WSPÓŁPRACA ZE SZKOŁĄ PODSTAWOWĄ NR 81  WE LWOWIE

Poznanie kultury innego kraju, pogłębienie wiedzy oraz zdobycie nowych doświadczeń to główne cele współpracy uczniów z „Piątki” z uczniami SP nr 81 we Lwowie. W tym roku podjęliśmy działania, które w przyszłości umożliwią naszym uczniom bliższe poznanie swoich przyjaciół z Ukrainy. Pierwszym krokiem była wymiana kartek świątecznych, co sprawiło wszystkim wiele radości.

Koordynatorami projektu są: pani dyrektor Teresa Bogdanowicz-Bordzań oraz pan Mariusz Polowy, a nauczyciele współpracujący to: pani Alina Typko i pani Katarzyna Bastrzyk.

Mamy nadzieję, że partnerstwo polsko-ukraińskie rozwinie się na tyle, że stanie się tradycją naszej szkoły.


Zimowisko 2020

Ferie zimowe to wspaniały wynalazek. Można odpocząć od nauki, wyjechać na narty, poznać nowych przyjaciół.

Dla tych, którzy nie mieli możliwości wyjazdu, nasza szkoła zorganizowała „Zimowisko”. W pierwszym tygodniu ferii uczniowie uczestniczyli w różnorodnych zajęciach prowadzonych przez opiekunów. Chociaż aura była raczej jesienna i nie spadł ani jeden płatek śniegu, wychowawcy starali się zapewnić uczestnikom zimowiska jak najwięcej atrakcji. Były wyjścia do kina, do muzeum, warsztaty plastyczne, warsztaty muzyczne, gry i zabawy dydaktyczne, zajęcia na lodowisku, w pracowni komputerowej i w sali gimnastycznej. Kuchnia wydawała śniadania i pożywne obiady.

Chociaż zabrakło zabaw na śniegu, to nasi uczniowie na pewno się nie nudzili.


DROGI RODZICU!

DROGI PRACOWNIKU SP 5!

Zawiąż z nami spółkę
i przynieś książkę na półkę!

KSIĄŻKĘ Z PÓŁKI, KTÓRA MIEŚCI SIĘ NA HALLU GŁÓWNYM NA PARTERZE, MOŻESZ ZABRAĆ DO DOMU. PRZECZYTAJ I PRZYNIEŚ DRUGĄ, KTÓRĄ JUŻ PRZECZYTAŁEŚ.

MOŻESZ PODZIELIĆ SIĘ NIĄ Z INNYMI CZYTELNIKAMI.

NIE POZWÓL, BY ZOSTAŁA ZAPOMNIANA

I ZAROSŁA KURZEM!

By wziąć udział w akcji należy:

  • przynieść do szkoły książkę, którą Państwo przeczytali, a która ,,zalega” w domu  na półce,

  • zostawić książkę na regale znajdującym się na parterze przy wejściu do szkoły,

  • zabrać  z niego inną, interesującą Państwa książkę.

Aldona Kozak


Kolędowanie w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Biłgoraju

„Przyszliśmy tu po kolędzie,

Niech Wam za przykro nie będzie,

A czy będzie, czy nie będzie,

kolędować można wszędzie…”

- także w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów  w Biłgoraju.

I tak oto 10 stycznia nasza grupa kolędnicza wraz z opiekunami– panią Aldoną Kozak i panią Elżbietą Jasielską– zaprezentowała swój program w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Biłgoraju.

Prócz tradycyjnych polskich kolęd, zaprezentowaliśmy także teksty i pastorałki już nieco zapomniane – nie tylko z naszego regionu, ale także „spod samiuśkich Tater”.

Dziękujemy serdecznie dyrektorowi Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Biłgoraju za wyrażenie zgody na wizytę kolędników oraz serdeczne przyjęcie, wszystkim zaś obecnym na spotkaniu – życzymy „na szczęście, na zdrowie, na ten nowy rok, coby ich nie bolała ani głowa, ani bok”. Życzyliśmy także - jak powiedział jeden z naszych pastuszków – „żeby drugiego roku kolędy doczekali”, byśmy Ich znowu witali.

„Hej, kolęda, kolęda!”

W skład grupy kolędników weszli uczniowie: Adam Łata, Julian Jezierski, Emilia Oszajca, Dagmara Kozirak, Zuzanna Kapica, Lena Sankowska, Julia Spustek, Maria Strzałka, Jakub Spustek, Kacper Bryła, Kacper Blicharz, Kacper Grabowski, Aleksander Tomaszewski, Szymon Gilas, Marcin Mizak, Franciszek Granda, Jędrzej Nowak, Damian Malec, Filip Szwed, Mateusz Małek, Dawid Kuduk, Kasjan Kanty, czyli prawie całą klasa IV c oraz Mikołaj Ważny, Łukasz Małek, Anna Siembida, Oliwia Zabłotna i Joanna Opiela – uczniowie klasy VII c.


„CZADOWE NUTKI” DLA WOŚP

12 stycznia w Biłgorajskim Centrum Kultury odbył się koncert w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W krótkim programie muzycznym zaprezentowały się również uczennice naszej szkoły: Wiktoria Watrak, Milena Madej i Anna Opiela przygotowywane przez pana Mirosława Kurzyńskiego.


Lekcja biologii w nocy - „NOC BIOLOGÓW”- UMCS LUBLIN

W piątek, 10 stycznia w Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej przygotowano dla młodych gości serię wykładów, warsztatów, pokazów i zajęć laboratoryjnych.

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w tym ciekawym przedsięwzięciu. Mogli z bliska poznać warsztat pracy biologa. Miłośnicy biologii z klas: 6e, 7a, 7b, 7c, 7d, 8b, brali udział w zajęciach, na których poznawali tajniki życia organizmów oraz mogli samodzielnie wykonać wiele doświadczeń i obserwacji mikroskopowych. Tematyka zajęć była bardzo zróżnicowana i każdy z uczniów mógł znaleźć coś dla siebie.

