z oddziałów przedszkolnych. Maluchy z czterech grup spotkały  się w sali gimnastycznej, gdzie czekały na nie gry i konkurencje zręcznościowe przygotowane przez wychowawczynie.

Zawody najmłodszych przebiegały w duchu sportowej, zdrowej rywalizacji. Dzieci zapoznały się z zasadą fair- play i całkowicie oddały wspólnej, wesołej zabawie. Każdy przedszkolak – sportowiec został uhonorowany kolorowym medalem, a wychowawczynie dokonały uroczystej dekoracji swoich milusińskich.


Udział uczniów klas siódmych w pokazach fizycznych

14 września uczniowie klas siódmych,  wraz z wychowawcami oraz organizatorkami wyjazdu- panią Agatą Dąbrowską oraz panią Barbarą Taczałą, uczestniczyli w pokazach fizycznych zorganizowanych przez pracowników i studentów Instytutu Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pokazy obejmowały zagadnienia związane z różnymi działami fizyki, np. elektrostatyką, mechaniką, radioaktywnością oraz akustyką.

Prowadzący zapraszali gości do udziału w eksperymentach, co spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony naszych uczniów. Dzięki bezpośredniemu zaangażowaniu w wykonywanie doświadczeń, mogli oni nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, ale lepiej zrozumieć niektóre zjawiska fizyczne.

W programie wyjazdu znalazła się również wizyta w Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie zwiedzający mogli zetknąć się z życiem dawnej wsi.


II Jesienny Bieg Malucha

Europejski Tydzień Sportu już za nami. W piątek 29 września, uczniowie z klas "0" wzięli udział w II Jesienny „Biegu Malucha”. Na wstępie głos zabrała pani dyrektor Teresa Bogdanowicz - Bordzań i życząc wszystkim powodzenie w biegu. Pogoda nam dopisała. Bieg  dbył się na dystansie 200m  z podziałem na chłopców i dziewczynki.

Najlepsze trzy miejsca zostały nagrodzone dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi. Odbyło się również  losowanie upominków a ostatni uczestnicy biegu wygrywali coś na osłodę dla siebie i swojej klasy:).Wszyscy zawodnicy otrzymali przepyszne ciasteczkowe medale z symbolem  biedronki(bożej krówki).  Ulubionego stworzenia księdza Jana Twardowskiego, patrona naszej szkoły.

Wyniki

Dziewczynki

I Łucja Kominek 0C

II Aleksandra Watrak 0D

III Lenka Chołowińska 0B

Chłopcy

I Nikodem Kruk 0B

II Jaś Mazur 0A

III Jakub Dyjak 0B

Wszystkim uczestnikom gratulujemy udziału:)

Przybyłym rodzicom dziękujemy za doping:)

Za ufundowanie nagród podziękowania ślemy:

Burmistrzowi Miasta Biłgoraj, Radzie Rodziców oraz OSiR Biłgoraj.

Za pomoc w przygotowaniach dziękujemy wychowawczyniom klas "0" oraz OSiR Biłgoraj.

Organizatorami biegu był zespół sportowo-rekreacyjny.


Mrówka, Delfin i policjanci odwiedzają uczniów naszej szkoły

W naszej szkole duży nacisk kładziemy na edukację związaną  z bezpieczeństwem dzieci. Na początku każdego roku szkolnego dzieci klas młodszych poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu ulic.

W ramach akcji ”Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny” policjanci z pomocą „Mrówki’ i „Delfina” omawiali zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Zwrócili również uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi, omówili sposoby unikania ich. Ponadto podkreślili, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci dostały odblaski.

    


Międzynarodowy Dzień Kropki

Dnia 15 września 2017 r. w ramach integracji całej społeczności szkolnej obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem tej akcji było wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i odwagi oraz odkrywanie swoich talentów i mocnych stron. Nauczyciele i uczniowie tego dnia ubrani w stroje w kropki, poznawali  historię  małej Vashti i świetnie się bawili:  ozdabiali swoje ubrania kropkami, tworzyli rysunki i wyklejanki z kropek, pisali i rozszyfrowywali alfabet Braille’a.

Historię Vashti oraz więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: https://www.edunews.pl/nowoczesna-edukacja/innowacje-w-edukacji/2389-miedzynarodowy-dzien-kropki


Akcja "Sprzątanie świata"

Akcja ma na celu budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej uczniów oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne. Jej ideą jest edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju, poszanowanie zasobów naturalnych (w szczególności wody, surowców naturalnych i lasów) oraz racjonalnej gospodarki odpadami rozumianej jako łańcuch działań, początkiem których jest tworzenie odpadów, następnie selektywna zbiórka i na końcu recykling. To także zachęta do dbania o środowisko.

Uczniowie sprzątali teren wokół naszej szkoły. Dzieci zaopatrzone w jednorazowe rękawice pozbierały i posegregowały odpady do przygotowanych worków, a następnie wyrzuciły do odpowiednich szkolnych kontenerów.

Co roku dzięki takiej akcji zbiera się setki ton śmieci – liczba ich nie maleje; na miejsce zebranych wyrzucane są nowe. Rozwiązaniem problemu nie jest coroczna zbiórka śmieci, lecz zmiana nawyków w codziennym życiu polegająca na robieniu świadomych zakupów, unikaniu tworzenia odpadów i odpowiednim nimi gospodarowaniu.


„Znowu są wakacje”

23 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2016/17!

