„Różnorodność nas uskrzydla”

W roku szkolnym 2018/2019 nasza szkoła uczestniczyła w projekcie realizowanym przez Fundację Pomocy Dzieciom „Krzyk”, dofinansowanym z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2018. Podstawowym zadaniem projektu było poszerzenie wiedzy o różnorodności kulturowej, a także kształtowanie postawy tolerancji i przeciwdziałanie dyskryminacji.

Projekt składał się z szeregu wielorakich działań realizowanych w ciągu całego roku szkolnego. Uczniowie pod kierunkiem koordynatora szkolnego – Magdaleny Pikul- podejmowali zadania na terenie szkoły a także w środowisku lokalnym. Wykorzystywali do tego własną inwencję twórczą i indywidualne zdolności.

W ramach przygotowania w naszej szkole odbyły się trzydniowe warsztaty dla uczestników projektu pod hasłem „Łączy nas wiele”. W trakcie warsztatów uczniowie poznali, czym jest wolontariat i filantropia. Nauczyli się także, jak zaangażować się w sprawy publiczne w lokalnym środowisku. Uczestnicy nabyli odpowiednich umiejętności, które dają im możliwość praktycznego działania oraz pomagają w rozbudzeniu aktywności i przygotowują do zaplanowania własnych inicjatyw.

Jedna z takich inicjatyw- „Nie jesteś sam”- zaplanowana przez naszą grupę „Piąteczka”, realizowana była w Domu Kombatanta w Biłgoraju. 21 stycznia uczniowie klasy II d i II a wystawili tam Jasełka Bożonarodzeniowe. Odbyło się wspólne kolędowanie, poczęstunek, a pensjonariusze otrzymali prezenty przygotowane przez uczestników projektu. Celem tej inicjatywy było zapewnienie rozrywki mieszkańcom Domu Kombatanta oraz uświadomienie starszym osobom, że są one ważne dla młodych ludzi.

Kolejne działanie- „Piątka dla dzieciaków”- realizowane było przez naszych wolontariuszy na terenie Wioski Dziecięcej SOS w Biłgoraju. Jego celem było wsparcie w organizacji balu przebierańców dla dzieci oraz zapewnienie im rozrywki. Podczas balu w dniu 15.02.2019 r. prowadzone były zabawy integracyjne, malowanie buziek i przygotowanie zabawek z balonów. W przyszłości nadal będziemy odwiedzać młodszych mieszkańców wioski i organizować im czas wolny.

Uczestniczyliśmy również w Dniu Godności Osób Niepełnosprawnych zorganizowanym 8.05.2019 r. przez Zespół Szkół Specjalnych w Biłgoraju. Chcieliśmy w ten sposób okazać nasze wsparcie, szacunek i zrozumienie dla problemów osób niepełnosprawnych.


BEZPIECZNE WAKACJE" - SPOTKANIE Z POLICJANTEM

Dnia 7 czerwca 2019 roku dla uczniów klas  młodszych odbyło się w naszej szkole spotkanie z funkcjonariuszem policji pt. "Bezpieczne wakacje".

Celem tego spotkania było podniesienie bezpieczeństwa dzieci w czasie spędzania wolnego czasu, a także uświadomienie zagrożeń związanych z wypoczynkiem.

W trakcie spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak bezpiecznie zachowywać się podczas nadchodzących wakacji. Pan policjant ostrzegł przed zagrożeniami, jakie mogą ich spotkać podczas letniego wypoczynku. Dzieci wspólnie z funkcjonariuszem przypomniały sobie numery telefonów alarmowych, jak bezpiecznie poruszać się po drodze oraz spędzać czas wolny na placu zabaw, przy akwenach wodnych i innych miejscach na świeżym powietrzu. Zwrócił także uwagę na wzmożoną czujność w stosunku do osób nieznajomych. Dzieci obejrzały również film edukacyjny dotyczący zagrożeń związanych ze spędzaniem czasu wolnego nad wodą.


Wymiana Bohaterów Literackich – zabawy  literackie najmłodszych

W ramach  unijnego programu Kreatywna Europa Kultura uczniowie klasy I a oraz I b realizują projekt edukacyjny „Nasza Mała Biblioteka”. Liderem i koordynatorem projektu  jest KUD Sodobnost International ze Słowenii.

Najważniejszym celem projektu „Nasza Mała Biblioteka” jest zainteresowanie dzieci czytaniem książek oraz nawiązanie nowych kontaktów między osobami i szkołami przystępującymi do projektu z Polski, Estonii, Łotwy i Słowenii.

W ramach projektu odbywa się Wymiana Bohaterów Literackich. Wykonana kukiełka ulubionego bohatera książki wraz z księgą, w której uczniowie opisują swoje przygody, wędruje do kolejnych szkół.

Dotychczas nawiązaliśmy współpracę ze Szkołą Podstawową w Warszawie, która  również przystąpiła do projektu NMB. Odpisaliśmy na otrzymany  list oraz wysłaliśmy nasze kukiełki bohaterów książki Majdy Koren „Ugotuj mi bajkę!” oraz Hilli Rand „Biały jak śnieg i czarny jak węgiel” wraz z zeszytem, w którym pierwszaki opisały swoje przygody.

Uczestniczki projektu odwiedziły również najmłodsze dzieci z oddziału przedszkolnego w naszej szkole i współorganizowały zajęcia czytelnicze i plastyczne. Zapewniły przedszkolakom świetną zabawę z Królikiem Serduszko.


VII SZKOLNY FESTYN PROZDROWOTNY „CZAS NA ZDROWIE”

3 czerwca już po raz siódmy odbył się w naszej szkole Festyn Prozdrowotny. W programie imprezy znalazły się rozmaite atrakcje. Był taniec fitness, zawody sportowe oraz degustacja zdrowej żywności.

W tym roku zebraliśmy 1617,35 zł. Pieniądze zostaną przekazane schronisku dla zwierząt „Czekadełko” w Wadowicach Dolnych, które ucierpiało w czasie tegorocznej powodzi.


SZKOLNY KONKURS „MAM TALENT”

Rozwijanie pasji i odkrywanie talentów to główne cele konkursu „Mam Talent”, który w tym roku miał już swoją dziewiątą edycję. 3 czerwca na szkolnej scenie zaprezentowali się utalentowani uczniowie naszej szkoły. Młodzi artyści wykazali się umiejętnościami wokalnymi, instrumentalnymi, tanecznymi, a także kabaretowymi.

Jury składające się z nauczycieli i uczniów wyłoniło troje najlepszych wykonawców. Nagrody otrzymali następujący uczniowie:

I miejsce- Paula Kaczor- klasa V c, kategoria śpiew.

II miejsce- Antoni Zawadzki- klasa IV a, kategoria taniec breakdance.

III miejsce- Martyna Świtała- klasa V e, kategoria śpiew.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.


LEKTURY W PUDEŁKACH

Dziecięcy świat wyobraźni nie zna granic, dlatego projekt „Lektura w pudełku” pozwala uczniom na samodzielne wykreowanie świata przeczytanej książki. Tego typu projekty są realizowane w klasach IV pod kierunkiem p. Barbary Okoń i p. Mariusza Polowego.

Uczniowie tworzyli swoje pudełka, wkładając do nich wszystko, co kojarzyło im się z treścią lektury. Były to rysunki, figurki, meble zrobione z pudełek od zapałek. Niektórzy wykonali styropianowe makiety, ozdabiając je w różny sposób.

Zadanie to tak bardzo spodobało się uczniom, że z niecierpliwością czekają na omawianie kolejnych książek.

W galerii zdjęć prezentujemy pudełka związane z „Akademią pana Kleksa” oraz „Opowieściami z Narnii”.


LAPBOOK - KSIĄŻKA O KSIĄŻCE

W poszukiwaniu coraz nowszych i ciekawszych pomysłów na omawianie lektur szkolnych, nauczycielki języka polskiego- p. Elżbieta Łój, p. Iwona Zygmunt, p. Joanna Hejzner i p. Katarzyna Bastrzyk- wykorzystały metodę lapbooków. Są to własnoręcznie wykonane książki, gromadzące informacje związane z przeczytanymi  lekturami.

