PODZIĘKOWANIE ZA UDZIAŁ W „SZKOLE Z TVP”

Nauczyciele naszej szkoły: Anna Krawczyk i Mariusz Polowy otrzymali z rąk pani Teresy Misiuk, Lubelskiego Kuratora Oświaty, podziękowania za udział w projekcie „Szkoła z TVP”. Uroczyste wręczenie wyróżnień odbyło się w środę 24 czerwca w zamojskiej delegaturze Kuratorium Oświaty w Lublinie.

 


WAKACJI NADSZEDŁ CZAS

Ani się obejrzeliśmy, a tu już wakacje. Chociaż koronawirus pomieszał nam trochę szyki, to szczęśliwie dobrnęliśmy do końca roku szkolnego.

Niestety, większość uczniów, w trosce o bezpieczeństwo,  dostanie świadectwa dopiero we wrześniu, na razie są one schowane w bezpiecznym miejscu i zapewniamy, że trafią do swoich właścicieli.

W zakończeniu roku szkolnego uczestniczyli jedynie uczniowie klas III i VIII, dla których zakończył się pewien etap nauki. Spotkanie z wychowawcami odbyło się oczywiście z zachowaniem wszelkich zaleceń sanitarnych.

Ten rok sprawił nam wiele niespodzianek i mamy nadzieję, że 1 września spotkamy się już w szkole.

Wszystkim wyróżnionym uczniom gratulujemy sukcesów w nauce, ósmoklasistom życzymy dostania się do wybranych szkół ponadpodstawowych, a całej społeczności „Piątki” życzymy wyjątkowych, słonecznych i radosnych wakacji.

Odpoczywajcie zdrowo i bezpiecznie.

Widzimy się we wrześniu!        


Domek dla przyjaciela

W czasie edukacji zdalnej dzieci zerówkowe nie traciły chęci do nauki. Tym razem dzieci z grupy 0 c bawiły się w badaczy zwierząt i miejsc, które zamieszkują. W ramach projektu  „Mali tropiciele” dzieci miały za zadanie wykonanie pracy „Domek dla przyjaciela”. Spacer, wycieczka z rodzicami, rodzeństwem była okazją do zaobserwowania życia zwierząt: małych, dużych, latających, pływających. Zwierzęta tak, jak ludzie  potrzebują schronienia, dlatego dzieci po cyklu filmów i obserwacji przyrodniczych wykonały prace plastyczno - techniczne. Celem nadrzędnym było kształcenie w dzieciach odpowiedzialności za los zwierząt i całej przyrody. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji.


Cykl lekcji Bakcyla w Szkole Podstawowej nr 5 w Biłgoraju

 4 lutego 2020 roku w Szkole Podstawowej nr 5 im. Ks. J. Twardowskiego w Biłgoraju zakończył się cykl lekcji w ramach projektu „Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży BAKCYL”.

Zajęcia prowadzone były w klasach VII a, VII b, VIII a i VIII b przez Panią Dorotę Serafin z Nadsańskiego Banku Spółdzielczego w Stalowej Woli, natomiast szkolnym koordynatorem realizacji projektu była Pani Małgorzata Wlizło.

Temat pierwszej lekcji brzmiał: „Twoje pieniądze i odpowiedzialne zarządzanie domowym budżetem” i dotyczył kwestii kluczowych – znaczenia oszczędzania i planowania własnych finansów. Na drugiej lekcji -„Od oszczędzania do inwestowania”- uczniowie poznali podstawowe produkty bankowe, takie jak: konto osobiste, karta debetowa, lokata oraz reguły bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

 Uczestnicy zajęć bardzo chętnie mówili o własnych doświadczeniach w zakresie wydawania i oszczędzania pieniędzy oraz wykonywali ćwiczenia z planowania budżetu. Młodzież wykazała się też dużą znajomością podstawowych problemów dotyczących bankowości podczas quizu opracowanego na wzór gry Milionerzy. Rozmawiano o tym, dlaczego warto uczyć się finansów od najmłodszych lat, jak świadomie zarządzać swoimi pieniędzmi oraz tego, że najważniejsza w procesie oszczędzania jest systematyczność i kontrola wydatków.

„Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży BAKCYL” to strategiczne, długofalowe partnerstwo firm i instytucji sektora bankowego w Polsce na rzecz podnoszenia poziomu wiedzy młodego pokolenia z zakresu praktycznych finansów. Projekt jest częścią jednego z największych niekomercyjnych programów edukacyjnych „Bankowcy dla Edukacji”, który realizowany jest w całej Polsce przez banki komercyjne i spółdzielcze, w tym Nadsański Bank Spółdzielczy.


Koniec sezonu narciarskiego w Piątce!