Uczniowie uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych „Nowotwory od kuchni, czyli jak bada się komórki nowotworowe”, gdzie mieli możliwość zapoznania się z hodowlą ludzkich komórek prawidłowych i nowotworowych w laboratorium, a także w jaki sposób prowadzi się badania nad lekami  przeciwnowotworowymi.

Na zajęciach „Jak bezkręgowce bronią się przed zakażeniem” uczniowie mogli samodzielnie pobrać różne tkanki gąsienic i oglądać je pod mikroskopem, natomiast warsztaty „Pachnący i kolorowy świat cząstek biologicznych” przypadły do gustu szczególnie uczennicom, ponieważ samodzielnie mogły one wykonać pachnące mydełko lub pachnącą kulę kąpielową.

Dużym powodzeniem cieszyły się zajęcia, na których uczniowie mogli wcielić się w rolę detektywa i dowiedzieć się w jaki sposób pobrać materiał genetyczny i przeprowadzić analizę DNA, wykryć ślady krwi, sprawdzić czy ktoś dotykał kartki.

Największe wrażenie zrobiły na uczniach zajęcia pt:„Opowieści z krypty” czyli lekcja anatomii człowieka. Pracownicy UMCS-u zaprosili swoich gości w podróż do wnętrza ludzkiego ciała. Każdy z uczestników mógł „wziąć do ręki” ludzkie narządy – mózg, wątrobę, płuca, serce. Uczniowie mogli również poznać fizjologię człowieka, a w szczególności budowę mózgu.

Uczniowie uczestniczyli również w zajęciach „Bezkręgowce świata na żywo”. Mogli z bliska przyjrzeć się bezkręgowcom, owadom i gadom. Wielu uczniów korzystało z możliwości dotknięcia organizmów, takich jak modliszka, karaczan, patyczak czy gąsienica.

Wycieczka edukacyjna była bardzo udana, a uczniowie zachwyceni tą nietypową lekcją biologii.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!


KOLĘDNICY MISYJNI

05 stycznia grupa  Kolędników Misyjnych: Patrycja z kl. III a , Maciej, Maksymilian i Krystian z klasy IV b oraz Karol z klasy V a uczestniczyła w Eucharystii, podczas której kapłan dokonał aktu rozesłania kolędników. Następnie w godzinach popołudniowych  udali się do mieszkańców naszego miasta, by zwiastować im Dobrą Nowinę o przyjściu Chrystusa do wszystkich ludzi na świecie oraz uczulić na potrzeby milionów dzieci, które cierpią biedę duchową i materialną. Przedsięwzięcie kolędników Misyjnych prowadzone jest pod patronatem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Dziękujemy tym wszystkim, którzy z radością przyjmowali kolędników w swoich domach i wspierali misje ofiarami.


Adwentowe spotkanie z Księdzem Antonim Długoszem

Ks. Biskup Antoni Długosz, człowiek wybitny i niezwykle popularny dzięki występom w dziecięcym programie telewizyjnym „Ziarno”, gościł w naszej szkole 20 grudnia 2020 r. Jego niecodzienna wizyta związana była z rekolekcjami adwentowymi trwającymi w parafii św. Jerzego. Mówił o Bogu, Rodzinie, szkole przy użyciu piosenki i tańca. Cieszymy się, że mogliśmy gościć tak szczególną osobę, głoszącą Ewangelię w języku radości – najbardziej zrozumiałym nie tylko dla najmłodszych.


JASEŁKA NA TRZECH ANIOŁÓW

20 grudnia zgodnie ze szkolną tradycją odbyły się w naszej szkole jasełka bożonarodzeniowe dla klas IV-VIII. Na scenie tym razem wystąpili uczniowie klasy VI d, wcielając się w role znanych postaci biblijnych. Przypomnienie historii narodzin Jezusa Chrystusa wprowadziło wszystkich w nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Nie zabrakło również wspólnie odśpiewanych kolęd, a całości dopełniły piękne słowa wiersza naszego patrona ks. Jana Twardowskiego:

„Pomódlmy się w Noc Betlejemską,

w Noc Szczęśliwego Rozwiązania,

by wszystko się nam rozplątało,

węzły, konflikty, powikłania”.


Świąteczna Poczta Dobrych Życzeń”

„Wszyscy, wszystkim ślą życzenia…”

Dnia 18 grudnia 2019 r. odbyła się w naszej szkole akcja: ,,Świąteczna Poczta Dobrych Życzeń”, za pomocą której uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły składali sobie radosne, życzliwe i ciepłe życzenia Bożonarodzeniowe. W tym dniu już od godziny 7:30 na dolnym korytarzu wszyscy mogli zostawić swoje kartki świąteczne, które uczniowie klasy VII b rozdawali  adresatom przez cały dzień.

Otrzymane kartki sprawiły wszystkim wiele radości i wzruszeń. To był bardzo miły i serdeczny dzień. Podziękowania za pomoc w organizacji kierujemy do wychowawczyni i uczniów klasy VII b.


Świąteczne warsztaty z udziałem rodziców

17 grudnia 2019 r. uczniowie klas I b i I d wraz z rodzicami uczestniczyli w warsztatach plastycznych przygotowanych przez wychowawczynie. Zajęcia nawiązywały do realizowanych w tych klasach innowacji pedagogicznych. Nie ma Świąt Bożego Narodzenia bez choinki, dlatego też wykonanie świątecznego drzewka było zadaniem uczestników warsztatów. W klasie I b wykonano choinki techniką origami przestrzenne z kwadratu, natomiast w klasie I d choinkę techniką quillingu, polegającą na zwijaniu pasków papieru przy pomocy igły quillingowej.

To był miło i twórczo spędzony przedświąteczny czas.


Zbiórka karmy dla psów ze schroniska

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Jest to wyjątkowy czas dla Nas wszystkich. Oczekiwanie na wigilię, spotkanie z bliskimi, prezenty... W tym czasie szczególnie ważna jest pomoc i wsparcie. Dlatego Szkolne Koło PCK zaangażowało się w akcję charytatywną dla bezdomnych zwierząt przebywających w Przytulisku w Józefowie.