Uczniowie, tworząc lapbooki, wykazują się nie tylko znajomością literatury, ale również kreatywnością oraz zdolnościami manualnymi. Ich prace są bardzo zróżnicowane - od prostych składanek do rozbudowanych teczek. To bardzo atrakcyjna forma pracy oraz świetny środek dydaktyczny.

Uczniowskie lapbooki można oglądać na parterze przed stołówką szkolną. Zachęcamy również do obejrzenia zamieszczonej niżej galerii zdjęć najciekawszych prac.


DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

15 maja zgodnie z naszą tradycją obchodziliśmy Dzień Patrona, którym od 2006 roku jest Ksiądz Jan Twardowski. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą celebrowaną przez przyjaciela naszej szkoły Księdza Biskupa Antoniego Długosza, który „porwał” wszystkich do wspólnego śpiewania oraz przeżywania Słowa Bożego. Ksiądz Biskup w wygłoszonej homilii podkreślił, ze szkoła jest dla uczniów drugą rodziną, a nauczyciele, tak jak rodzice, starają się przekazywać oprócz wiedzy najważniejsze życiowe wartości. Na pamiątkę tego spotkania przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego podarowali Księdzu Biskupowi książkę z fotografiami pięknej roztoczańskiej przyrody oraz tomiki wierszy napisanych przez uczniów, prosząc o pamięć i kolejną wizytę.

Po Mszy Świętej cała społeczność „Piątki” zebrała się w sali gimnastycznej, aby wysłuchać wystąpienia Pani Dyrektor, która przypomniała, kim był ksiądz Jan Twardowski, cytując przy tym jego słowa: „Jestem księdzem, który pisze wiersze”. Kolejnym punktem uroczystości było przedstawienie przygotowane przez uczniów klas IV pod kierunkiem p. Barbary Okoń i p. Mariusza Polowego. Młodzi artyści przybliżyli sylwetkę naszego patrona oraz zwrócili uwagę na wartości, jakimi kierował się w życiu i o których tak często wspominał w swoich wierszach. Muzyczną oprawę zapewniły „Czadowe Nutki” oraz zespół gitarowy pod kierunkiem p. Mirosława Kurzyńskiego.

Na zakończenie specjalnie dla księdza Jana wystąpili najmłodsi, by tańcem wyrazić radość oraz wdzięczność naszemu patronowi za jego wiarę, dobroć, mądrość oraz wrażliwość na piękno otaczającego świata.


Udział uczniów naszej szkoły w obchodach  100-lecia Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża
w Biłgoraju

8 maja uczniowie naszej szkoły oraz członkowie szkolnego Koła PCK brali udział w obchodach jubileuszu 100-lecia istnienia Oddział Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Biłgoraju

Jubileusz były doskonałą okazją do przypomnienia i popularyzowania osiągnięć jednej z najstarszych organizacji humanitarnych o zasięgu międzynarodowym. Struktury Czerwonego Krzyża zaczynały być tworzone, poprzez różne działania, jeszcze w czasie, kiedy Polska była pod zaborami.  Przez kolejne lata Polski Czerwony Krzyż w Biłgoraju rozszerzał swą działalność. Prowadzono szkolenia sanitarne, zakładano koła PCK w szkołach i zakładach pracy. Realizowano działania prozdrowotne.


Udział uczniów naszej szkoły w Pochodzie Godności

W dniu 8 maja uczniowie i nauczyciele naszej szkoły już kolejny raz brali udział w Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną zorganizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych w Biłgoraju.

Ten marsz jest bardzo ważny nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale również dla całego społeczeństwa. Udział w manifestacji ma na celu zwrócenie uwagi na tych, którzy na co dzień potrzebują akceptacji, zrozumienia i pomocy. Duża ilość dzieci biorących udział w marszu jest dwowdem na to, że los niepełnosprawnych nie jest im obojętny.

Uczestnicy przeszli ulicami miasta w kierunku placu BCK, gdzie odbywały się występy artystyczne, wystawa prac plastycznych, a zwieńczeniem spotkania była wspólna zabawa.

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ma  przypomnieć, że niepełnosprawni stanowią znaczną część społeczności naszego kraju oraz skłonić do refleksji nad ich potrzebami, możliwościami oraz problemami i trudnościami w życiu codziennym. Żadna niepełnosprawność nie umniejsza godności człowieka ani wartości jego życia. Osoby z niepełnosprawnością potrzebują jedynie naszego wsparcia.

Udział w takim dniu ma na celu zintegrowanie rówieśników, jest okazją do przełamywania barier, nauką tolerancji i szacunku.

W Marszu Godności uczestniczyli również uczniowie klas VIII biorący udział w projekcie „Różnorodność nas uskrzydla” realizowanym przez Fundację Pomocy Dzieciom „Krzyk”, dofinansowany z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2018.


„Witaj majowa jutrzenko…”

We wtorek 7 maja w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 228. rocznicy uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja.

Jest to ważny dla każdego Polaka dzień, gdyż wiąże się z uchwaleniem pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji. Każde święto państwowe jest okazją do przemyśleń dotyczących wartości patriotyzmu oraz bogactwa naszej narodowej historii.

Uczniowie klasy 2a pod kierunkiem pani Małgorzaty Dobrzańskiej  zaprezentowali program artystyczny, w którym za pomocą refleksyjnych wierszy oraz patriotycznych pieśni starali się przybliżyć najważniejsze daty, postacie i wydarzenia z tamtego okresu w dziejach Polski.

Uczniowie zostali nagrodzeni brawami za piękną lekcję przypominającą ważne wydarzenia znajdujące się na kartach historii naszej Ojczyzny. Dla całej społeczności szkolnej była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.


Hazard ? nie dziękuję - szkolenie dla uczniów

W dniu 06.05.2019r. uczniowie  klas 8 wzięli udział w spotkaniu edukacyjnym, w ramach akcji Hazard? Nie, dziękuję. Celem tego przedsięwzięcia było wsparcie działań profilaktycznych realizowanych przez szkolę  z zakresu ryzyka związanego z rozpowszechnianiem gier hazardowych wśród młodzieży  oraz podniesienie świadomości młodych osób na temat zagrożeń jakie niesie hazard, a w konsekwencji uzależnienie od niego. Spotkanie z młodzieżą przeprowadził Pan Dariusz Mazur - funkcjonariusz Delegatury Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Zamościu, który  zwrócił  szczególną uwagę uczniów  na problemy, które wynikają  z uprawiania  hazardu oraz na konsekwencje prawne z nim związane.

 


UDZIAŁ W PROGRAMIE „MEDIACJE RÓWIEŚNICZE”

W bieżącym roku szkolnym przystąpiliśmy do programu Sądu Okręgowego w Lublinie i Kuratorium Oświaty w Lublinie ”Mediacje rówieśnicze sposobem na przezwyciężane agresji i przemocy w szkole”.

W ramach tego programu we wtorek 30 kwietnia 2019r. klasy V i VI wzięły udział w spotkaniu z Panią Marzeną Chmiel, sędzią Sądu Rejonowego w Biłgoraju. Uczniowie wykazali duże zainteresowanie sprawami trafiającymi do sądu oraz możliwością porozumienia skonfliktowanych stron z wykorzystaniem mediacji rówieśniczych. W dalszej części spotkania, pod kierunkiem Pani Doroty Mudy, zaprezentowane zostały przykładowe symulacje mediacji rówieśniczych.

Pokazy mediacji przeprowadzili kandydaci na mediatorów rówieśniczych, wytypowani przez swoich kolegów i koleżanki na początku roku szkolnego i przeszkoleni przez Panią Dorotę Mudę - zawodowego mediatora przy Sądzie Rejonowym w Biłgoraju.


BAKCYL – projekt edukacji finansowej młodzieży

Nasza szkoła bierze udział w realizacji projektu BAKCYL. Projekt ten polega na przekazywaniu młodzieży praktycznej wiedzy finansowej i umiejętności wykorzystywania usług finansowych tak, aby ułatwić im świadomy i pomyślny start w dorosłe życie w nowoczesnym społeczeństwie. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielą się z uczniami pracownicy bankowi – wolontariusze.