Wciąż jeszcze pamiętamy, jak 1 września pani dyrektor życzyła nam sukcesów w nowym roku szkolnym, a teraz mogliśmy usłyszeć nazwiska uczniów, którzy te sukcesy odnieśli. Za nami 10 miesięcy wytężonej pracy. Jak wyglądał rok szkolny, pokazali nam w krzywym zwierciadle uczniowie klasy IVc i VIa. W dobry, przedwakacyjny nastrój wprawiły nas piosenki w wykonaniu II a i „Czadowych Nutek”. Jeszcze ostatnie spotkania z wychowawcami, gratulacje i życzenia, wręczenie świadectw i ….. wakacje!

Życzymy wszystkim dużo słońca i samych miłych chwil.

Do zobaczenia we wrześniu!


APEL I ROZDANIE NAGRÓD

13 i 22 czerwca w naszej szkole odbył się apel, na którym rozdane zostały nagrody za konkursy:

Ø  szkolny konkurs recytatorski dla uczniów I-III

Ø  konkurs plastyczny – ekologiczny „Na ratunek Ziemi”

Ø  konkurs plastyczny „W krainie Księdza Jana”

Ø  ogólnopolska Olimpiada „Olimpusek”

Ø  olimpusek z języka angielskiego

Ø  konkurs plastyczny „Ziemia Biłgorajskia-Moja Mała Ojczyzna”

Ø  szkolny konkurs plastyczny „ Ekosuknia”

Ø  III szkolny konkurs czytelniczy „Czytelnik z Piątki na piątkę”

Apel poprowadziła pani dyrektor Teresa Bogdanowicz-Bordzań.

Wszystkim uczestnikom konkursów serdecznie gratulujemy i  życzymy dalszych sukcesów.


100 spotkań na stulecie PCK

Pod tym hasłem rozpoczęły się przygotowania Oddziału Rejonowego PCK w Biłgoraju do obchodów 100 – lecia organizacji czerwonokrzyskiej. Jako pierwsi rozpoczęli ten cykl uczniowie klasy I b, którzy 29 maja 2017 r. odwiedzili siedzibę biłgorajskiego PCK. Pracownicy i działacze społeczni Oddziału Rejonowego zapoznali dzieci z historią i bieżącą działalnością czerwonokrzyską. Zdobyta wiedza posłużyła dzieciom w wykonaniu prac plastycznych na konkurs pod hasłem „PCK w oczach dzieci”. Podczas ogólnoszkolnego pikniku prozdrowotnego „Czas na zdrowie”, komisja oceniła prace i przyznała uczniom nagrody oraz wyróżnienia.


Szkolna wycieczka klas VI

Szkolna wycieczka w kierunku Podlasia rozpoczęła się wczesnym rankiem 12 czerwca o godz. 4:50. Wtedy właśnie odbyła się zbiórka pod SP nr 5 w Biłgoraju. Długo czekaliśmy na ten moment i pomimo tak wczesnej godziny byliśmy podekscytowani i radośni. Humor, który nam dopisywał udzielił się także naszym opiekunom.

Pierwszym przystankiem na naszej drodze było prawosławne sanktuarium w Grabarce, które znajdowało się na wzgórzu pątników. Dla zainteresowanych istniała możliwość napicia się orzeźwiającej, chłodnej wody z cudownego źródełka. W Grabarce byliśmy krótko, bo naszym celem podróży była Białowieża i znajdujące się tam Muzeum Przyrodniczo-Leśne oraz Park Pałacowy.

Na miejscu czekała na nas pani przewodnik. Zwiedzanie rozpoczęło się od oprowadzenia po sali z eksponatami. We wnętrzu panowała zupełna ciemność. Tylko wtedy, gdy pani przewodnik  opowiadała  o danej części Puszczy Białowieskiej, podświetlało się miejsce pokazujące dany obiekt. To była bardzo pouczająca i interesująca lekcja biologii i geografii. Widzieliśmy makiety owadów, ptaków i wielu innych zwierząt, na których tematy pani przewodnik wiedziała absolutnie wszystko, więc bardzo miło się jej słuchało. Następnie zwiedzaliśmy Park Pałacowy, w którym niegdyś przebywał król. Miejsce to posiadało dużo zabytkowych budynków.  Byliśmy na wieży, z której widok na piękną Puszczę Białowieską, zapiera dech w piersiach.

Następnym celem naszej podróży był Rezerwat Żubrów. Pomimo nazwy znajdowały się tam nie tylko żubry, ale i wilki, konie oraz wiele innych zwierząt. Zwiedzanie rezerwatu okazało się dość ciekawym zajęciem, dlatego wszyscy chętnie oglądali zabawne zachowanie zwierząt.

Po długim i ciężkim dniu oraz  wyczerpujących spacerach, udaliśmy się do hotelu. Ogromną atrakcją okazał się znajdujący się tam Aqua Park. Wróciliśmy dość późno, więc na kąpanie się w wodzie zostało niewiele czasu, ale i tak to wystarczyło, żeby zadowolić naszą grupę.

Po dość krótkiej nocy w hotelu udaliśmy się na Suwalszczyznę, a dokładniej do ''Krainy jak baśń''. Bardzo interesujący okazał się być XVIII zespół klasztorny kamedułów w Wigrach. To niesamowite miejsce, w którym niegdyś przebywał sam papież Jan Paweł II. Wnętrze kościoła zrobiło na nas piorunujące wrażenie, a szczególnie ołtarz i katakumby z ciałami kamedułów. Po zakupie pamiątek i zrobieniu ogromnej ilości zdjęć, udaliśmy się na mosty w Stańczykach. Są to jedne z najwyżej położonych linii kolejowych w Polsce, rozciągają się  na długość 200 m, a ich wysokość jest równa 36 m.  Następnym, równie pięknym miejscem była Góra Zamkowa. Z jej szczytu można było dostrzec aż 4 pobliskie jeziora. Po powrocie do hotelu ponownie skorzystaliśmy z możliwości kąpieli w Aqua Parku. Odprężeni i zrelaksowani długo nie mogliśmy zasnąć.