Celem naszej akcji była poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku oraz kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt. Cieszymy się, że tak wielu uczniów naszej szkoły wzięło udział w akcji i że los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny. Zebraliśmy min. suchą karmę, puszki, smycze, obroże, miski, koce, czyli rzeczy niezbędne w schronisku.

Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom za udział w akcji. Wdzięczność w oczach samotnych psiaków była bezcenna.

Pomagajmy !!!


UDZIAŁ W KONCERCIE „SERCE NA GWIAZDKĘ”

12 grudnia odbył się koncert podsumowujący akcję charytatywną, mającą na celu zebranie środków na rehabilitację ucznia ZSBiO- Piotra Kozaka. Nie zabrakło na nim również młodych artystów z „Piątki”. Na scenie „budowlanki” wystąpiły Paula Kaczor, Ewelina Kupczak, Anna Opiela i Milena Madej. Koncert zakończył akcję, w którą włączyło się wiele biłgorajskich szkół, w tym również „Piątka”. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu szkolnych kół Caritas, uczniów, nauczycieli oraz rodziców udało się zebrać na leczenie Piotrka aż 60 tysięcy złotych.

Cieszymy się, że mogliśmy się włączyć do tej wspaniałej akcji. Życzymy Piotrkowi powrotu do zdrowia i oczywiście zdania matury.


DZIEŃ WOLONTARIUSZA NA SPORTOWO

W dniu 5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji Szkolne Koło Caritas uczestniczyło w spotkaniu wolontariuszy z terenu całej diecezji zamojsko - lubaczowskiej pod hasłem DZIEŃ WOLONTARIUSZA NA SPORTOWO. Pierwszym punktem programu była Msza Święta odprawiona w Zamojskiej Katedrze. Następnie uczestnicy spotkania udali się do hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu, gdzie odbyły się rozgrywki sportowe. Można było wziąć udział w różnych konkurencjach np. wyścigu skokami zajęczymi, wyścigu z przeplotem przez szarfę przewrotem w przód, przenoszeniu piłki lekarskiej itp. Zamysł organizatorów był taki, aby w każdej konkurencji były zespoły składające się z zawodników ze wszystkich rejonów naszej diecezji.
W rozgrywkach sportowych nie było zwycięzców i pokonanych. Najważniejsza była dobra zabawa, radość i możliwość spotkania się.


Warsztaty bożonarodzeniowe w kl. 0 b

Dzieci z kl. 0 b wraz z rodzicami przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia. We wtorkowe popołudnie 10 grudnia spotkali się na warsztatach plastycznych, na których to wykonywali piękne kartki bożonarodzeniowe. Był to mile spędzony czas, podczas którego dzieci i rodzice wspólnie pracowali, jednocześnie świetnie się przy tym bawiąc.

Ponadto wtorkowe spotkanie było dla zerowiaków okazją włączenia się do ogólnopolskiej akcji „Marzycielska Poczta”, polegającej na wysyłaniu życzeń świątecznych do chorych dzieci z całej Polski. Każdy mały uczestnik warsztatów jedną ze swoich kartek wraz z życzeniami przekazał Martynce Kurek – jedenastolatce z Niedrzwicy Dużej, chorującej na mukowiscydozę.


Mikołajkowe warsztaty

Z igłą i nitką zmagali się uczniowie klas I b i III c uczestnicząc
w mikołajkowych warsztatach zorganizowanych przez rodziców. Dzieci uczyły się podstawowych zasad szycia ręcznego wykonując ozdoby choinkowe z filcu. Przyszywały koraliki na choinkach, noski reniferom, a ściegiem fastrygowym ozdabiały serduszka. Tak powstały ozdoby, które udekorują świąteczne drzewka.


WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE

Uczniowie klasy V e uczestniczyli w podsumowaniu akcji „Wychowanie przez czytanie”. Uroczystość odbyła się w czwartek 5 grudnia w Domu Kultury LSM w Lublinie.

„Wychowanie przez czytanie” to ogólnopolska akcja, mająca na celu wprowadzenie dzieci i młodzieży w świat wartości, takich jak przyjaźń, szacunek, mądrość, samodyscyplina. Podczas zajęć z wychowawcą uczniowie czytają opowiadania znanych polskich pisarzy zawarte w zbiorze pt.: „Gorzka czekolada”, a następnie rozmawiają o wartościach, wymieniają się doświadczeniami i uczą dostrzegać potrzeby innych ludzi oraz akceptować ich odmienność. Zwieńczeniem cyklu lekcji jest nakręcenie kilkuminutowego filmu, w którym młodzież zaprezentuje wybraną przez siebie wartość. Uczniowie klasy Ve pod okiem nauczyciela bibliotekarza Doroty Margol oraz wychowawcy Mariusza Polowego stworzyli film o tym, czym jest mądrość i jak ważne jest, by umieć odpowiednio korzystać z osiągnięć naukowych. Praca uczniów znalazła się w gronie kilkuset filmów zgłoszonych do konkursu przez szkoły z całej Polski. Rozstrzygnięcie zaplanowano na 16 grudnia. Bez względu na wynik rywalizacji konkursowej nasza młodzież została zaproszona do udziału w finale projektu „Wychowanie przez czytanie”, który odbył się 5 grudnia w Lublinie. Spotkanie było doskonałą okazją do tego, by porozmawiać ze znaną pisarką Katarzyną Ryrych i wysłuchać koncertu Miksera, który przez rap stara się przekazać swoim słuchaczom dobre wzorce i pozytywną energię.

Udział w projekcie „Wychowanie przez czytanie” był dla uczniów naszej szkoły atrakcyjnym i ważnym doświadczeniem, ponieważ zjednoczył klasę we wspólnym pożytecznym działaniu i przyczynił się w znaczącym stopniu do wytworzenia w uczniach postawy otwartości na potrzeby innych.