Szkolna drużyna z klasy VIII c w składzie Oliwia Gadaj i Gabrysia  Zygmunt, uczestniczyła w Europejskim Quizie Finansowym. W ramach przygotowań do konkursu uczniowie zgłębiali wiedzę dotyczącą: pieniądza, finansów publicznych, finansów osobistych, instytucji finansowych oraz bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Natomiast uczniowie kl. VII brali udział w spotkaniach on-line z prezesami banków. W ten sposób poznawali zawód bankowca.

Kolejnym elementem projektu BAKCYL są interaktywne lekcje z zakresu edukacji finansowej realizowane przez przygotowanych dydaktycznie pracowników banków – wolontariuszy. Lekcje jeszcze się nie odbyły. Czekamy na chętnych wolontariuszy – bankowców.


Seniorzy czytają dzieciom

27 marca 2019 roku na zaproszenie wychowawców świetlicy, po raz kolejny w naszej szkole w ramach spotkań czytelniczych pod hasłem „Wspólne czytanie łączy pokolenia”, gościliśmy seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Biłgoraju.

Uczniowie z klas O, I, II i V z radością przywitali gości i z uwagą wysłuchali wierszy J. Tuwima  „Spóźniony słowik” i „Nauka”. Na okoliczność wspólnego spotkania powstał również wiersz pt. „Książka- książeczka”, który odczytał uczeń klasy V d - Tomasz Oleszczak. Seniorzy z wielką radością angażują się w takie spotkania, gdyż jest to dla nich doskonała forma aktywizacji i sposób na miłe spędzenie czasu. Takie głośne czytanie stanowi propagowanie idei wspólnego czytania, rozwija zainteresowanie książką i jest doskonałym sposobem na zapoznanie z literaturą dziecięcą.

Spotkania dzieci z Seniorami to ponadto wspaniała okazja do integracji międzypokoleniowej, tak ważnej w dzisiejszych czasach. Doświadczenia pokazują, że zarówno dzieci jak i Seniorzy bardzo lubią takie spotkania i z radością w nich uczestniczą.


TYDZIEŃ PROFILAKTYKI W NASZEJ SZKOLE

25.03.2019 -29.03.2019

Od 25 do 29 marca 2019 roku w naszej szkole miał miejsce kolejny, bo już „ III Szkolny Tydzień Profilaktyki” pod hasłem: „Zdrowa i bezpieczna 5.”

W tych dniach zorganizowano wiele działań mających na celu kształtowanie bezpiecznych zachowań w szkole, w domu i w ruchu drogowym. Zapoznano uczniów z podstawowymi informacjami związanymi z profilaktyką uzależnień oraz promowano zdrowy styl życia. Każdego dnia dominował inny kolor ubioru, a uczniowie spotykali się z ciekawymi ludźmi i podejmowali różne działania.  Zadaniem uczniów było również przyniesienie dodatku do drugiego śniadania w postaci owocu lub warzywa w kolorze obowiązującym danego dnia.

Poniedziałek pod hasłem „Bądź świadomy i odpowiedzialny” – dominował kolor niebieski. W tym dniu uczniowie podczas zajęć mieli okazję poznać zasady udzielania pierwszej pomocy, prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, a także w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Dzieci wysłuchały informacji na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku oparzeń, skaleczeń, zasłabnięć i złamań. Uczyły się, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe.

Czerwony wtorek – „Bezpieczny w sieci”. Uczniowie  wzięli udział w cyklu zajęć przygotowanych przez wychowawców klas na temat zagrożeń związanymi z korzystaniem z Internetu, kształcili umiejętności rozpoznawania i przeciwdziałania zagrożeniom oraz wyszukiwania i wartościowania wiadomości znalezionych w Internecie. Celem zajęć było również uświadomienie korzyści wypływających z właściwego korzystania z sieci oraz zwrócenie uwagi na  fakt, że Internet jest tylko jednym z wielu narzędzi zdobywania wiedzy.

środę  uczniowie ubrali się na biało – hasło dnia „Różnimy się – lubimy się”. Nauczyciele oraz wychowawcy prowadzili lekcje na temat budowania udanych relacji z rodziną, rówieśnikami i dorosłymi. Dzieci uświadomiły sobie, jak ważny jest szacunek wobec każdego człowieka, tolerancja,  pomoc kolegom, uczyły się opanowania i przezwyciężania złości, radzenia sobie ze stresem, unikania sytuacji wywołujących zachowania agresywne oraz pokojowego rozwiązywania konfliktów.  Tego dnia odbyły się w szkole spotkania uczniów ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku promujące czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży.

Kolorowy czwartek był poświęcony aktywności sportowej – „Żyj sportowo, aktywnie i zdrowo!”. Podczas zajęć sportowo – rekreacyjnych uczniowie mieli okazję poznać prawdziwe walory i najważniejsze wartości sportu. Dowiedziały się, jak aktywnie spędzać czas, dbać o sylwetkę, sprawność fizyczną i zdrowie, rywalizować ze sobą w duchu sportowej rywalizacji fair play, a także integrować się ze środowiskiem lokalnym.

Piątek, jako ostatni dzień „Tygodnia Profilaktyki”, to „zielony” dzień pod tytułem: „Jedzmy zdrowo i smacznie”. Przeprowadzone zostały  prelekcje multimedialne na temat zmian nawyków żywieniowych. Głównym celem było poszerzenie wiedzy na temat własnego zdrowia, tego, jak o nie dbać, czego się wystrzegać, aby żyć zdrowo i prawidłowo się rozwijać. Zaprezentowano uczniom piramidę żywieniową, zapoznano ze sposobem doboru wartościowych produktów żywnościowych oraz przekazano informacje na temat zdrowego odżywiania i roli posiłków w diecie dziecka.

Aby to uświadomić uczniom, przygotowano wspólne śniadanie. Na stolikach pojawiły się kolorowe, zdrowe kanapki, sałatki owocowo – warzywne, soki, jogurty, koktajle, przekąski warzywne…

Był to pracowity czas mający uzmysłowić uczniom, że na to, czy będą zdrowi i bezpieczni, często mają wpływ oni sami.


Pierwsza pomoc w naszej szkole. Zajęcia warsztatowe w kl. II-IV

W ramach tygodnia profilaktycznego w naszej szkole „Zdrowa i Bezpieczna 5” w klasach II, III i IV odbyły się pokazy z zakresu pierwszej pomocy i promocji zdrowia.

Uczniowie dowiedzieli się, czym w ogóle jest pierwsza pomoc, poznali procedury wzywania służb ratunkowych oraz opowiadali, dlaczego warto pomagać innym. Ponadto przećwiczyli w praktyce kontrolowanie czynności życiowych, układanie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej oraz resuscytację krążeniowo-oddechową.

Uczniowie bardzo aktywnie i z zapałem uczestniczyli w zajęciach, chętnie udzielali odpowiedzi na zadawane pytania i angażowali się w ćwiczenia praktyczne. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – uratowanie komuś życia.

W ramach współpracy międzyszkolnej zajęcia  poprowadziły pani Edyta Surzyńska oraz słuchaczki Medycznego Studium Zawodowego w Biłgoraju.


Witaj wiosno! - Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole na sportowo i kolorowo

Długo wyczekiwana wiosna wreszcie nadeszła. W tym dniu dzieci miały okazję wyrazić swoją energię, kreatywność i radość z nadejścia utęsknionej pory roku.

Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole spędziliśmy bardzo aktywnie. Dzieci rywalizowały ze sobą w różnych konkurencjach. Zacięte zmagania oraz dobra zabawa towarzyszyły uczniom w czasie gier i zabaw ruchowych. Emocji,  jak również dobrego humoru, nie brakowało w przeprowadzonych rozgrywkach piłki nożnej, wyścigach rzędów oraz w biegach. Wiosenna aura zachęciła nas do spacerów w najbliższej okolicy szkoły.

Pamiętajmy, aby zdrowy styl życia był naszym całorocznym nawykiem.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i udział w obchodach Dnia Wiosny.