Trzeci turnus Białej Szkoły zakończył się w piątek 21 marca. Tym razem klasy 5a, 5b, 5d i 6c szusowały po ośnieżonych podhalańskich stokach. W Tatrach zastaliśmy prawdziwą zimę i w pełni z niej korzystaliśmy. W miarę doskonalenia umiejętności narciarskich zmienialiśmy stoki, byliśmy na Zebrze, Litwince, Witowie, Kotelnicy Białczyńskiej. Pogoda nam dopisywała, dużo zabawy i śmiesznych wrażeń dostarczyła nam wizyta w labiryncie lodowym w Zakopanem. Relaks i świetną zabawę po trudach narciarstwa zapewniły nam ciepłe źródła w Termach Chochołowskich i Aqua Parku.


Walentynkowa Poczta

W dniach 10-12.02.2020r. działała w naszej szkole POCZTA WALENTYNKOWA.

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego chodzili ze skrzynką i zbierali kartki walentynkowe.

Do pudełka wrzucano kartki, miłe wierszyki i pozdrowienia do uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Walentynki zostały rozdane 14.02.2020 roku.


ZABAWA NOWOROCZNA 2020

Karnawał to radosny czas zabawy, tańców, wielkiego ucztowania i balów maskowych.

W naszej szkole, zgodnie z tą tradycją, w trzecim tygodniu lutego odbyła się zabawa noworoczna. Mali i duzi, starsi i młodsi - wszyscy świetnie się bawili przy dźwiękach znanych i lubianych przebojów. Nie zabrakło też poczęstunku przygotowanego przez troskliwych rodziców dla zgłodniałych tancerzy.

 O tym, że zabawa była wyśmienita, świadczą zdjęcia, które należy koniecznie obejrzeć.


Spotkanie z policjantką

13 lutego w klasie IV c zawitała pani Milena Wardach, aspirant Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju. Pani aspirant uświadomiła dzieciom, jakie są skutki niewłaściwego odnoszenia się do kolegów, koleżanek i osób dorosłych. Mówiła także o problemie cyberprzemocy – ostatnio coraz częściej występującym wśród dzieci i młodzieży w całym kraju.

Uczniowie chętnie zadawali pytania. Wiedzą, czym jest przemoc w świecie wirtualnym, gdzie szukać pomocy i do kogo się zgłosić, jeśli takie zjawisko miałoby miejsce.  Zdają sobie sprawę z konsekwencji prawnych stosowania agresji słownej. Wiedzą także, że muszą być odpowiedzialni za słowa, które wypowiadają, bo ,,słowa mogą ranić”.

Dziękujemy Pani aspirant za ciekawą pogankę.

                                                                                     A Kozak


II Turnus Białej Szkoły (2– 7.02.2020 r.)

Miłośnicy „białego szaleństwa”, uczniowie klas 5c i 6e, pod kierunkiem instruktorów: p. Jacka Korgula, p. Jacka Spustka i p. Wiesława Haśca przez sześć dni doskonalili jazdę teoretyczną i praktyczną na nartach po tatrzańskich stokach: Zebra, Litwinka, Rusin Ski i Kotelnica Białczańska. Popołudniami regenerowali się w termach w Chochołowie i Aqua Parku w Zakopanem oraz spacerowali po mieście. Uczestniczyli również w zajęciach plastycznych zorganizowanych przez p. Dorotę Brzozowską.

Młodzi narciarze wrócili do Biłgoraja zmęczeni, ale zadowoleni z nabycia nowych umiejętności, zapowiadając udział w następnej zimowej wyprawie.


SEZON NARCIARSKI ROZPOCZĘTY!

BIAŁA SZKOŁA I TURNUS

Kiedy większość uczniów naszej szkoły przygotowywała się do zakończenia I semestru, szczęściarze z klasy 5b, 6a, 6b i 6d rozpoczęli swoją narciarską przygodę w Zakopanem.  Od 5 do 10 stycznia szusowali po różnych stokach na Podhalu od Zebry zaczynając, kończąc na RusińSkim. Młodzi narciarze trenowali i doskonalili technikę jazdy na nartach pod okiem nauczycieli instruktorów. W wolnym czasie spacerowali po Zakopanym, a zasłużony relaks przyniosła im wizyta w Termach Chochołowskich, gdzie korzystali ze wszelkich dostępnych atrakcji.


O psie, który służył w Policji

Uczniowie naszej szkoły co roku uczestniczą w spotkaniu z przedstawicielami biłgorajskiej Komendy Powiatowej Policji. W środę 5 lutego naszą szkołę odwiedzili aspirant sztabowy Marek Charkot oraz aspirant sztabowy Adam Granda ze swoim psem policyjnym.

9-letni pies tropiący Nilo pomaga w poszukiwaniach osób zaginionych. Jego opiekun opowiedział dzieciom o psiej służbie, zasadach szkolenia psów policyjnych, opiece nad czworonożnymi funkcjonariuszami oraz ich obowiązkach. Zademonstrował też jego posłuszeństwo. Policjanci udzielili uczniom niezbędnych wskazówek, w jaki sposób należy zachować się podczas ataku agresywnego psa. 

Ta niecodzienna lekcja uświadomiła dzieciom, jak wielkie znaczenie dla naszego bezpieczeństwa ma praca policjantów i jak pomocny w tej służbie może być dobrze wytresowany pies.