Film pt.: „Wychowanie przez czytanie – MĄDROŚĆ” można obejrzeć w pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=4irhEwPXmtQ&t=11s


Biologiczne dzieła sztuki

Uczniowie klas piątych na lekcjach biologii realizowali projekt dotyczący budowy i funkcji komórek roślinnych, zwierzęcych, bakteryjnych i grzybowych. Ich zadaniem było wykonanie modelu dowolnie wybranej przez siebie komórki. Biologiczne dzieła sztuki można było podziwiać na korytarzu naszej szkoły. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Modele komórek były kolorowe i wykonane różnymi technikami. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.


Dziękujemy Honorowym Dawcom Krwi

 W ostatnim tygodniu listopada przypadają Dni Honorowych Dawców Krwi. Jest to czas na propagowanie w społeczeństwie honorowego krwiodawstwa oraz wyróżnianie i nagradzanie osób oddających bezinteresownie ten bezcenny dar, jakim jest krew, drugiemu człowiekowi.

Z tej okazji na zaproszenie SK PCK gościliśmy 25 listopada 2019 r. przedstawicieli Oddziału Rejonowego PCK w Biłgoraju. Pani Małgorzata Kubina – kierownik Punktu Opieki PCK opowiedziała uczniom, co wpłynęło na jej decyzję o zostaniu honorowym dawcą krwi oraz, jakie musiała spełnić warunki, by oddawać krew. Przedstawiła bardzo szczegółowo kolejne etapy jej poboru.

Drugi gość – pan Edward Kurzyna (kierownik  OR PCK w Biłgoraju) mówił o instytucjach, które zajmują się poborem krwi, jej przechowaniem i dystrybucją. Poinformował o roli Polskiego Czerwonego Krzyża w zachęcaniu młodego pokolenia do oddawania krwi oraz organizacji poboru krwi w Biłgoraju i w powiecie.


Zabawy Andrzejkowie

28 listopada uczniowie klas III zapraszali kolegów i koleżanki z klas 0-II na przygotowane pod kierunkiem swoich wychowawców spotkania andrzejkowe. Były zagadki, konkurencje, pokazy a przy tym wiele śmiechu i radości.

Uczniowie klas III poprzez odpowiednią dekorację sal, przebrania i prezentacje swoich pomysłów oraz przygotowane słodkości dostarczyli swoim gościom miłych andrzejkowych wrażeń.  

Była to okazja do wspólnej zabawy.


Zbiórka zabawek dla dzieci z oddziału hematologii i onkologii w Lublinie zakończona

29 listopada zakończyła się w naszej szkole akcja zbiórki mikołajkowych darów dla małych pacjentów Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej w Lublinie. Dzięki społeczności naszej szkoły udało się zebrać mnóstwo pluszowych zabawek, puzzli, gier planszowych, klocków, artykułów szkolnych, książek, koców, kubków i innych gadżetów. Wszystkie zebrane dary były fabrycznie nowe.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które zechciały włączyć się w akcję i w ten sposób sprawić, by mali pacjenci choć na chwilę zapomnieli o swoim codziennym zmaganiu się z chorobą.

Za udział w zbiórce otrzymaliśmy podziękowania od Pani Elżbiety Łukasik, organizatorki akcji w Biłgoraju.

Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami


KWARTET FLAMENCO

28 listopada 2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu pt. „Muzyczna podróż do Andaluzji”. Wystąpił KWARTET FLAMENCO z Łódzkiego Biura Koncertowego „WIRTUOZ”, którego celem było przybliżenie muzyki Cyganów zamieszkujących południową prowincję Hiszpanii – Andaluzję.

Prowadzący spotkanie – pan P. Muszyński – najpierw przedstawił artystów, a potem opowiedział krótką historię flamenco. Początkowo była to prymitywna muzyka ludowa andaluzyjskich Cyganów, która z czasem zaczęła przyjmować bardziej wytworne formy, zdobywając uznanie szerokiej publiczności w całej Hiszpanii, a także za granicą. Flamenco należy traktować jako całościową kulturę, obejmującą muzykę, taniec, śpiew, poezję, styl życia i obyczajowość. Ale to jednak taniec - pełen ekspresji, autentycznych emocji, piękny i wyrazisty – przyciąga uwagę widzów. Występująca na scenie pani Agnieszka Izydorczyk najpierw scharakteryzowała strój tancerki i pokazała sposób grania na kastanietach, po czym zaprezentowała kilka żywiołowych tańców, w których dało się zaobserwować charakterystyczne dla flamenco elementy. Użyte w tańcach akcesoria: wachlarze, chusta bardzo wzbogacały ich choreografię. Artyści, poza muzyką, śpiewem i tańcem przygotowali dla uczestników mini konkurs „Jaka to melodia?”, a zagranym na zakończenie światowym przebojem „Bamboleo” wywołali spontaniczne reakcje dzieci.


Światowy Dzień Pluszowego Misia

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono w 2002 roku i obchodzimy go 25 listopada, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki. Historia pluszaka wiąże się z wydarzeniem, które miało miejsce w 1902 r. Wtedy to prezydent USA Theodore Roosevelt - zapalony myśliwy - nie dopuścił do zestrzelenia małego niedźwiadka. Wykorzystano zdrobniałe imię prezydenta i zaczęto sprzedawać zabawki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Światowy Dzień Pluszowego Misia to świetna okazja, by spotkać się z najmłodszymi czytelnikami z oddziałów zerowych naszej szkoły. W związku z tym uczennice Aktywu Bibliotecznego: Patrycja Kaproń i Karolina Luchowska z kl. 5b przygotowały gry, zagadki i zabawy związane z tematyką misia. Nie zabrakło również czytania opowiadań o misiu Uszatku i Kubusiu Puchatku.

Dziękujemy dzieciom z Oa za miłe spotkanie i wspólne świętowanie.


Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia

25 listopada dzieci z grupy 0b obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia zerowiaki przyniosły do szkoły  swoje ulubione pluszaki, które towarzyszyły im w czasie wesołych zabaw i tańców. Dzieci wzięły również udział w quizie wiedzy o niedźwiadkach, wykonały pracę plastyczną związaną z tematyką zajęć oraz rozwiązywały zagadki o misiach – głównych bohaterach bajek. Na zakończenie dnia wszystkie zerowiaki zajadały się misiowymi przysmakami.