„Turecki Bazar” - Warsztaty Podróżnicze ”Poznajemy Świat”

5 marca uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w warsztatach podróżniczych  „Turecki Bazar”. Dzieci przeżyły fantastyczną przygodę. Poczuły atmosferę Wielkiego Bazaru w Istambule, „kupując” jedwab, dywany, tureckie obrazy i instrumenty bouzake, czy baglama. Uczyły się przy tym podstaw negocjacji . Dostały plastikowe tureckie liry  i wybrały się na zakupy na Wielkim Bazarze. Perfumy, mydełka, dywany, szale, tureckie instrumenty, malowidła, plecione kosze – to wszystko było w zasięgu ich portfela, wystarczyło się  tylko potargować. Mali Odkrywcy dowiedzieli się również, jak powstaje jedwab. Dzieci mogły obejrzeć i dotknąć prawdziwych kokonów  jedwabników i oryginalnego jedwabiu oraz dowiedzieć się, czym był Jedwabny Szlak. Miały też okazję napić się pysznej tureckiej herbaty maramii.

Zapraszamy do fotorelacji ze spotkania dzieci z Podróżnikiem „Poznajemy Świat”.


WITAMY W „PIĄTCE”- DZIEŃ OTWARTY

2 marca zaprosiliśmy do naszej szkoły rodziców i dzieci, które, mamy nadzieję, w przyszłym roku szkolnym zostaną naszymi uczniami. Ucieszyliśmy się z tak dużej frekwencji, ponieważ przygotowaliśmy dla naszych miłych gości wiele atrakcji.

Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Teresa Bogdanowicz-Bordzań, która serdecznie wszystkich przywitała.

Kolejnym punktem programu było przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy VI b, w którym niesforny Czerwony Kapturek zamiast odwiedzić babcię, udał się na poszukiwanie swojego wymarzonego księcia, poznanego zresztą w Internecie. Jak na baśń przystało, były też krasnoludki, księżniczki oraz oswojony smok, który miał pomóc księciu w podrywaniu dziewcząt. Bajka skończyła się oczywiście dobrze i Kapturek zadeklarował, że w końcu, wraz z nowo poznanym księciem, odwiedzi babcię. Aktorzy zostali nagrodzeni przez publiczność gromkimi brawami.

Po przedstawieniu wystąpiły dzieci z klas I-III i wciągnęły naszych małych gości do wspólnej zabawy. Potem przyszła kolej na dziewczynki z klasy IV c, które zaprezentowały piękny taniec z ukwieconymi łukami. Małe artystki wyglądały wspaniale w strojach baletowych i misternych fryzurach.  Następnie wystąpił zespół instrumentalny oraz Czadowe Nutki.

Po części artystycznej zabawa została przeniesiona do sali gimnastycznej, gdzie nasi goście mogli się rozruszać, biorąc udział w zawodach sportowych. Rodzice natomiast głośno kibicowali swoim pociechom.

Gdy wydawało się, że to już koniec atrakcji, rozsunięto niebieską kurtynę, za którą uczniowie klas VIII mieli przygotowane stanowiska do doświadczeń chemicznych. Młodzi naukowcy zabrali wszystkich w „magiczną” podróż do świata chemii. Dzieci były bardzo zaciekawione i z niecierpliwością czekały na to, co ma się wydarzyć. Ósmoklasiści „wyczarowali” pastę dla słonia, wybuch wulkanu, pomalowali kwiaty bez użycia farby, wzniecali ogień bez zapałek, czy w niecodzienny sposób napompowali balony. Okazało się, że chemia to wspaniała, pełna niespodzianek dziedzina nauki, która może „porwać” również najmłodszych.

Po pokazach dzieci udały się na zajęcia plastyczne przygotowane przez nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, a rodzice zostali zaproszeni na spotkanie z Panią Dyrektor, która rozmawiała z nimi na temat funkcjonowania szkoły, rekrutacji oraz odpowiadała na pytania.

Na zakończenie rodzice wraz ze swoimi pociechami zwiedzili szkołę, weszli do sal lekcyjnych, rozmawiali z nauczycielami. Dzieci mogły z bliska obejrzeć pomoce dydaktyczne, ciekawe projekty uczniowskie oraz skorzystać z mikroskopów, by przenieść się w nieznany im świat biologii.

To był dzień pełen wrażeń. Mamy nadzieję, że szkoła spodobała się naszym małym gościom i spotkamy się z nimi w nowym roku szkolnym.


ZIMOWISKO 2019

11 lutego nadeszły tak długo oczekiwane ferie zimowe. Nie wszyscy jednak mieli możliwość wyjazdu na narty lub do jakichś ciepłych miejsc. Dla tych uczniów, którzy zostali w mieście i chcieli aktywnie spędzić czas, nasza szkoła zorganizowała zimowisko.

Były gry i zabawy w sali gimnastycznej, turnieje w gry planszowe i warcaby, zajęcia plastyczne, muzyczne i komputerowe. Dla najmłodszych zorganizowano wyjścia do kina na ich ulubione filmy. Panie kucharki, jak zwykle, przygotowały dla wszystkich uczestników pyszne śniadania i obiady.


Dzień Babci i Dziadka w szkole

21 i 22 stycznia obchodziliśmy Dzień Babci i Dzień Dziadka. To była dobra okazja, by przypomnieć sobie o osobach, którym często zawdzięczamy większość rozkoszy dzieciństwa. Tego dnia pamiętaliśmy o złożeniu im życzeń. Przecież wnuczęta to dla nich największy skarb i radość. U babci zawsze jest przyjemnie, ciepło i miło. Z dziadkiem można porozmawiać o dawnych czasach, które znane są nam tylko z kart książek historycznych. Dla dziadków zawsze jesteśmy najważniejsi. Szanujemy ich za cierpliwość, wyrozumiałość, dobroć, miłość i ogromne doświadczenie życiowe.

W naszej szkole odbyły się uroczyste spotkania z okazji Dnia Babci i Dziadka, w trakcie których uczniowie zaprezentowali swój program artystyczny. Na twarzach gości widać było uśmiech, radość, łzy szczęścia i wzruszenia. Wielką przyjemność sprawiły babciom i dziadkom drobne, własnoręcznie wykonane, upominki, wręczone przez wnuków.

Wspólny poczęstunek był okazją do rozmów, w czasie których mogliśmy podzielić się wrażeniami. Nie obyło się także bez tańców wnucząt z babciami i dziadkami. Dziadkowie byli pełni uznania dla swoich wnuków. Podziwiali ich postawę i umiejętności.

Wspaniała atmosfera, która towarzyszyła spotkaniu, była okazją do umocnienia więzi rodzinnej, miłego spędzenia czasu, bliższego poznania się.

Jeszcze raz wszystkim Babciom i Dziadkom składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu.


Najstarsi najmłodszym – czytanie legend polskich

W ramach projektu czytelniczego Najstarsi najmłodszym uczniowie klas VI-VIII czytają dzieciom z oddziałów 0-III legendy polskie. Celem tych spotkań jest promowanie idei głośnego czytania, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz poznanie treść legend polskich. Obecnie ważne jest zwrócenie uwagi na konieczność czytania by obudzić w dzieciach nawyk do sięgania po książki.


Biała Szkoła z klasą … ósmą!

Czwarty i ostatni w tym roku szkolnym turnus Białej Szkoły zakończył się tuż przed feriami
(3 – 8 luty 2019). Większość uczestników to uczennice i uczniowie klas ósmych, którzy doskonalili swoje umiejętności jazdy na nartach. Bawiliśmy się bardzo dobrze na świetnie przygotowanych stokach podhalańskich w feryjnej już atmosferze, podziwiając ośnieżone słoneczne szczyty Tatr.


III Turnus Białej Szkoły (20 – 25.01.2019 r.)

Uczniowie klas 5 e i 7 b pod kierunkiem instruktorów: Pawła Buciora, Jacka Korgula i Józefa Osieła kolejny raz uczestniczyli w akcji „Bezpieczny stok”. Po zajęciach teoretycznych przez sześć dni doskonalili jazdę na nartach na tatrzańskich stokach: Harenda Ski, Zebra, Litwinka i Rusin Ski. Popołudniami urazy po upadkach i bolące mięśnie regenerowali w termach w Chochołowie i Białce Tatrzańskiej. Młodzi narciarze również sprawdzili swoją orientacje w lodowym labiryncie i na spacerze po Zakopanem.

Pomimo tego, że temperatury były bardzo niskie, uczniowie zadeklarowali, że za rok też pojadą na Białą Szkołę.