Projekt profilaktyki nadwagi i otyłości

W naszej szkole realizowany jest projekt pt. „Profilaktyka nadwagi i otyłości”. Jego celem jest zwiększenie świadomości w zakresie ryzyka, jakie niesie ze sobą nadwaga i otyłość oraz nabycie wiedzy w zakresie przeciwdziałania tym problemom wśród uczniów szkół podstawowych. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny.

W ramach projektu każdy uczestnik będzie miała możliwość udziału we wsparciu obejmującym:

- indywidualne badania diagnostyczne (pomiar wzrostu, masy ciała, ciśnienia tętniczego krwi),

- zajęcia z edukacji zdrowotnej (2 spotkania),

- zajęcia z dietetyki (2 spotkania),

- dla uczestników, u których zostanie wykryta nadwaga/otyłość przewidziana jest indywidualna konsultacja z dietetykiem,

- zajęcia z psychologiem w formie zajęć edukacyjno – warsztatowych,

- zajęcia praktyczne z zakresu ćwiczeń fizycznych (2 spotkania),

- dodatkowo każdy z uczestników otrzyma zestaw do samodzielnego wykonywania ćwiczeń.

Należy pamiętać, że okres dojrzewania to jeden z okresów krytycznych w wieku rozwojowym, w którym istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń w odżywianiu. Dlatego warto profilaktycznie im zapobiegać.

Odżywianie to ważna strefa w życiu człowieka. Stres, choroby somatyczne są powodem utraty apetytu, podjadania czy nadmiernego apetytu. Otyłość jest jednym z zaburzeń w odżywianiu musimy również pamiętać o bulimii ( żarłoczność psychiczna) czy anoreksji ( jadłowstręt psychiczny).

W ramach działań praktycznych uczniowie otrzymają zestaw do samodzielnego wykonywania ćwiczeń, tj.: mata do ćwiczeń, skakanka, piłka gimnastyczna.


Kolędowanie dla rówieśników z Afryki

„Hej, hej!
Dzieciątko się narodziło!
Cały świat uweseliło”

I nas też…

Pod koniec stycznia przez trzy dni  grupa kolędnicza złożona z całej klasy IV c oraz kliku uczniów z klasy VII prezentowała scenariusz kolędniczy w wersji na ludowo. Dawne tradycje uczniowie pokazywali, chodząc z klasy do klasy. Na  koniec pojawili się w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju, witając wszystkich słowami: „Gospodarzu, śpicie czy nie śpicie?”. To słowa Żyda, a życzenia składała jeszcze Cyganka, wiejskie baby i pasterze. Była i tradycja sypania owsem, i „zapraszanie” złych ludzi do piekła…

Uczniowie napracowali się bardzo mocno, biorąc udział w przygotowaniach do kolędy. Próby w pocie czoła trwały od dawna. Trud się opłacił, bo zebraliśmy kwotę 2242,70 zł. Pieniądze zostały przekazane na szczytny cel – wsparcie rówieśników z Afryki w ramach programu „Adopcja na odległość”.

Gratulacje pani Elżbiecie Jasielskiej, która zajęła się stroną organizacyjną kolędowania.

W rolach głównych:

- Żyd: Mateusz Małek;

- Cyganka: Emilia Oszajca;

- Krakowiak: Julian Jezierski;

- Krakowianka: Dagmara Kozirak;

- Góral: Szymon Gilas;

- Baby: Joanna Opiela, Anna Siembida i Oliwia Zabłotna;

- Diabeł: Łukasz Małek i Kacper Bryła;

- Pastuszek: Franciszek Granda;

- Pasterze: Adam Łata, Jakub Spustek, Aleksander Tomaszewski, Damian Malec,
    Filip Szwed, Kasjan Kanty;

- Pasterze i Pasterki: Zuzanna Kapica, Lena Sankowska, Julia Spustek, Maria Strzałka,
        Kacper Blicharz, Kacper Grabowski, Jędrzej Nowak, Dawid Kuduk.

Na trąbce grał Mikołaj Ważny, na skrzypcach – Karolina Grasza.

Przygotowanie i opieka nad uczniami: Aldona Kozak (nauczyciel języka polskiego), Elżbieta Jasielska (nauczyciel-katecheta) oraz rodzice uczniów: Pani Bożena Nowak i Pani Małgorzata Małek.

Scenariusz: Aldona Kozak

Strona organizacyjna kolędowania: pani Elżbieta Jasielska

Do przygotowania strojów przyczynili się także rodzice uczniów klasy IV c, za co serdecznie dziękujemy. Podziękowania należą się także paniom sprzątającym, które w dniu sypania owsem miały sporo pracy.

Aldona Kozak

 

 

z powrotem | linki |napisz do nas | ciekawe strony
© Szkoła Podstawowa nr 5 im. Ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju
23-400 Biłgoraj, ul. Nadstawna 62A
e-mail: bilgoraj_sp5@poczta.onet.pl
telefon: (0-84) 688-04-81,
Prowadzenie strony: Józef Osieł