Rano udaliśmy się na śniadanie, a niedługo potem, zanieśliśmy nasze bagaże do autokaru. Był to ostatni dzień naszej wyprawy.  Wyruszyliśmy do Osowca. Na miejscu czekał na nas niesamowicie zabawny przewodnik - pan Miruś. Zwiedzanie twierdzy podziemnej i nadziemnej oraz cytadeli zajęło nam ok.2 godz. Pobyt tam okazał się być bardzo inspirującą lekcją historii nie tylko dla uczniów, ale i dla nauczycieli. Zabawny przewodnik opowiadał nam o czasach II wojny światowej i o tym jak Twierdza Osowiec nie została oblężona przez Niemców. Po tym miłym spotkaniu udaliśmy się do Tykocina. Miasto to liczy niespełna 2 tyś. mieszkańców, a znajdujący się tam most nad Narwią został ukradziony z Wrocławia i przeniesiony tutaj przez Rosjan. Pierwszym punktem zwiedzania Tykocina był ogromny kościół z pięknym ołtarzem. Zwiedzaliśmy także synagogę. Następnie była okazja zakupienia pamiątek. Po drodze wstąpiliśmy do Białegostoku na obiad i ruszyliśmy w kierunku Biłgoraja. Dotarliśmy do domu po godzinie 22. Na miejscu czekali na nas stęsknieni rodzice.

Wycieczka była wspaniałą przygodą i niezapomnianą lekcją. Mieliśmy okazję zwiedzić piękny region Polski, jakim jest Podlasie. Warto tam pojechać i zachęcam każdego, kto jeszcze tam nie był, żeby udał się do tej malowniczej i zielonej krainy.

Michał Buła 6b


PODZIĘKOWANIA DLA NASZYCH UCZNIÓW Z PAŁACU BUCKINGHAM!

17 kwietnia 2017 r. wysłaliśmy kartki urodzinowe dla Królowej Elżbiety II. Kartki, wraz z osobistymi życzeniami, były ręcznie robione przez uczniów naszej szkoły. Na odpowiedź z Pałacu Buckingham nie musieliśmy długo czekać. Po około miesiącu napisała do nas, w imieniu Królowej, dama jej dworu dziękując za piękne kartki i wzruszające życzenia. Królowa jest bardzo wdzięczna za okazałą życzliwość.


Gość z Kanady w naszej szkole

W dniach 5-14 czerwca 2017 r. gościliśmy w naszej szkole wolontariuszkę organizacji AIESEC z Kanady. Mary Hong, studentka Uniwersytetu w Toronto, przeprowadziła blisko 40 lekcji językowo-kulturowych w języku angielskim z uczniami klas 0-6 w ramach projektu "International Education".

Celem międzynarodowego projektu jest zwiększenie jakości edukacji poprzez dostarczanie praktycznych warsztatów rozwijających umiejętności miękkie i personalne, dzięki czemu uczeń jest dużo bardziej świadomy swoich celów personalnych i świadomie inwestuje swój czas w edukację, rozumie jej wartość i cel.

Zajęcia z tzw. "native speaker'em" były bardzo atrakcyjne i ciekawe dla uczniów, którzy z uwagą oglądali prezentacje multimedialne i słuchali opowieści o Kanadzie. Była to wspaniała okazja do rozmów w języku angielskim i przećwiczenia swoich umiejętności językowych w praktyce. Uczniowie zdobyli cenne doświadczenie, które z pewnością zaowocuje w dalszym procesie nauki języka angielskiego.

W czasie wolnym Kanadyjka miała okazję zobaczyć ciekawe zakątki naszego miasta, a także zwiedzić Zamość i Zwierzyniec.

Opiekunkami Mary Hong były nauczycielki języka angielskiego: Agnieszka Grodzka, Emanuela Kuczyńska i Monika Nizio.


Wycieczka do Bałtowa

W środę 23 maja 2017r, uczniowie z klas II c i II d, pod opieką pań: Elżbiety Dziury i Agnieszki Tałandy wcześnie rano wyruszyli na wycieczkę do Bałtowa.

Celem tego wyjazdu było poznanie historii dinozaurów, połączone ze zwiedzaniem Parku Jurajskiego oraz obejrzenie postaci tych prehistorycznych zwierząt w naturalnych rozmiarach.

Niezwykłych i mocnych wrażeń dostarczyło nam  zwiedzanie Oceanarium z dinozaurami oglądanym w formacie D3. Po seansie był czas na zabawę – odkopywaliśmy dinozaura, preparowaliśmy jego szkielet w trakcie warsztatów. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie Zwierzyńca Bałtowskiego, który podzielony jest na sektory, w których znajdują się dzikie zwierzęta np.: lamy, muflony, wielbłądy jednogarbne i dwugarbne, alpaki, bydło szkockie, dziki, owce kameruńskie, owce arui, antylopy nilgau, strusie afrykańskie, jelenie europejskie, jelenie angielskie, bydło zebu, kozy afrykańskie, owce czarnogłówki, hucuły i wiele innych

Nasz pobyt w Bałtowie zakończyły zakupy pamiątek. Każdy mógł wybrać coś fajnego dla siebie i dla swoich bliskich. Wycieczka bardzo nam się podobała, bo pogodę mieliśmy wymarzoną a sam Park Bałtowski to świetne miejsce do zwiedzania, zabawy i odpoczynku. Chcielibyśmy tu jeszcze kiedyś przyjechać.