W świątecznym nastroju, czyli pierwszy turnus „Białej szkoły”

W tygodniu poprzedzającym święta Bożego Narodzenia uczniowie klas: 6a, 6b, 6c, 6d oraz 5b uczestniczyli w wycieczce do Zakopanego, której głównym celem była nauka jazdy na nartach. Większość uczestników doskonaliła już swoje umiejętności, ale byli też tacy, którzy stawiali pierwsze kroki w tej trudnej sztuce. Pogoda dopisała. Dobrze naśnieżone stoku sprzyjały nauce, a świąteczny klimat sprawił, że cały pobyt był jeszcze przyjemniejszy. Dzięki profesjonalnej opiece instruktorów wszyscy uczestnicy zrobili znaczące postępy.


W ŚWIECIE WIERZEŃ DAWNYCH SŁOWIAN

W poniedziałek, 28 stycznia, uczniowie klas czwartych naszej szkoły uczestniczyli w spektaklu „Mitologia Słowian”, który odbył się w Biłgorajskim Centrum Kultury. Przedstawienie przygotowali aktorzy z Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu.

Widowisko teatralne w humorystyczny sposób nawiązywało do wierzeń i tradycji plemion słowiańskich. Uczniowie poznali m.in. postać Piasta Kołodzieja, króla Popiela, Rzepichę, a także bogów czczonych w czasach przedchrześcijańskich, rusałki, strzygi i licha.

Dobra gra aktorska, profesjonalne oświetlenie i ciekawe efekty specjalne podobały się wypełnionej do ostatniego miejsca widowni.

Spektakl przypomniał uczniom odległe dzieje historyczne, zapoznał ich z wierzeniami przodków i pomógł zrozumieć zawiłości mitologii słowiańskiej. Był też z pewnością ciekawym urozmaiceniem lekcji języka polskiego i historii.

Po zakończeniu spektaklu „Mitologia Słowian” uczniowie klas siódmych i ósmych obejrzeli inscenizację „Balladyny” Juliusza Słowackiego.

Mariusz Polowy


Zabawa noworoczna 2019

Karnawał to radosny czas zabawy, tańców, wielkiego ucztowania i balów maskowych. W naszej szkole, zgodnie z tą tradycją, w trzecim tygodniu stycznia odbyła się zabawa noworoczna. Mali i duzi, starsi i młodsi- wszyscy świetnie się bawili przy dźwiękach znanych i lubianych przebojów. Nie zabrakło też poczęstunku przygotowanego przez troskliwych rodziców dla zgłodniałych tancerzy. O tym, że zabawa była wyśmienita, świadczą zdjęcia, które należy koniecznie obejrzeć.


Kolędnicy w „Piątce”

Na początku stycznia do naszej szkoły  przybyli kolędnicy misyjni. Ubrani w piękne stroje, niosąc kolorową gwiazdę, chodzili  od klasy do klasy ze śpiewem kolęd, muzyką i krótkim przedstawieniem o radości wynikającej z Bożego Narodzenia. Młodzi artyści byli przyjmowani z wielką życzliwością. Podczas kolędowania uczniowie zbierali ofiary do puszek na pomoc dzieciom z misji, w ramach programu „Adopcja na odległość”.

Program przygotowali uczniowie klasy VI b pod kierunkiem p. Elżbiety Łój i p. Kazimiery Wójcik.


Lekcja biologii w nocy - „NOC BIOLOGÓW”- UMCS LUBLIN

W piątek 11 stycznia na lubelskiej uczelni przygotowano dla młodych gości serię wykładów, warsztatów, pokazów i zajęć laboratoryjnych. 

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w tym ciekawym przedsięwzięciu. Mogli z bliska poznać warsztat pracy biologa. Miłośnicy biologii z klas: 5a, 5b, 6a, 6d, 8a, 8b, 8c, 8d brali udział w zajęciach, na których poznawali tajniki życia organizmów oraz mogli samodzielnie wykonać wiele doświadczeń i obserwacji mikroskopowych. Tematyka zajęć była bardzo zróżnicowana i każdy z uczniów mógł znaleźć coś dla siebie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia: „Igła, szkiełko, błękit, worek a może podstawka?”, podczas których uczniowie sami wykonywali preparaty biologiczne z grzybów, natomiast warsztaty „Roślina jako źródło leku naturalnego” przypadły do gustu szczególnie uczennicom, ponieważ samodzielnie mogły one wykonać naturalne kosmetyki. Na zajęciach pt. „Kolorowy świat nauki”  uczniowie wykonywali doświadczenia z ciekłym azotem, mogli sporządzić zegar jodowy, sprawdzić czy ich ślina rozkłada skrobię i jak za pomocą wywaru z kapusty zbadać pH produktów spożywczych.

Największe wrażenie zrobiła na uczniach lekcja anatomii. Pracownicy UMCS-u zaprosili swoich gości w podróż do wnętrza ludzkiego ciała. Każdy z uczestników mógł „wziąć do ręki” ludzkie narządy – mózg, wątrobę, płuca, serce.

Uczniowie uczestniczyli również w zajęciach, na których poznawali życie pszczoły miodnej oraz innych owadów. Mogli z bliska przyjrzeć się bezkręgowcom, owadom i gadom. Wielu uczniów korzystało z możliwości dotknięcia organizmów, takich jak modliszka, karaczan, patyczak czy gąsienica.

Wycieczka edukacyjna była bardzo udana, a uczniowie zachwyceni tą nietypową lekcją biologii.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!


Życzenia świąteczne dla Jakuba

Chyba wszyscy pamiętają tego uśmiechniętego chłopca ze zdjęcia. To Kuba Brodziak, którego los poruszył serca nie tylko uczniów „Piątki”, ale też mieszkańców całego Biłgoraja. XVII edycja Dnia Jesiennego Liścia została zorganizowana właśnie po to, aby mu pomóc w walce z ciężką chorobą.

W grudniu uczniowie „Piątki” chcieli jeszcze raz przypomnieć Kubie, że o nim pamiętają. Postanowili własnoręcznie wykonać dla niego kartki świąteczne z życzeniami od serca. Uzbierało się tych kartek całkiem sporo i chyba sam Jakub był zaskoczony ich ilością. Są one dowodem sympatii, jaką sobie zaskarbił wśród społeczności uczniowskiej.

Życzymy mu wszystkiego dobrego i serdecznie pozdrawiamy.

Podziękowania od Jakuba

Jakub Brodziak przekazał społeczności „Piątki” piękne podziękowania, których treść zamieszczamy poniżej.

Życzymy Kubie dużo sił i wytrwałości w walce z chorobą oraz serdecznie pozdrawiamy.


„BÓG SIĘ RODZI, MOC TRUCHLEJE…”- JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE

21 grudnia obejrzeliśmy dwa niezwykłe przestawienia przypominające nam o tym, co jest istotą Świąt Bożego Narodzenia. Była stajenka betlejemska, pastuszkowie, którzy jako pierwsi pokłonili się Bożej Dziecinie, aniołowie. Nie zabrakło też złego Heroda i diabłów, które od wieków symbolizują zło czające się na każdego z nas. Nie byłoby też jasełek bez tradycyjnych kolęd, które śpiewamy co roku w rodzinnym gronie. A że jesteśmy wielką „piątkową” rodziną, więc wspólne kolędowanie wprawiło wszystkich w radosny, świąteczny nastrój.

Jasełka dla klas młodszych przedstawili uczniowie z klasy IId przygotowani przez p. Barbarę Grabias, wspierani przez chórzystów z klasy IIa pod kierunkiem p. Małgorzaty Dobrzańskiej.

Dla uczniów klas IV-VIII wystąpiła klasa Ve przygotowana przez p. Elżbietę Jasielską i p. Joannę Hejzner. Przedstawienie uświetnił występ „Czadowych Nutek” pod kierunkiem p. Mirosława Kurzyńskiego.


Spotkanie opłatkowe w grupie przedszkolnej

Święta Bożego Narodzenia są najpiękniejszymi świętami, na które czekają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Towarzyszy im niepowtarzalna i wyjątkowa atmosfera. Jest to również okazja do wspólnego spotkaniai kolędowania.