 

Zerowiaki w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej

19 listopada dzieci z grupy 0c wraz z wychowawczynią odwiedziły Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Biłgoraju, filia nr 1 dla dzieci i młodzieży. Głównym celem wyprawy było dołączenie do ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, organizowanej przez Instytut Książki. Dzięki temu każde dziecko, które zapisało się do biblioteki otrzymało Pakiet Startowy, wyjątkowy prezent – książkę „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka. W wyprawce dzieci otrzymały także Kartę Małego Czytelnika. Kampania ma na celu promocję czytelnictwa i pokazanie sposobów na czas spędzony wspólnie z dziećmi. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Dzieci ponadto dowiedziały się co to jest biblioteka, w jakim celu się tutaj przychodzi, poznały tamtejszą ofertę czytelniczą. Pani bibliotekarka przekazała zerówkowiczom zasady korzystania ze zbiorów oraz przeczytała książeczkę o misiu.  Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszyły się kolorowe książeczki, które przedszkolaki mogły oglądać do woli.

 


Piątka na talerzu” – warsztaty kulinarne z seniorami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowane przez świetlicę szkolną

Seniorzy z Zespołu Kulinarnego „Łasuch”, działającego przy Uniwersytecie  Trzeciego Wieku, w ramach inicjatywy „Senioralna Edukacja Żywieniowa” 15.11.2019 r. spotkali się już po raz kolejny z dziećmi w naszej szkole.

W ramach warsztatów kulinarnych pt. „Tradycja i współczesność” dzieci z kl.III d poznawały świąteczne tradycje związane m.in. z pieczeniem i ozdabianiem pierników na święta. Poznały również sposoby przyrządzania koktajli.

W spotkaniu uczestniczyła p. Dyrektor Teresa Bogdanowicz-Bordzań, która powitała wszystkich uczestników. Wszyscy w tym dniu zabawili się

w prawdziwych cukierników i piekarzy.

Rozwałkowane, a następnie wykrojone foremkami przez seniorów ciasto przybrało przeróżne kształty. Upieczone ciasteczka zostały przez dzieci polukrowane i ozdobione kolorowymi wzorami. Była to doskonała zabawa, która sprawiła wszystkim wielką radość. Pierniki były smaczne i przepiękne. Trudno wyobrazić sobie bez nich święta. W całym pomieszczaniu unosił się korzenny i aromatyczny zapach. Nie obyło się też bez degustacji.

Panie seniorki pokazały również sposób przyrządzania koktajli zdrowotnych.

Na zakończenie spotkania dzieci dostały przepisy sporządzonych wcześniej potraw.


Pasowanie na Czytelnika

15 listopada w bibliotece szkolnej miała miejsce uroczystość przyjęcia uczniów klas pierwszych w poczet czytelników. Głównym celem uroczystości było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, wprowadzenie w magiczny świat książek oraz zachęcenie do korzystania z biblioteki szkolnej. Specjalnie na tę okazję została przygotowana krótka część artystyczna w wykonaniu uczniów należących do Aktywu Bibliotecznego. Dzieci klas pierwszych odgadywali  bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Wysłuchali również próśb książki, zapoznali się z regulaminem pracy biblioteki szkolnej i zasadami udostępniania zbiorów. W najważniejszej części uroczystości pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie związane z szanowaniem książek i wypełnianiem obowiązków czytelnika. Zadowoleni najmłodsi czytelnicy opuścili bibliotekę z książką w ręku. Pierwszoklasistom życzymy odkrywania pasji czytelniczych i zapraszamy do systematycznego korzystania z biblioteki szkolnej.


Spotkanie czytelnicze w Aleksandrowie

Dnia 6.11.2019 r. wraz z uczennicami: Amelią, Martyną i Oliwią należącymi do Aktywu Bibliotecznego w naszej szkole, mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w XVII Spotkaniu Przyjaciół Bibliotek Powiatu Biłgorajskiego w Aleksandrowie organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną, Szkołę Podstawową im. Dzieci Zamojszczyzny i Urząd Gminy. Podczas imprezy odbyły się przedstawienia i inscenizacje literackie tj. „Pali się”, „Biblioteka to nie tylko czytanie”, prelekcja o tym, „Jak biblioteka może zaistnieć w mediach”. Pan Tomasz Brytan z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju opowiedział nam o strojach biłgorajskich i o ciekawostkach związanych z kulturą powiatu biłgorajskiego. Ponadto uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zabawie „Kultura ludowa powiatu biłgorajskiego”. Każdy uczestnik miał za zadanie napisać na kuponie konkursowym, co mu się kojarzy z kulturą ludową powiatu biłgorajskiego. Wśród wylosowanych kuponów pięć należało do uczniów naszej szkoły. Oto szczęśliwi nagrodzeni: Mikołaj Batorski Ob., Aleksandra Okoń 2c, Piotr Kapica 2c, Iga Kwiatkowska 4a i Bianka Hasiak 5b. Pierwsze miejsce w zabawie zajęła gwara tarnogrodzka, drugie piróg biłgorajski, a na trzecim miejscu znalazła się kultura sitarska. Na spotkaniu nie zabrakło rozmów o książce, dużym zainteresowaniem cieszył się zorganizowany kiermasz „książek za uśmiech” oraz wystawa rękodzieła ludowego Heleny Koszarnej. Uczestnicy zabawy mogli podziwiać wystawę Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju oraz taniec dziewczyn z grupy tanecznej „Jump”.  

Dziękujemy serdecznie za zorganizowanie i zaproszenie nas na tak miłe i interesujące spotkanie przyjaciół bibliotek.