„Wyskokowy WF” i warsztaty „Decoupage” klasy 4a

25 maja 2017 r. uczniowie klasy 4a wraz ze swoją wychowawczynią, panią Emanuelą Kuczyńską, udali się na wycieczkę do Rzeszowa. Czwartoklasiści uczestniczyli w zajęciach "Wyskokowy WF" w Parku Trampolin "Happy Jump" w ramach akcji "Stop zwolnieniom z WF-u". Instruktorzy przybliżyli im techniki ćwiczeń na trampolinach oraz zaproponowali ciekawe konkurencje sportowe.

Następnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli, gdzie uczniowie wzięli udział w zajęciach pt.: "W chłopskiej chacie i zagrodzie - o tym gdzie i jak mieszkało się kiedyś na wsi". Uczniowie wysłuchali ciekawych opowieści oraz oglądali wystawę z eksponatami muzealnymi.

Na zakończenie wycieczki klasa 4a uczetniczyła w zajęciach warsztatowych "Decoupage". Uczniowie wykonali tą techniką podarunki dla swoich mam z okazji Dnia Matki.


MUNDIAL DZIECIĘCY 2017

Dzieci z oddziałów przedszkolnych brały udział w II edycji turnieju piłkarskiego dla najmłodszych „Mundial Dziecięcy 2017”, który odbył się 20 maja br. na boisku przy Szkole Podstawowej nr 1 w Biłgoraju.

Turniej zorganizowany został przez Akademię Piłkarską „GOL” i był kolejną odsłoną sportowych rozgrywek piłkarskich.

Integracja, usportowienie dzieci, popularyzacja piłki nożnej - to główne cele  zmagań młodych piłkarzy.


Dzień Dawcy Szpiku w naszej szkole

20 maja 2017r. przejdzie do historii ważnych wydarzeń naszej szkoły. W tym dniu odbył się pierwszy Dzień Dawcy Szpiku przeprowadzony przez wolontariuszy i  zakończony rejestracją 28 osób świadomych swojej decyzji, chcących pomóc ludziom chorym na nowotwory krwi. Wśród rejestrujących się byli nasi nauczyciele, rodzice naszych uczniów oraz mieszkańcy Biłgoraja. Jesteśmy pierwszą szkołą podstawową w powiecie biłgorajskim, która przeprowadziła akcję „KOMÓRKOMANII”.

Bogatsi o nowe doświadczenia już myślimy o kolejnym Dniu Dawcy Szpiku w naszej placówce.

Nad zespołem rejestrującym czuwał wolontariusz Fundacji DKMS, dawca szpiku - Pan Adam Leszczyński, który udzielał rad i wskazówek oraz przeprowadzał weryfikację dokumentacji potencjalnych Dawców.


Niecodzienne spotkanie

Uczniowie klas IV – VI w dniu 19 maja 2017 r. spotkali się z panem Adamem Leszczyńskim – nauczycielem gimnazjum w Aleksandrowie, dawcą szpiku i wolontariuszem Fundacji DKMS. Pan Adam opowiadał swoją historię, w jakich okolicznościach został zarejestrowany w bazie Dawców Szpiku Kostnego, kiedy przekazał swoje komórki macierzyste osobie chorej. Uczniowie dowiedzieli się o realizowanym projekcie Fundacji DKMS pod hasłem „KOMÓRKOMANIA” oraz jakie warunki należy spełnić, aby świadomie zostać dawcą szpiku kostnego. Nasz gość przekazał młodym ludziom wiedzę na temat metod pobierania komórek macierzystych, które są bezpieczne dla dawcy. Spotkanie zakończyło się licznymi pytaniami uczniów.


Dzień Patrona – święto szkoły

18 maja obchodziliśmy jubileuszowy – X Dzień Patrona Szkoły. Tematem przewodnim tegorocznego święta był cytat z wiersza Jana Twardowskiego: „Ty który stwarzasz jagody”.

Jak co roku obchody rozpoczęliśmy od uroczystej liturgii w intencji społeczności „piątki”. Po powrocie do szkoły spotkaliśmy się w sali gimnastycznej podczas akademii, na którą złożyły się wiersze księdza Jana w wykonaniu recytatorów wyłonionych w konkursach klasowych, występy wokalne uczniów „zerówek”, klas II i III oraz „Czadowych nutek”.

Na zakończenie wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach. Starsi – w konkursie wiedzy o Patronie, zaś młodsi w konkursie plastycznym, ilustrując wybrane wiersze Jana Twardowskiego.

Święto szkoły już za nami. Czas wziąć się do pracy, bo zbliża się koniec roku!


W Muzeum Ziemi Biłgorajskiej

Z ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Ziemia Biłgorajska – nasza mała Ojczyzna” uczniowie klasy II b odwiedzili Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Dzieci przeniosły się w świat dawnej, ludowej zabawy. Oprócz podziwiania eksponatów mieli możliwość pobawienia się drewnianymi zabawkami. Ponadto obejrzeli wystawę dawniej klasy szkolnej, poznali twórczość słynnego artysty Stefana Knappa oraz podziwiali zbiory militarne.


OBCHODY DNI ZIEMI W NASZEJ SZKOLE

W ramach obchodu Dnia Ziemi w naszej szkole odbyło się spotkanie ekologiczne z Panią Urszulą Wolanin – pracownikiem PGK w Biłgoraju. Celem spotkania było podniesienie wśród uczniów poziomu wiedzy z dziedziny ekologii, a w szczególności znaczenia segregacji odpadów w gospodarstwach domowych. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały prezentacji oraz chętnie uczestniczyły w dyskusji na temat ochrony środowiska i recyklingu. Wykazały się również świetną wiedzą teoretyczną i praktyczną dotyczącą sposobu segregowania odpadów do odpowiednich pojemników.