Tuż przed świętami odbyło się spotkanie opłatkowe w grupie przedszkolnej 0b, w którym uczestniczyły dzieci wraz z rodzicami. W nastrojowo udekorowanej sali, przy świątecznie nakrytym stole i dźwiękach pięknych kolęd dzieci zaprezentowały montaż słowno – muzyczny o tematyce bożonarodzeniowej. Na zakończenie wszyscy przełamali się symbolicznie opłatkiem, złożyli sobie życzenia i zasiedli do wigilijnego stołu, na którym znalazły się potrawy przygotowane przez rodziców.


Gdy myślę Ojczyzna…

„Ojczyzna: wyzwanie tej ziemi rzucone przodkom i nam, by stanowić

 o wspólnym dobru i mową własną jak sztandar wyśpiewać dzieje.”

                                                                          Karol Wojtyła

W montażu słowno-muzycznym Gdy myślę Ojczyzna… przygotowanym i przedstawionym
w bibliotece szkolnej, w wykonaniu Martynki, Miłosza i Mikołaja z 6a oraz Martynki z 6b uczestniczyli uczniowie klas 4d, 5c i 6c. Pięknych i mądrych treści ubogaconych poezją śpiewaną nigdy dość.


Kartka dla Seniora

W okresie Adwentu uczniowie klas VII pod kierunkiem pani Doroty Brzozowskiej oraz członkowie Szkolnego Koła PCK wykonywali kartki bożonarodzeniowe. W sumie zrobiono 75 kartek świątecznych, które zostały przekazane do Oddziału Rejonowego PCK w Biłgoraju, skąd trafią do podopiecznych sióstr PCK na terenie naszego miasta. Załączone życzenia bożonarodzeniowe od społeczności naszej szkoły będą miłym prezentem dla ludzi chorych
i samotnych.


TYTUŁ „NAUCZYCIELA NA MEDAL” DLA MAŁGORZATY DOBRZAŃSKIEJ

Miło nam poinformować, że nauczycielka naszej szkoły- pani Małgorzata Dobrzańska jako jedyna z powiatu biłgorajskiego otrzymała w plebiscycie „Kuriera Lubelskiego” tytuł „Nauczyciela na Medal”, tym samym wpisała się w grono najlepszych nauczycieli klas I-III
w województwie lubelskim.

Gratulujemy nagrody i życzymy dalszych sukcesów.


Spotkanie z „dobrym świętym”

Od samego rana wyczekiwały go najmłodsze dzieci z oddziałów przedszkolnych, które właśnie po raz pierwszy w tym roku przygotowywały się na spotkanie z „dobrym świętym”. Pięknie ubrane w czerwone czapeczki, z uśmiechniętymi twarzyczkami i błyszczącymi oczkami  prezentowały przygotowane piosenki, wiersze, tańce.  Wszystkie zostały obdarowane zabawkami oraz słodkimi upominkami. Ale i uczniowie klas I-III wierzyli, że dla nich również Mikołaj przyniesie prezenty. Nie zawiedli się. Dostojny gość pamiętał o każdym. Wspólne zdjęcie z Mikołajem będzie trwałą pamiątką tego wyjątkowego dnia. Cała społeczność szkolna serdecznie dziękowała Mikołajowi za odwiedziny, życzliwość, dobroć i prezenty.

Oczywiście wszyscy zaprosili Go na spotkanie za rok.


ZABAWY ANDRZEJKOWE

29 listopada uczniowie klas III zapraszali kolegów i koleżanki z klas 0-II na przygotowane pod kierunkiem swoich wychowawców spotkania andrzejkowe. Była to okazja do milej zabawy nawiązującej do tradycji ludowych. Były zagadki, losy, konkurencje, pokazy a przy tym wiele śmiechu i radości. Uczniowie klas III poprzez odpowiednią dekorację sal, przebrania i prezentacje swoich pomysłów oraz przygotowane słodkości dostarczyli swoim gościom miłych andrzejkowych wrażeń.


Dziękujemy Honorowym Dawcom Krwi

W ostatnim tygodniu listopada przypadają Dni Honorowych Dawców Krwi. Jest to czas na propagowanie w społeczeństwie honorowego krwiodawstwa oraz wyróżnianie i nagradzanie osób oddających bezinteresownie ten bezcenny dar, jakim jest krew, drugiemu człowiekowi.

Z tej okazji na zaproszenie SK PCK gościliśmy 29 listopada 2018 r. w klasie II c przedstawicieli Oddziału Rejonowego PCK w Biłgoraju. Pani Małgorzata Kubina – kierownik Punktu Opieki PCK opowiedziała uczniom, co wpłynęło na jej decyzję o zostaniu honorowym dawcą krwi oraz, jakie musiała spełnić warunki, by oddawać krew. Przedstawiła bardzo szczegółowo kolejne etapy jej poboru. Drugi gość – pan Edward Kurzyna (kierownik  OR PCK wBiłgoraju) mówił o instytucjach, które zajmują się poborem krwi, jej przechowaniem i dystrybucją. Poinformował o roli Polskiego Czerwonego Krzyża w zachęcaniu młodego pokolenia do oddawania krwi oraz organizacji poboru krwi w Biłgoraju i w powiecie. Spotkanie zakończyło się uroczystym wręczeniem legitymacji członkowskich Szkolnego Koła PCK 13 uczniom z klas IV b, V d i V e.


Pasowanie na Czytelnika

16 listopada w bibliotece szkolnej miała miejsce uroczystość przyjęcia uczniów klas pierwszych w poczet czytelników. Głównym celem uroczystości było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, wprowadzenie w magiczny świat książek oraz zachęcenie do korzystania z biblioteki szkolnej. Specjalnie na tę okazję została przygotowana krótka część artystyczna w wykonaniu uczniów klasy VIII a. Dzieci klas pierwszych odgadywali  bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Wysłuchali również próśb książki, zapoznali się z regulaminem pracy biblioteki szkolnej i zasadami udostępniania zbiorów. W najważniejszej części uroczystości pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie związane z szanowaniem książek i wypełnianiem obowiązków czytelnika. Następnie dokonano pasowania na czytelnika, a uczniowie po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyli książki.


XVIII Dzień Papieski

Kolejny już XVIII Dzień Papieski odbył się w naszej szkole29 października 2018 roku. W tym dniu wspominaliśmy Jana Pawła II - wielkiego Polaka, papieża i świętego zarazem. Uczniowie klasy III b pod kierunkiem pani Marzeny Oleszczak i s. Imeldy przygotowali dla kolegów i koleżanek z oddziałów 0-III przedstawienie pt. „Promieniowanie ojcostwa”. Uczniowie klasy II b przygotowani przez panią Małgorzatę Mudę, ubogacili występ śpiewem pieśni, wśród których nie zabrakło „Abba Ojcze”i „Barki”.  Ksiądz Karol Jędruszczak z uczniami klasy VII b i pan Mirosław Kurzyński z "Czadowymi nutkami" przygotowali montaż słowno - muzyczny dla uczniów klas IV-VIII. Razem z nami byli rodzice, dziadkowie i zaproszeni przez dzieci goście.


Warsztaty kulinarne „U babci jest słodko świat pachnie szarlotką…”

Gotowanie jest sztuką, w której niezwykle ważne są inspiracja, wyobraźnia i wena twórcza. To również rzemiosło, którego można się nauczyć. Idealnym początkiem przygody kulinarnej może być spotkanie z seniorkami z zespołu kulinarnego „Łasuch” działającego przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Dnia 25 października 2018r. w naszej szkole odbyły się warsztaty kulinarne pod hasłem „U babci jest słodko, świat pachnie szarlotką” dla uczniów kl. II c i wychowanków świetlicy szkolnej.