„Jak Pstryk i Bzik zostali oświeceni” - teatrzyk profilaktyczny w wykonaniu artystów z Fundacji PGE

4 listopada 2019r. Fundacja PGE przygotowała dla dzieci z najmłodszych klas niezwykłą edukacyjną przygodę. Nasi uczniowie oglądali spektakl teatralny pt. „Jak Pstryk i Bzik zostali oświeceni”. Młodzi widzowie mieli okazję dowiedzieć się, jak powstaje prąd, kiedy może być niebezpieczny i jak należy się w takich sytuacjach zachować. Poznali też znaczenie znaków na transformatorach, dowiedzieli się, w jaki sposób można oszczędzać energię elektryczną oraz pod jaki numer należy zadzwonić w przypadku awarii prądu.

Przyciągające uwagę lalki, scenografia, piosenki oraz quiz na podsumowanie sprawiły, że spektakl okazał się ciekawą lekcją na temat bezpiecznego i oszczędnego korzystania z energii elektrycznej.


WYSTAWA GRZYBÓW W BIŁGORAJSKIM SANEPIDZIE

W październiku uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich mieli możliwość obejrzenia wystawy grzybów w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Biłgoraju.

Dzieci usłyszały wiele ciekawych informacji o rodzajach grzybów i ich budowie. Każdy mógł obejrzeć  świeże eksponaty oraz zapoznać się z zasadami bezpiecznego grzybobrania. Wystawa wzbogacona była licznymi planszami edukacyjnymi, które ilustrowały różnice między poszczególnymi gatunkami  grzybów oraz zawierały informacje ostrzegające przed zatruciem.

Bez wątpienia była to ciekawa lekcja poglądowa dla uczniów i dla większości z nich jedyna okazja do obejrzenia  różnych gatunków grzybów w jednym miejscu.


Ślubuję uroczyście …

23 października 2019 r. uczniowie klas: 1a, 1c i 1e, a 24 października 2019 r. uczniowie klas: 1b i 1d podczas uroczystości Ślubowania zostali przyjęci w poczet uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju. Całość poprzedzały długie przygotowania. Zanim jednak  dyrektor szkoły – pani Teresa Bogdanowicz – Bordzań dopuściła pierwszoklasistów do złożenia przyrzeczenia i pasowała ich na uczniów,dzieci musiały przejść kilka trudnych prób. Nasze pierwszaki udowodniły, że są mądre, zręczne, wiedzą co dobre, a co złe, potrafią śpiewać piosenki i recytować wiersze, czują się Polakami i kochają swoją Ojczyznę. Zmagania pierwszoklasistów obserwowała także wicedyrektor szkoły, przedstawicielka Rady Rodziców oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. Dzieciom oczywiście kibicowali rodzice oraz inni zaproszeni członkowie rodzin. Całej uroczystości towarzyszył odświętny nastrój i pozytywne emocje, które pozostaną w pamięci przede wszystkim najmłodszych uczniów naszej szkoły i ich rodziców oraz oczywiście troskliwych wychowawczyń klas.


Dzień Papieski w „Piątce”

Dzieci z  klas O – III oglądały przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy II a oraz II b  obejmujące klamrą prawie całe życie św. Jana Pawła II.  W chórze zaprezentowała się klasa III a. W przygotowania zaangażowali się wychowawcy, a także rodzice i dziadkowie występujących dzieci. Ta współpraca zaowocowała bogactwem strojów i rekwizytów. Świętowanie Dnia Papieskiego  było wstępem do obchodów setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły, późniejszego świętego Jana Pawła II,  które przypadają w maju 2020 roku.

Z okazji XIX Dnia Papieskiego uczniowie klasy VI a przygotowali uroczystą akademię, aby uczcić osobę wybitnego papieża – Polaka.  W zaaranżowanym studiu Magazynu Katolickiego młodzi dziennikarze gościli różne osoby, które opowiadały o spotkaniach z Karolem Wojtyłą, a następnie z papieżem Janem Pawłem II. Wszyscy podkreślali wyjątkową atmosferę tych spotkań i wspominali Polaka jako niezwykłego człowieka. Młodzi artyści przywoływali słowa papieża skierowane do rodaków. Zebrani mogli zobaczyć i usłyszeć archiwalne wypowiedzi papieża z wybranych pielgrzymek do ojczyzny.

Akademię uświetnił występ „Czadowych Nutek” z zespołem gitarowym pod kierunkiem pana Mirosława Kurzyńskiego.


ŻYCIE W PUSZCZY AMAZOŃSKIEJ – SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

We wtorek 29.10 w Szkole Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego odbyło się spotkanie z podróżnikiem reprezentującym grupę „Trzask”, która skupia miłośników egzotycznych wypraw do odległych zakątków świata. Grzegorz Chachura w atrakcyjny sposób opowiadał uczniom o swojej podróży w głąb Puszczy Amazońskiej.

Wspomnieniom z niesamowitych przygód towarzyszyły praktyczne informacje. Podróżnik opowiadał o tym jak wygląda życie w wioskach u brzegów największej rzeki na świecie, jak przygotować się do wyprawy w dzikie tereny świata i jak poradzić sobie w trudnych warunkach. Grzegorz Chachura podkreślał, że największą wartością podróży, w których uczestniczy jest możliwość bliskiego kontaktu z ludźmi z innych kultur, żyjących w innych warunkach i odmienny sposób. Opowieściom towarzyszyły fotografie dokumentujące wyprawy i pamiątki przywiezione z Ameryki Południowej.


Spotkanie autorskie

Dnia 24.10. 2019 r. uczniowie klasy 2b i 1a wzięli udział w spotkaniu autorskim z panem Arturem Jasińskim w Bibliotece Pedagogicznej Filia nr 1 w Biłgoraju. Pan Artur Jasiński autor książki „Baśń o dębowym sercu” ciekawie opowiadał o tym, co dla niego jest ważne w życiu, o swojej rodzinie, o tym jakie ma pasje oraz jak został pisarzem. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchali fragmentów jego debiutanckiej książki, zadawali autorowi liczne pytania dotyczące jego twórczości literackiej i życia zawodowego. Pisarz przeprowadził konkurs dla dzieci, poprawnie na pytania odpowiedział Miłosz z naszej szkoły i wygrał książkę. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję otrzymania książki z autografem. Dzieciom bardzo spodobała się powieść pana Artura, zachęcamy do jej wypożyczania -dostępna jest w bibliotece szkolnej.