Tego dnia odbyło się również rozstrzygnięcia szkolnego konkursu plastycznego „Na ratunek Ziemi”. Komisja konkursowa w składzie pani Urszula Wolanin – ekolog, pani Anna Koman i pani Agnieszka Tałanda  wyłoniła następujących laureatów:

Oddziały przedszkolne

I.        miejsce- Patrycja Lis – grupa B

II.       miejsce- Alex Wroński – grupa A

III.     miejsce- Martyna Blacha – grupa C

wyróżnienia : Aleksandra Dyniec -  grupa B

Klasy I

I.        miejsce- Maksymilian Muda – Ib

II.       miejsce- Rita Sokolińska – Ia

III.      miejsce- Dawid Kuduk Ic

wyróżnienia : Liliana Jaskuła Ib

Klasy II

I.        miejsce- Agata Dołba – IId

II.       miejsce- Samuel Paluch – IIe

III.     miejsce- Adrianna Małek IIc

wyróżnienia : Patrycja Kaproń  - IIb

 Lena Bełżek -  IIe

Klasy III

I.       miejsce- Natalia Klucha - IIIc

II.     miejsce- Lena Kloc - IIId

III.    miejsce- Kacper Zygmunt - IIIb

wyróżnienia : Dominika Szubiak - IIIe

 Hubert Bucior - IIIa

Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy.


SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ W MIEJSKIEJ I POWIATOWEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ ORAZ ZAKŁADZIE POLIGRAFICZNYM HELVETICA

W dniach 8-12 maja Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju zorganizowała zajęcia dla dzieci pod tytułem „Spotkanie z książką”. Przedsięwzięcie związane jest z akcją „Tydzień Bibliotek”, pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!” Celem zajęć było zapoznanie dzieci z biblioteką oraz zawodem bibliotekarza, propagowanie idei głośnego czytania, promowanie czytania książek i dbania o nie oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.

Dzieci miały również okazję zapoznać się z etapami powstawania książki odwiedzając zakład poligraficzny Helvetica. Mogły po raz pierwszy zobaczyć profesjonalne maszyny poligraficzne. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali opowieści pracownika zakładu, który pokazał drogę, jaką musi pokonać biała, pusta kartka, aby zamienić się w kolorową książkę. Dzieci bacznie obserwowały proces drukowania tekstu, rozcinania papieru oraz składania i sortowania.


100 lat dla królowej Elżbiety II

21 kwietnia 2017 r. królowa Elżbieta II obchodziła swoje 91 urodziny. Z tej okazji nasi uczniowie klas piątych i szóstych wykonali ręcznie zdobione kartki urodzinowe wraz z osobistymi życzeniami w języku angielskim. W pracach pomagały nauczycielki p. Agnieszka Grodzka i p. Katarzyna Różańska. Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na odpowiedź z Pałacu Buckingham.


Powołanie Szkolnego Koła Caritas

Dnia 27.04.2017r.podczas uroczystej akademii zostało powołane Szkolne Koło Caritas przez Dyrektora Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej Ks. mgr Adama Sobczaka na wniosek Pani Dyrektor mgr Teresy Bogdanowicz-Bordzań. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele Caritas Polska. Dzieci otrzymały koszulki z logo Caritas. Opiekunami nowego koła Caritas są: p. Ewa Giełczyk i p. Dagmara Brodziak. Opiekę duchową będzie sprawował proboszcz parafii św. Jerzego ks. kan. Stanisław Budzyński. Mimo, że koło dopiero zaczyna istnieć jest jednym z najbardziej licznych w diecezji. Liczy ponad 70 uczniów
z klas 3-6, a kolejni zgłaszają chęć swojego udziału. Nasi wolontariusze są gotowi do niesienia pomocy potrzebującym, a najbliższą okazję będą mieli podczas akcji „Kilometry Caritas”.


Radzimy sobie ze stresem

Dnia 26.04.2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole dzień „Radzimy sobie ze stresem”. Uczniowie klasy IV c rozdawali ulotki na temat: czym jest stres i co zrobić, by było go mniej. Ponadto  częstowali piernikami, które zmniejszają poziom stresu. Dzięki temu wszyscy byliśmy trochę bardziej spokojni. Za pomoc w organizacji dziękujemy uczniom i wychowawcy klasy IV c.

Joanna Cudziło – Gil

Magdalena Pikul


Dzień Dawcy Szpiku w Szkole Podstawowej nr 5

Zostań potencjalnym dawcą szpiku i komórek macierzystych!

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju zaprasza w dniu 20 maja 2017 r. (sobota) w godz. 10.00- 16.00 na Dzień Dawcy Szpiku.

Przyjdź, jeśli jesteś w przedziale wieku 18-55 lat. Zabierz ze sobą dokument z numerem PESEL.

Każda rejestracja w bazie danych Fundacji DKMS  to szansa na nowe życie dla osób chorych


Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Witaj majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie."

Jak co roku z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Montaż słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów klasy II d oraz zespołu wokalnego „Czadowe Nutki” był oddaniem hołdu twórcom konstytucji oraz przypomnieniem faktów historycznych z tym związanych. Uroczystość niosła przesłanie również dla nas, że patriotyzm winniśmy pielęgnować w każdym dniu i jako naród tak żyć, żeby nasza ojczyzna rozwijała się duchem wolności, odpowiedzialności i wzajemnego szacunku.