Po powitaniu gości przez panią dyrektor Teresę Bogdanowicz - Bordzań oraz po wstępnych informacjach na temat kruchego ciasta, dzieci zostały podzielone na grupy. Uczestnicy warsztatów mieli okazję pod okiem seniorek brać czynny udział w przygotowaniu tradycyjnego ciasta według przepisu udostępnionego przez nasze „babcie”. Panie prowadzące uczyły dzieci dobierać składniki, mieszać w odpowiednich proporcjach, zagniatać, wałkować, dekorować i stwarzać smakowe kompozycje. Każdy młody kucharz mógł w pełni wykorzystać swoje możliwości, poznać nowe smaki, poeksperymentować i przekonać się, że pichcenie wcale nie jest niczym trudnym. Panie z uniwersytetu zarażały dzieciaki entuzjazmem, uśmiechem i pasją. W podziękowaniu za spotkanie wychowankowie odczytali wiersz „Świat pachnie szarlotką” i wręczyły pamiątkowe laurki. Na zakończenie wszyscy spróbowali zrobioną przez siebie szarlotkę, popijając zdrowym sokiem z jabłek.  Być może uda się zaszczepić w naszych uczniach ciekawość, która przerodzi się w prawdziwą pasję kulinarną!


UROCZYŚCIE ŚLUBUJEMY

We wrześniu w naszej szkole pojawiło się 124 pierwszaków. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na moment, kiedy to zostaną pasowani na pełnoprawnych uczniów szkoły. Tę uroczystą i ważną chwilę poprzedza wiele przygotowań- uczniowie poznają szkołę, kolegów, swoje prawa, ale również obowiązki. Uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów miało miejsce pod koniec października. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie, wzbudzając zachwyt publiczności. Z wielką powagą złożyli ślubowanie, po czym udali się na pamiątkową sesję fotograficzną i poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Naszym pierwszoklasistom życzymy bardzo dobrych wyników  nauce, samych radosnych chwil i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy.


Lekcja geografii i przyrody – w Tanzanii

Tym razem nasi uczniowie z panem Grzegorzem Chachurą, podróżnikiem z grupy „Trzask”, poznali państwo położone we wschodniej Afryce - Tanzanię. W czasie dwugodzinnego pokazu multimedialnego dowiedzieli się o charakterystycznych gatunkach flory i fauny w parku narodowym Serengeti. Sprawdzili, czy na „dachu Afryki” - Kilimandżaro - leży jeszcze śnieg, podejrzeli zwyczaje miejscowej ludności i odwiedzili raj na ziemi, czyli wyspę Zanzibar. Zobaczyli także, jak uczeń szkoły podstawowej wygląda w stroju Masaja i czy wygodne jest typowe tanzańskie obuwie wykonane z … opon.


Misjonarze świeccy w naszej szkole

25 października gościli u nas misjonarze świeccy ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich (w skrócie SMA). Podczas spotkań w klasach małżonkowie Elżbieta i Zbigniew Jęczmykowie, emerytowani nauczyciele, przybliżyli nam swoją pracę z dziećmi na międzynarodowej Misji Bugisi w Tanzanii. Wyjechali tam dwa lata temu, aby pomagać dzieciom albinoskim, niewidomym i głuchym. Pokazywali nam na filmach, w jak trudnych warunkach mieszkają i jak uczą się nasi rówieśnicy, którzy mimo biedy i wielu niedostatków oraz swojej niepełnosprawności, są pogodnymi i uśmiechniętymi dziećmi. Mają wiele pomysłów na wykonanie zabawek, których im brakuje.

Opowieści o dzieciach przedstawione z pasją, ubogacone zdjęciami, filmami i rekwizytami przywiezionymi z podróży zaciekawiły nas i z pewnością poruszyły niejedno wrażliwe serce na potrzeby innych ludzi. A kto wie, czy nie zrodzi się pośród nas podobne pragnienie wyjechania na misje?


Goście z Włoch i Gruzji w naszej szkole

W dniach 8-12 października 2018 r. gościliśmy w naszej szkole wolontariuszki organizacji AIESEC z Włoch i Gruzji. Arianna Chiuchiolo i Teona Marakvelidze przeprowadziły ponad 30 lekcji językowo-kulturowych w języku angielskim z uczniami klas 1-8 w ramach projektu "International Education". To już czwarta wizyta tego typu w naszej szkole.

Celem międzynarodowego projektu jest zwiększenie jakości edukacji poprzez dostarczanie praktycznych warsztatów rozwijających umiejętności miękkie i personalne, dzięki czemu uczeń jest dużo bardziej świadomy swoich celów personalnych i świadomie inwestuje swój czas w edukację, rozumie jej wartość i cel.

Zajęcia ze studentkami były bardzo atrakcyjne i ciekawe dla uczniów, którzy z uwagą oglądali prezentacje multimedialne, chętnie brali udział w zadaniach przygotowanych przez wolontariuszki oraz słuchali opowieści o Włoszech i Gruzji. Była to wspaniała okazja do rozmów w języku angielskim i przećwiczenia swoich umiejętności językowych w praktyce. Uczniowie zdobyli cenne doświadczenie, które z pewnością zaowocuje w dalszym procesie nauki języka angielskiego.

W czasie wolnym studentki miały okazję zobaczyć ciekawe zakątki naszego miasta, a także odwiedzić Roztocze i Zwierzyniec.

Opiekunkami Arianny Chiuchiolo i Teony   Marakvelidze były nauczycielki języka angielskiego: Pani Agnieszka Grodzka i Pani Emanuela Kuczyńska.


ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

12 października odbyła się uroczysta akademia z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej. Na szkolnej scenie dla nauczycieli zaśpiewali i zatańczyli uczniowie „zeróweczek”, a następnie wystąpiły „Czadowe Nutki”. Kolejnym punktem programu była inscenizacja w wykonaniu uczniów klasy V e, pod tytułem „Szkoła przyszłości”. Młodzi artyści zaprezentowali w kabaretowym ujęciu wizję szkoły za 20, a może 50 lat. Nie zabrakło również życzeń dla nauczycieli od samorządu oraz Rady Rodziców.

Na zakończenie wystąpiła Pani Dyrektor, która podziękowała nauczycielom za ich pracę i życzliwość w podejściu do każdego ucznia oraz wręczyła nagrody dyrektora szkoły.

Całości dopełniła „kolorowa piosenka” dla nauczycieli w wykonaniu „Czadowych Nutek”.


Bezpieczeństwo to podstawa

W naszej szkole od zawsze dbamy o bezpieczeństwo wszystkich uczniów. Na początku każdego roku szkolnego dzieci ze wszystkich klas pierwszych poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy się zachować w pobliżu ulic.

W pierwszych dniach października odwiedzili nas policjanci, którzy przeprowadzili zajęcia poruszające tematykę bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza nią. Omówiono zasady poruszania się po chodniku, ulicy i podczas jazdy rowerem, podkreślając ważną rolę elementów odblaskowych. Policjanci zwracali uwagę  na niebezpieczeństwa mogące czyhać na dzieci w kontaktach z nieznajomymi.

Uczniowie naszej szkoły czynnie uczestniczyli w spotkaniu dzieląc się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami.

 


W TROSCE O ŚRODOWISKO

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju po raz kolejny aktywnie włączyła się w akcję „Sprzątanie świata”. W tym roku odbyła się już 25. edycja tego proekologicznego przedsięwzięcia.

W ramach akcji „Sprzątanie świata”, w środę, 19 września, uczniowie klas trzecich i czwartych uczestniczyli w spotkaniu z ekologiem, panią Urszulą Wolanin z Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Biłgoraju. Podczas zajęć edukacyjnych dzieci m.in. poznały zasady prawidłowego gospodarowania odpadami oraz dowiedziały się, jakie materiały podlegają segregacji i recyklingowi. Dopełnieniem wiedzy teoretycznej był film edukacyjny prezentujący skomplikowany proces utylizacji odpadów.

Kolejny raz odwiedzam waszą szkołę i mam przyjemność prowadzić z wami zajęcia. Cieszę się, że społeczność Szkoły Podstawowej nr 5 jest wrażliwa na problemy związane z ekologią i aktywnie działa na rzecz ochrony środowiska – mówiła podczas spotkania Urszula Wolanin.

Spotkanie z ekologiem stanowiło pierwszą część projektu ekologicznego realizowanego w Szkole Podstawowej nr 5. W piątek uczniowie klas VII i VIII naszej szkoły uczestniczyli w akcji „Sprzątanie świata”, w ramach której oczyścili teren w pobliżu szkoły z zalegających na nim odpadów.