 


Spotkanie z policjantem

W poniedziałek 7 października 2019r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z policjantami Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju. Tematem spotkania było utrwalenie zasad ruchu drogowego i bezpieczeństwo na drodze. Panowie zwrócili uwagę na poruszanie się dzieci ulicami miasta zarówno pieszo jak i rowerem, na zachowanie bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, na prawidłowe zachowanie na przejściach dla pieszych oraz ścieżkach rowerowych. Podkreślili jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Przypomnieli, że każdy pasażer ma obowiązek jeżdżenia z zapiętymi pasami, a dzieci dodatkowo jeżdżenia w fotelikach samochodowych lub na podkładach.

Na zakończenie wizyty uczniowie otrzymali pamiątkowe gwizdki lub misie odblaskowe.


„EPICKI” DZIEŃ NAUCZYCIELA W „PIĄTCE”

„Naprawdę jaka jesteś, nie wie nikt…”-  tak dla nauczycieli śpiewał Janek z 7 b, rozpoczynając piosenką uroczystość z okazji Dnia Nauczyciela.

Z zadumy wyrwały wszystkich uczennice klasy VI e, które przeprowadziły nietypowe szkolenie połączone z prezentacją produktów niezbędnych w zawodzie nauczycielskim.

Dziewczęta z niewymuszonym wdziękiem omówiły działanie maszyny przemieniającej urwisów w prymusów oraz przedstawiły zalety Marianny, której zadaniem jest zastępowanie pedagogów na dyżurach. Przeuroczym prowadzącym asystowali uczniowie z klasy V c. Po zakończeniu prezentacji wszyscy nauczyciele złożyli zamówienia na wyżej wymienione produkty.

Kolejnym miłym akcentem były życzenia złożone przez uczniów oraz Panią Anitę Maińską- przewodniczącą Rady Rodziców.

Ostatnim punktem uroczystości było wręczenie nauczycielom przez Panią Dyrektor nagród Burmistrza Miasta Biłgoraj oraz nagród Dyrektora Szkoły.

Potem były kwiaty i życzenia, życzenia, życzenia…

 


Przewodniczący i Zastępca Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego wybrani

2 października 2019 r. w naszej szkole odbyły się wybory na Przewodniczącego oraz na Zastępcę Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Do wyborów zgłoszono 2 kandydatów z klas VIII ubiegających się o funkcję Przewodniczącego SU oraz 4 kandydatów z klas VII ubiegających się o funkcję Zastępcy Przewodniczącego SU. Uczniowie klas IV-VIII oddawali głosy w Lokalu Wyborczym na terenie szkoły pod nadzorem Uczniowskiej Komisji Wyborczej i opiekunów Samorządu Uczniowskiego.

Wyniki wyborów przedstawiają się następująco:

  • Funkcję Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2019/2020 będzie pełnić Wiktoria Watrak, która zdobyła 214 głosów.

  • Funkcję Zastępcy Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2019/2020 będzie pełnić Olivia Dudzic, która uzyskała 133 głosy.

Gratulujemy!


 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W naszej szkole Dzień Głośnego Czytania obchodziliśmy 30 września. Uczennice Oliwia z klasy VIII b i Amelia z kl. VI d czytały Szewczyka Dratewkę Janiny Porazińskiej dzieciom z oddziałów przedszkolnych.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na 29 września. Jest to święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data ta odnosi się również do urodzin wspomnianej autorki książki.


Udział uczniów klas ósmych w pokazach fizycznych

23 września uczniowie klas ósmych,  wraz z wychowawcami uczestniczyli w pokazach fizycznych zorganizowanych przez pracowników Instytutu Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pokazy obejmowały zagadnienia związane z różnymi działami fizyki, np. termodynamiką, rezonansem, prądem elektrycznym, ruchem obrotowym.

Prowadzący zapraszali gości do udziału w eksperymentach, co spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony naszych uczniów. Dzięki bezpośredniemu zaangażowaniu w wykonywanie doświadczeń, mogli oni nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, ale lepiej zrozumieć niektóre zjawiska fizyczne.

W programie wyjazdu znalazła się również projekcja superprodukcji filmowej, o pokoleniu lat

1914-1918, które wywalczyło Polsce Niepodległość - „Legiony”.


Akcja "Sprzątanie Świata" w naszej szkole!

Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety? Można! W piątek 20 września, uczniowie naszej szkoły brali udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata".

Wszyscy wyposażeni w worki i rękawiczki ruszyli do walki o czyste środowisko.  Tegoroczne działania to wspólna lekcja poszanowania natury. Jej celem jest promowanie czystego otoczenia, prawidłowego gospodarowania odpadami oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

Dziękujemy uczniom za ich ogromne zaangażowanie w tę akcję!


NARODOWE CZYTANIE 2019

W piątek, 20 września, społeczność Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego przystąpiła do udziału w tegorocznej edycji Narodowego Czytania. W imprezie wzięli udział uczniowie klas V i ich nauczyciele, a wybraną do odczytania lekturą była Katarynka Bolesława Prusa.

Organizowane już po raz ósmy Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja zainicjowana przez Parę Prezydencką. Spośród ponad stu propozycji, Prezydent Andrzej Duda oraz Małżonka Prezydenta – Agata Kornhauser-Duda dokonali wyboru ośmiu nowel cenionych polskich autorów. Na liście znalazła się m.in. Katarynka Bolesława Prusa – lektura dla klas piątych szkół podstawowych. Nie może dziwić zatem fakt, iż właśnie ta nowela została wybrana do głośnego odczytania w naszej szkole. W tym roku, po raz pierwszy, treść dzieła wybranego do zaprezentowania w ramach akcji odczytali sami uczniowie. Zgromadzona publiczność, złożona z uczniów wszystkich klas piątych oraz ich nauczycieli, z ciekawością wysłuchała Katarynki przygotowanej przez dziesięcioro ich rówieśników. Po prezentacji utworu p. Teresa Bogdanowicz-Bordzań, dyrektor szkoły, podziękowała uczestnikom za włączenie się w ważną dla polskiej kultury akcję i zachęcała do zapoznania się również z innymi dziełami zawartymi w liście nowel w ramach Narodowego Czytania.