Agnieszka Tałanda


W Osadzie Leśnej „Doboszówka”

W okresie przedświątecznym przedszkolaki oraz uczniowie klas I i II odwiedzili gospodarstwo agroturystyczne „Osada Leśna Doboszówka” gdzie brali udział w Wielkanocnych Warsztatach dla dzieci. Zajęć było co bez liku, a plan dnia był ściśle zapełniony: samodzielne wykonywanie palm wielkanocnych, motanie zwierzątek z siana, ucieranie baby wielkanocnej, pieczenie ciasteczek i ich dekorowanie, szukanie skarbu w ogrodzie to tylko niektóre z atrakcji jakie czekały na miejscu. Ogromną frajdę sprawił dzieciom również kontakt ze zwierzętami oraz możliwość ich karmienia. Pogoda chociaż kapryśna dopisała jednak wszystkim grupom. Obiecaliśmy sobie, że jeszcze wrócimy do tego magicznego miejsca o innej porze roku, podziwiać je w innej odsłonie.


WIELKANOCNE PRZEDSTAWIENIE

W WIELKANOCNE ŚWIĘTA WSZYSCY SIĘ RADUJCIE…

11 kwietnia 2017r. młodzi artyści z klasy II e, pod kierunkiem swojej wychowawczyni i s. Damiany wprowadzili uczniów z kl. 0 - III w świąteczny nastrój. W krótkiej scence pokazali, że zło – dobrem trzeba zwyciężać. Przypomnieli obyczaje wielkanocne i wyjaśnili ich znaczenie. Zaprezentowali również kilka wielkanocnych piosenek. Widzowie docenili ich aktorskie umiejętności. Spotkanie zakończyło się świątecznymi życzeniami.


Rekolekcje wielkopostne w „Piątce”

W dniach 5-7 kwietnia w naszej szkole odbywały się rekolekcje wielkopostne. W tym roku gościliśmy siostrę Jolantę ze zgromadzenia  Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera i wolontariuszkę Bożenę, które pracują z dziećmi w Afryce. Opowieści naszych gości urozmaiciły zdjęcia ukazujące warunki życia i nauki naszych rówieśników w dalekim kraju.

Poza tym uczniowie uczestniczyli we Mszy Świętej w Kościele Św. Jerzego, aby jeszcze lepiej przygotować się do Świąt Wielkanocnych.


„Żegnamy Marzannę – zimową pannę…”

Ku uciesze zmarzluchów i utrapieniu miłośników szaleństwa na śniegu 21 marca przywitaliśmy kalendarzową wiosnę. By na dobre pożegnać się z zimą, uczniowie klas 0-3 spalili Marzannę na placu w pobliżu jednostki Straży Pożarnej. Dzielni panowie Strażacy zadbali o nasze bezpieczeństwo oraz pomogli w bezpiecznym ugaszeniu ognia. Uczniowie z radością i śpiewem na ustach wrócili do szkoły.

Życzymy wszystkim prawdziwej wiosny - jeśli nie będzie jej widać za oknem, niech będzie w naszych sercach i ciepłym uśmiechu.


Dzień Uczciwości w naszej szkole

Dnia 8 marca 2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole „Dzień Uczciwości”, mający na celu kształtowanie systemu wartości młodych ludzi, opartego na wzajemnym szacunku, lojalności, szczerości, odpowiedzialności i przyjaźni. Tego dnia uczniowie klasy IV a rozdawali „Gwiazdy Szeryfa”. Otrzymali  ją wszyscy uczniowie, którzy wraz ze swoją klasą przygotowali rymowane hasło związane z UCZCIWOŚCIĄ i zaprezentowali je wspólnie przed kowbojami. Wszystkie hasła zostały umieszczone na sztalugach Zachęcamy do lektury.

Za pomoc w organizacji dziękujemy uczniom i wychowawcy klasy IV a.

Joanna Cudziło – Gil

Magdalena Pikul


BIAŁA SZKOŁA 19 - 25.02.2017

Już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły spędzili aktywnie czas na nartach. Góry, czyste powietrze i korzystny mikroklimat sprzyjały nauce i doskonaleniu narciarstwa. Codziennemu szkoleniu jazdy na nartach towarzyszyły zabawa, relaks i rozrywka. Atrakcją wycieczki był lodowy labirynt, z którego wielu z nas długo nie mogło znaleźć wyjścia, seans w kinie 3D „Lego Batman” oraz rekreacja w Aqua Parku i Termach Chochołowskich.


Dzień Otwarty Szkoły

Już wkrótce rodzice sześciolatków  i siedmiolatków muszą zdecydować, gdzie ich dzieci będą spędzać większość swego czasu w ciągu najbliższych  lat, w jakich warunkach będą się uczyć, gdzie odpoczywać i bawić się, jakie talenty rozwijać.

18 lutego 2017r. nasza szkoła zorganizowała Dzień Otwarty, podczas którego rodzice i ich pociechy mogli zapoznać się z ofertą „Piątki”, obejrzeć nowocześnie wyposażone sale lekcyjne, zadać pytania dyrektorowi szkoły pani Teresie Bogdanowicz – Bordzań. Na miłych gości czekały liczne atrakcje: gry i zabawy sportowe, zajęcia plastyczne, występy młodych aktorów, wokalistów, instrumentalistów i tancerzy. Mamy nadzieję, że pierwszy kontakt z „Piątką” został oceniony na „5+”.

Do zobaczenia we wrześniu, na uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego w naszej szkole!

Zobacz wydanie specjalne Brzdąca


ZABAWA NOWOROCZNA W SZKOLE

Zabawa noworoczna dla dzieci to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez najmłodszych, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.

