NOWY ROK SZKOLNY ROZPOCZĘTY!

Słońce, góry, plaża, morze- to już za nami, a przed nami kolejny rok wytężonej pracy. Nie czas jednak na narzekania. Pamiętajmy, że 1 września 1939 roku nie dane było polskim dzieciom rozpocząć nauki, została ona przerwana przez wybuch jednej z najstraszniejszych wojen w historii ludzkości.

Od tamtych wydarzeń minęło już 80 lat, ale pamięć o nich trwa nadal. Na tegoroczną inaugurację roku szkolnego zaprosiliśmy wyjątkowych gości- kombatantów- naocznych świadków okrucieństwa II wojny światowej.

Uroczystości rozpoczęliśmy jak zwykle Mszą Świętą w „Kościółku”. Następnie wzięliśmy udział w „Przerwanym marszu”, który miał symbolizować przerwaną drogę do szkoły polskich dzieci w 1939 roku. Po dotarciu na plac szkolny wysłuchaliśmy przemówienia Pani Dyrektor, która powitała wszystkich bardzo serdecznie, kierując szczególne słowa podziękowania w stronę zaproszonych kombatantów. Dzięki ich obecności powstał swego rodzaju most między pokoleniami. To przecież od nich możemy się uczyć prawdziwej historii naszego kraju. To oni wycierpieli tak wiele, że nie da się tego opisać w żadnej książce.

Na naszej uroczystości nie mogło  zabraknąć wspólnego odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Wysłuchaliśmy również wzruszającego „Hymnu dzieci wojny”, a nasi szanowni goście podpisali apel o pokój na świecie. Jednym z najbardziej wzruszających momentów było wystąpienie Pana Henryka Skubisza, który, opowiadając o trudach wojennej rzeczywistości, dał nam do zrozumienia, jak wielkie mamy szczęście, że żyjemy w czasie pokoju.

Po części oficjalnej Pani Dyrektor przedstawiła nowych nauczycieli  oraz wychowawców i wszyscy udali się do klas.

Kiedy następnym razem ktoś zechce narzekać na pracę domową, sprawdzian albo poranne wstawanie, niech sobie przypomni wydarzenia z 1 września 1939 roku i pomyśli, że może dzisiaj wcale nie jest tak źle. Zapamiętajmy ważne przesłanie: „Nigdy więcej wojny!”


„PRZERWANY MARSZ”

2 września nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji, zainicjowanej przez Radę Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej RP, pod nazwą „Przerwany marsz”. Chcieliśmy w ten sposób podziękować Dzieciom Wojny za ich poświęcenie i ciężki los, za to, że, będąc świadkami okrutnych wydarzeń, przestrzegają nas przed wojną.

Razem z przedstawicielami Stowarzyszenia Dzieci Zamojszczyzny Ziemi Biłgorajskiej dokończyliśmy przerwaną przed 80 laty przez wybuch II wojny światowej drogę na rozpoczęcie roku szkolnego.

Wspólne odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego” oraz odsłuchaliśmy hymn Polskich Dzieci Wojny. Uczennica klasy 6 e Hanna Podgajna odczytała w imieniu zaproszonych gości Apel Pokoju, który w sposób uroczysty został przez nich podpisany.

Nie zabrakło również wspomnień, wspólnych zdjęć i podziękowań.


Pamiętniki Pokoleń

Piątka w 80 rocznice wybuchu II wojny światowej włączyła się do akcji „Przerwany Marsz”.

Nasze kolejne działania to „Pamiętniki Pokoleń” – uczniowie klas IV – VIII przeprowadzają wywiady ze swoimi dziadkami lub pradziadkami albo osobami, które odpowiedzą na pytanie, jak wspominają czasy wojenne, a także, jacy byli i jak żyli wtedy młodzi ludzie.

Udokumentuj wspomnienia Polskich Dzieci Wojny - ostatnich świadków II wojny światowej.

Wywiady, wspomnienia należy przynieść do nauczycieli historii do końca listopada 2019 r.

 

 

 

z powrotem | linki |napisz do nas | ciekawe strony
© Szkoła Podstawowa nr 5 im. Ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju
23-400 Biłgoraj, ul. Nadstawna 62A
e-mail: bilgoraj_sp5@poczta.onet.pl
telefon: (0-84) 688-04-81,
Prowadzenie strony: Józef Osieł