Uroczystość przygotowała p. Dorota Margol – bibliotekarz szkolny, we współpracy z nauczycielami języka polskiego – Barbarą Okoń i Mariuszem Polowym.

Treść Katarynki odczytali:

·            Aleksandra Borowiec

·            Alicja Pyda

·            Andżelika Kisiel

·            Gabriela Mróz

·            Natalia Matysek

·            Natalia Miętkiewicz

·            Sergiusz Mazur

·            Tymon Magdziak

·            Wiktor Małysz

·            Wiktoria Salamon

Głośne odczytanie Katarynki to pierwszy etap szkolnej akcji Narodowego Czytania 2019. Kolejnym będzie przygotowanie przez uczniów projektów Lektury w pudełku, na podstawie dzieła Bolesława Prusa w ramach konkursu zainicjowanego przez firmę Model Opakowania. Zadaniem piątoklasistów z naszej szkoły będzie wypełnienie kartonowego pudełka elementami świata przedstawionego w Katarynce wg autorskiego pomysłu każdego z uczestników. Autorzy najciekawszych prac zostaną nagrodzeni, a ich dzieła – wyeksponowane na szkolnej wystawie. Konkurs ma na celu rozwijanie w uczniach kreatywności i popularyzację czytelnictwa.


NOWY ROK SZKOLNY ROZPOCZĘTY!

Słońce, góry, plaża, morze- to już za nami, a przed nami kolejny rok wytężonej pracy. Nie czas jednak na narzekania. Pamiętajmy, że 1 września 1939 roku nie dane było polskim dzieciom rozpocząć nauki, została ona przerwana przez wybuch jednej z najstraszniejszych wojen w historii ludzkości.

Od tamtych wydarzeń minęło już 80 lat, ale pamięć o nich trwa nadal. Na tegoroczną inaugurację roku szkolnego zaprosiliśmy wyjątkowych gości- kombatantów- naocznych świadków okrucieństwa II wojny światowej.

Uroczystości rozpoczęliśmy jak zwykle Mszą Świętą w „Kościółku”. Następnie wzięliśmy udział w „Przerwanym marszu”, który miał symbolizować przerwaną drogę do szkoły polskich dzieci w 1939 roku. Po dotarciu na plac szkolny wysłuchaliśmy przemówienia Pani Dyrektor, która powitała wszystkich bardzo serdecznie, kierując szczególne słowa podziękowania w stronę zaproszonych kombatantów. Dzięki ich obecności powstał swego rodzaju most między pokoleniami. To przecież od nich możemy się uczyć prawdziwej historii naszego kraju. To oni wycierpieli tak wiele, że nie da się tego opisać w żadnej książce.

Na naszej uroczystości nie mogło  zabraknąć wspólnego odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Wysłuchaliśmy również wzruszającego „Hymnu dzieci wojny”, a nasi szanowni goście podpisali apel o pokój na świecie. Jednym z najbardziej wzruszających momentów było wystąpienie Pana Henryka Skubisza, który, opowiadając o trudach wojennej rzeczywistości, dał nam do zrozumienia, jak wielkie mamy szczęście, że żyjemy w czasie pokoju.

Po części oficjalnej Pani Dyrektor przedstawiła nowych nauczycieli  oraz wychowawców i wszyscy udali się do klas.

Kiedy następnym razem ktoś zechce narzekać na pracę domową, sprawdzian albo poranne wstawanie, niech sobie przypomni wydarzenia z 1 września 1939 roku i pomyśli, że może dzisiaj wcale nie jest tak źle. Zapamiętajmy ważne przesłanie: „Nigdy więcej wojny!”


„PRZERWANY MARSZ”

2 września nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji, zainicjowanej przez Radę Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej RP, pod nazwą „Przerwany marsz”. Chcieliśmy w ten sposób podziękować Dzieciom Wojny za ich poświęcenie i ciężki los, za to, że, będąc świadkami okrutnych wydarzeń, przestrzegają nas przed wojną.

Razem z przedstawicielami Stowarzyszenia Dzieci Zamojszczyzny Ziemi Biłgorajskiej dokończyliśmy przerwaną przed 80 laty przez wybuch II wojny światowej drogę na rozpoczęcie roku szkolnego.

Wspólne odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego” oraz odsłuchaliśmy hymn Polskich Dzieci Wojny. Uczennica klasy 6 e Hanna Podgajna odczytała w imieniu zaproszonych gości Apel Pokoju, który w sposób uroczysty został przez nich podpisany.

Nie zabrakło również wspomnień, wspólnych zdjęć i podziękowań.


Pamiętniki Pokoleń

Piątka w 80 rocznice wybuchu II wojny światowej włączyła się do akcji „Przerwany Marsz”.

Nasze kolejne działania to „Pamiętniki Pokoleń” – uczniowie klas IV – VIII przeprowadzają wywiady ze swoimi dziadkami lub pradziadkami albo osobami, które odpowiedzą na pytanie, jak wspominają czasy wojenne, a także, jacy byli i jak żyli wtedy młodzi ludzie.

Udokumentuj wspomnienia Polskich Dzieci Wojny - ostatnich świadków II wojny światowej.

Wywiady, wspomnienia należy przynieść do nauczycieli historii do końca listopada 2019 r.

 

 

 

z powrotem | linki |napisz do nas | ciekawe strony
© Szkoła Podstawowa nr 5 im. Ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju
23-400 Biłgoraj, ul. Nadstawna 62A
e-mail: bilgoraj_sp5@poczta.onet.pl
telefon: (0-84) 688-04-81,
Prowadzenie strony: Józef Osieł