Tego dnia już od rana w szkole pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach można było spotkać wróżki, królewny, pszczółki, motylki, rycerzy, piratów, policjantów Spider-Mana, Batmana, ...nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy, wspólna zabawa przyniosła wiele radości.  

Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów oraz słodkiego poczęstunku.


Biała szkoła 05 - 11.02.2017

Jak co roku byliśmy na Białej Szkole w Zakopanem. Ta sportowo – rekreacyjna wycieczka daje możliwość nauki jazdy na nartach i doskonalenia techniki zjazdowej w przepięknej zimowej i mroźnej scenerii podhalańskich stoków. Po kilkugodzinnym szusowaniu na różnych stokach relaksowaliśmy się w basenach termalnych.  Odwiedziliśmy największy na świecie śnieżny labirynt. Budowla, której powierzchnia przekracza ponad 2000 metrów kwadratowych jest jedną z atrakcji zimowego parku rozrywki "SnowLandia" w Zakopanem.


Wiktoria Raczkiewicz promuje akcję „Daj Włos!”

Obecnie w Polsce peruki z naturalnych włosów są tylko częściowo refundowane przez NFZ, a dopłata do nich jest wyjątkowo wysoka. W odpowiedzi na tą sytuację Fundacja Rak‘n’Roll uruchomiła akcję „Daj Włos!”. Każdy, kto chce obciąć włosy, może to zrobić w dobrym celu – na peruki dla kobiet i dzieci w trakcie chemioterapii. Są one przekazywane za darmo osobom, które walczą z rakiem.

Tak właśnie zrobiły dwie osoby z naszej szkoły-Wiktoria Raczkiewicz z klasy 6 a oraz pani Katarzyna Różańska- i chciałyby zachęcić do takiego gestu innych.

Dzięki tej akcji obdarowane kobiety i dzieci mogą wyglądać znacznie lepiej i mają więcej siły w drodze do zdrowia. W akcji może wziąć udział każdy: mały / duży / on / ona – każdy, kto ma min. 25 cm włosów do ścięcia i zmieniając swój wygląd chce zrobić coś dobrego dla innych. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Fundacji Rak’n’Roll http://www.raknroll.pl/co-robimy/programy/daj-wlos/


"Czadowe Nutki" na 25 WOŚP

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w styczniu 2017 już po raz 25. Jak co roku Biłgorajskie Centrum Kultury organizuje z tej okazji również koncert muzyczny, na którym w tym roku wystąpił nasz Zespół Wokalny "Czadowe Nutki". Zespół zaśpiewał dwa utwory: "Kolędnicy wędrownicy" oraz "Kto wie".

Więcej informacji o zespole można znaleźć po adresem www.czadowenutki.pl


Pada śnieg, pada śnieg dzwonią dzwonki sań… Kulig klasy VI a

Styczeń w tym roku przyniósł opady śniegu i mroźne dni. Taka pogoda sprzyja zabawom na świeżym powietrzu. Uczniowie klasy 6 a wraz z wychowawczynią panią Katarzyną Różańską w dniu 11 stycznia 2017r. uczestniczyli w kuligu. Dzięki gościnności pana Marka Chuchro z Gospodarstwa Agroturystycznego „u Marka” w Dylach uczniowie aktywnie spędzili mroźne popołudnie. Wyjątkową atrakcją okazały się zjazdy na workach z sianem z pobliskiej górki. Rozgrzewająca „herbatka Markowa” oraz kiełbaski i ziemniaki z ogniska były miłym zakończeniem mroźnego dnia. Wszyscy świetnie się bawili i z uśmiechem na twarzy wrócili do Biłgoraja.


Biała szkoła 2017

8 stycznia 2017 r. pierwsza z trzech planowanych grup wyruszyła do Zakopanego, by na tatrzańskich stokach uczyć się jazdy na nartach. Organizowana od wielu lat „Biała szkoła” to nie tylko przygoda z narciarstwem, ale także integracja uczniów z różnych klas, nauka samodzielności i okazja do poznania kultury Podhala.


Spotkanie z policjantką

31 stycznia 2017 r. uczniowie klas IV wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym z st. sierż. Panią Moniką Sałaban pracownikiem Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju. Tematem spotkania było: „Bezpieczeństwo w sieci– zagrożenia związane z cyberprzemocą”.

Policjantka omówiła jakie zagrożenia mogą spotkać nas w Internecie oraz jak się przed nimi chronić. Ostrzegła uczniów przed pochopnym udostępnianiem w Internecie swoich danych osobowych, zdjęć i filmów. Zwróciła też uwagę na konieczność ograniczonego zaufania do osób poznanych w sieci.

Omówione zostały najczęściej występujące formy cyberprzemocy z wykorzystaniem sieci i telefonu komórkowego: nękanie, straszenie, publikowanie ośmieszających zdjęć i filmów, szantaż, podszywanie się za kogoś innego, pisanie obraźliwych komentarzy i wyzwisk. Uczniowie dowiedzieli się również, gdzie szukać pomocy, gdy stanął się ofiarami agresji w sieci.


W Indochinach

Po raz kolejny w naszej szkole zagościł podróżnik z grupy TRZASK pan Grzegorz Chachura. Tym razem zabrał nas w podróż do Wietnamu i Kambodży.  Razem z nim: odwiedziliśmy największy na Ziemi kompleks świątyń – słynny Angor, jedliśmy pająka wielkiego jak dłoń, zobaczyliśmy przepiękną Pływającą Wioskę, odwiedziliśmy wioskę najprawdziwszych górali z Wietnamu.