Akcja „Sprzątanie świata” organizowana jest już od ćwierć wieku. W tym roku przebiega pod hasłem „Akcja – segregacja! 2x więcej, 2 x czyściej”, a jej głównym celem jest zwiększenie aktywności Polaków na rzecz selektywnej zbiórki odpadów.


III Jesienny Bieg Malucha

Już po raz trzeci na bieżni SP nr 5 im. Ks. J. Twardowskiego w Biłgoraju odbył się "Jesienny Bieg Malucha". Impreza ta z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły.

W słoneczne piątkowe przedpołudnie odbyły się 4 biegi w dwóch kategoriach wiekowych na dystansie 200 m. Ten bieg to przede wszystkim fajna zabawa i spora dawka energii na cały dzień. Wszyscy mali sportowcy otrzymali ciasteczkowe medale, najlepsi dyplomy i nagrody rzeczowe.

W tym roku na podium stanęli:

KLASY "0"

dziewczynki

I Dagmara Sobaszek

II Alicja Skura

III Zuzanna Kowalczuk

chłopcy

I Bartek Czerw

II Oskar Osypiuk

III Marcel Lipowski

KLASY I

dziewczynki

I Aleksandra Watrak

II Weronika Jagodzińska

III Agata Drużkowska

chłopcy

I Michał Gontarz

II Jan Mazur

III Szymon Mazur

Gratulujemy uczestnikom.

Przybyłym rodzicom dziękujemy za doping.

Za ufundowane nagrody podziękowania ślemy:

Burmistrzowi Miasta Biłgoraj, Staroście Biłgorajskiemu, Radzie Rodziców oraz sponsorom prywatnym.

Organizatorami biegu był zespół sportowo- rekreacyjny.


Narodowe Czytanie

Akcja „Narodowe Czytanie” to zainicjowany w 2012 roku przez Prezydenta RP ogólnopolski projekt publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich. Celem przedsięwzięcia jest propagowanie polskiej literatury i wzmocnienie narodowej tożsamości. Tegoroczna edycja akcji ma wymiar szczególny, gdyż odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Lekturą Narodowego Czytania 2018 jest wybitne dzieło Stefana Żeromskiego pt. „Przedwiośnie”.

Dnia 27 września 2018 roku nasza społeczność szkolna aktywnie włączyła się do siódmej edycji akcji. W świat Cezarego Baryki przeniosła nas Pani Dyrektor Teresa Bogdanowicz-Bordzań, która jako pierwsza przeczytała fragment „Przedwiośnia”. Następnie prezentację powieści kontynuowała Pani Anita Maińska, Ks. Karol Jędruszczak i Pan Mariusz Polowy. Mimo, że lektura ta nie należy do najłatwiejszych, z wielkim zainteresowaniem została wysłuchana przez uczniów klas VIII. Odczytane fragmenty tej pięknej i mądrej powieści pozwoliły zebranym przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku oraz były okazją do refleksji nad dziejami naszej ojczyzny.

Inicjatorkami wydarzenia były nauczycielki biblioteki szkolnej: Dorota Margol, Anna Szperkowska.


Najstarsi najmłodszym…

28 września uczniowie klasy VIII a czytali polskie legendy dzieciom z oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na 29 września. Jest to święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.


ŚWIĘTO PRZEDSZKOLAKÓW

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka jak co roku obchodzony jest 20 września. Święto to zostało ustanowione, aby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Dzień ten ma także dostarczyć dzieciom kolejnych okazji do świętowania, wspaniałej zabawy oraz czerpania radości z bycia przedszkolakiem.

W tym dniu na dzieci z oddziałów przedszkolnych czekało wiele atrakcji i niespodzianek przygotowanych przez wychowawczynie. Wśród nich znalazły się między innymi gry i konkurencje zręcznościowe. Zawody najmłodszych przebiegały w duchu sportowej, zdrowej rywalizacji. Każdy przedszkolak – sportowiec został uhonorowany kolorowym medalem i pamiątkowym dyplomem.

Wszyscy bawili się znakomicie, a zadowolenie nie znikało z twarzy przedszkolaków. Z pewnością ten radosny dzień na długo pozostanie w pamięci każdego dziecka.


Festiwal Nauki KUL

Klasa VIII c brała udział w zajęciach zorganizowanych przez Katolicki Uniwersytet Lubelski. Uczniowie wysłuchali prelekcji z zakresu prawa administracyjnego, uczestniczyli w zajęciach z drukarką 3D oraz eksperymentach „Magiczna chemia”. Ósmoklasiści odwiedzili również interaktywną wystawę „Świat zmysłów” w stalowolskim Muzeum. Ekspozycja przybliżyła uczniom fascynujący i tajemniczy świat ludzkich zmysłów, a dzięki samodzielnie przeprowadzonym prostym eksperymentom mogli oni poznać tajemnice funkcjonowania narządów słuchu, wzroku, powonienia i dotyku.


POZAZY FIZYCZNE W LUBLINIE ORAZ FILM „DYWIZJON 303”- KLASY VII

12 września 2018r. uczniowie klas siódmych,  wraz z wychowawcami i organizatorką wyjazdu - panią Agatą Dąbrowską kolejny raz uczestniczyli w pokazach fizycznych zorganizowanych przez pracowników i studentów Instytutu Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pokazy obejmowały następujące  zagadnienia z fizyki: światło i oko, fizyka zabawek, błękitna planeta, fizyka latania. Prezentowane doświadczenia spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony naszych uczniów. Dzięki bezpośredniemu zaangażowaniu w wykonywanie doświadczeń, mogli oni nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, ale lepiej zrozumieć niektóre zjawiska fizyczne. W programie wyjazdu znalazła się wizyta w Cinema City i obejrzenie filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa.” Film przedstawiający historię polskich lotników, którzy początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą, bardzo spodobał się naszym uczniom.


POKAZY FIZYCZNE W LUBLINIE ORAZ WIZYTA W MUZEUM NA MAJDANKU- KLASY VIII

11 września 2018r. uczniowie klas ósmych,  wraz z wychowawcami oraz organizatorką wyjazdu - panią Agatą Dąbrowską kolejny raz uczestniczyli w pokazach fizycznych zorganizowanych przez pracowników i studentów Instytutu Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pokazy obejmowały następujące  zagadnienia z fizyki: światło i oko, fizyka zabawek, błękitna planeta, fizyka latania. Prezentowane doświadczenia spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony naszych uczniów. Dzięki bezpośredniemu zaangażowaniu w wykonywanie doświadczeń, mogli oni nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, ale lepiej zrozumieć niektóre zjawiska fizyczne.W programie wyjazdu znalazła się również wizyta w Państwowym Muzeum na Majdanku. Pod opieką przewodniczek uczniowie przeszli ścieżką historyczną pt. „Konzentrationslager Lublin 1941–1944”, która dokumentuje najważniejsze obiekty i miejsca związane z historią obozu. Uczniowie naszej szkoły godnym zachowaniem oddali hołd zamordowanym w obozie.


Rok szkolny 2018/2019 rozpoczęty!

Jeszcze słońce mocno grzeje i kusi nas słodkie lenistwo, a tu już koniec laby. Zadzwonił pierwszy dzwonek, bezlitośnie obwieszczając, że czas do szkoły.

3 września na placu przed „Piątką” odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Po uśmiechach goszczących na twarzach naszych uczniów można było wywnioskować, że stęsknili się już za swoimi przyjaciółmi i szkolną atmosferą.

Wszystkich zgromadzonych ciepło powitała Pani Dyrektor, która podkreśliła, że ten rok szkolny jest wyjątkowy ze względu na zbliżającą się setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w obchody której jest zaangażowana cała społeczność „Piątki”.

Pani Dyrektor przedstawiła nowych nauczycieli i wychowawców oraz życzyła wszystkim owocnej pracy. Następnie uczniowie rozeszli się do klas na spotkanie z wychowawcami.

Od jutra zaczynamy odliczanie do wakacji!

 

 

z powrotem | linki |napisz do nas | ciekawe strony
© Szkoła Podstawowa nr 5 im. Ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju
23-400 Biłgoraj, ul. Nadstawna 62A
e-mail: bilgoraj_sp5@poczta.onet.pl
telefon: (0-84) 688-04-81,
Prowadzenie strony: Józef Osieł