Już wiemy, dlaczego buddyjscy mnisi noszą pomarańczowe szaty i golą głowę.


Kolędnicy w „Piątce”

Uczniowie klasy Vb przygotowali przedstawienie nawiązujące do ludowej tradycji, gdy w okresie między Bożym Narodzeniem a świętem Trzech Króli chodziły grupy przebierańców zwane „turoniami”, „herodami” lub „kolędnikami”. Datki zbierane podczas występu w dniu 4 stycznia 2017 r. przeznaczono dla dzieci w Afryce w ramach akcji „Adopcja na odległość”.


„Rodzi się miłość”

W czwartek 22 grudnia 2016r. w świąteczny nastrój wprowadziła nas klasa II c, przedstawiając Jasełka pt. „Rodzi się miłość”. W spotkaniu uczestniczyła cała społeczność szkolna. Mali aktorzy wykazali się wspaniałym talentem, a ich rodzice dużym zaangażowaniem w to przedsięwzięcie. Każdy mógł się włączyć w przeżywanie Tajemnicy Bożego Narodzenia poprzez wspólny śpiew kolęd.

Na koniec Pani Dyrektor Teresa Bogdanowicz- Bordzań, Ksiądz Proboszcz Stanisław Budzyński oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego złożyli świąteczne życzenia.


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

20 grudnia odbyła się w bibliotece szkolnej uroczystość, podczas której uczniowie klasy pierwszej zostali przyjęci w poczet czytelników. Klasa 6a przygotowała inscenizację „Brzechwa dzieciom”, poprzedzającą Pasowanie na Czytelnika. Młodsi uczniowie dowiedzieli się, jak obchodzić się z książkami, jak je wypożyczać i jak należy się zachowywać w bibliotece. Sami wypożyczyli swoją pierwszą książkę.


„Świąteczna Poczta Dobrych Życzeń”

„Wszyscy, wszystkim ślą życzenia…”

Dnia 21 grudnia 2016 r. odbyła się w naszej szkole akcja: ,,Świąteczna Poczta Dobrych Życzeń”, za pomocą której uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły  składali sobie radosne, życzliwe i ciepłe życzenia Bożonarodzeniowe. W tym dniu  już od godziny 7:30 na dolnym korytarzu wszyscy mogli zostawić swoje kartki świąteczne, które uczniowie klasy VI c rozdawali  adresatom przez cały dzień. Otrzymane kartki sprawiły wszystkim wiele radości i wzruszeń. To był bardzo miły i serdeczny dzień. Podziękowania za pomoc w organizacji kierujemy do wychowawczyni i uczniów klasy VI c.

                                                                  Joanna Cudziło-Gil

Magdalena Pikul


Z wizytą w Ambasadzie Meksyku

30 listopada 2016R.  w Ambasadzie Meksyku w Warszawie wręczono nagrody laureatom konkursu plastycznego „To jest mój Meksyk 2015”. Wśród nagrodzonych jest uczennica naszej szkoły – Emilia Jezierczuk z klasy V b. Jej praca znalazła uznanie w oczach najbardziej wymagającego jury – mieszkańców Meksyku.

Gratulujemy!

 


Sportowe Mikołajki Podstawówek

W środę, 7 grudnia 2016 roku Ośrodek Sportu i Rekreacji w Biłgoraju przy współpracy biłgorajskich szkół podstawowych zorganizował igrzyska rekreacyjno-sportowe.

Do zawodów przystąpiło cztery reprezentacje szkół podstawowych z naszego miasta. Uczniowie rywalizowali w szeregu konkurencji gdzie mieli okazję sprawdzić swoją kondycję sportową oraz umiejętność współpracy drużynowej i rywalizacji w duchu „fair play”. Nie zabrakło również konkurencji dla opiekunów oraz dyrekcji szkół.

Na zakończenie igrzysk reprezentacje szkół otrzymały nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza Miasta Biłgoraj, które wręczył sam Święty Mikołaj.


„Zerówka" - oddział przedszkolny

W naszej szkole prowadzone są trzy oddziały przedszkolne, realizujące program wychowania przedszkolnego. Oddziały te świadczą wysoki poziom usług edukacyjnych, są nowoczesne, przyjazne dziecku i rodzinie. W pracy dydaktyczno-wychowawczej stosowane są metody aktywizujące, sprzyjające odkrywaniu świata i korzystania z jego dobrodziejstw, mają jasno określone cele i konsekwentnie dążą do ich osiągnięcia. Nauczyciele współdziałają z wychowankami w rozwijaniu przez nich własnych zainteresowań i możliwości intelektualnych, a także z rodzicami w ujednolicaniu oddziaływań wychowawczych. Oddziały te funkcjonują od poniedziałku do piątku. Czas zajęć obowiązkowych wynosi 5 godzin. Nauczyciele szanują indywidualność każdego dziecka i starają się zaspokoić jego potrzeby podejmują nowe, twórcze, innowacyjne i atrakcyjne dla przedszkolaków metody i sposoby wyzwalania aktywności werbalnej, plastycznej i muzycznej. Zajęcia ruchowe odbywają się na placu zabaw i w salce gimnastycznej. Panuje w nich atmosfera życzliwości, otwartości i zaufania.

Dzieci z oddziału przedszkolnego mają prawo do dodatkowych zajęć nieobowiązkowych (język obcy, rytmika, zajęcia taneczne i religia). Czas trwania takich zajęć jest dostosowany do możliwości dziecka i wynosi 30 minut.

Wszystkie dzieci korzystają ze stołówki w której, dostają śniadanie i pyszny obiad.