Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

 

 

 

 

 
   

 

II etap Ogólnopolskiego Programu BYĆ JAK IGNACY - ekologia

W ramach Ogólnopolskiego Programu BYĆ JAK IGNACY rozpoczął się drugi etap zatytułowany EKOLOGIA ( pierwszy dotyczył Energi)w czasie tego etapu będziemy wraz z kołem naukowym EKO-LUDKI -( uczniowie kl. I a) rozmawiać o: powietrzu, wodzie, gospodarce odpadami i bioróżnorodności. W czasie zajęć dzieci przeprowadzą eksperymenty i doświadczenia oraz dowiedzą się co to jest smog, ślad węglowy, nauczą się segregacji śmieci, poznają możliwości dbania o środowisko a także poszerzą swoją wiedzę na temat sposób ochrony środowiska, które mogą przyczynić się do zmniejszenia problemów ekologicznych naszej planety.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i do  rozwiązania quizu:

https://liblink.pl/2jwq7SBxbO

https://liblink.pl/Cnq5Ezv5gz


Pamiętamy o kucharzach i restauratorach

Zręczny kucharz na życzenie

Przygotuje ci jedzenie:

Frytki, kotlet, jajecznicę

Albo wielką pyszną pizzę.

W listopadzie uczniowie klas 1b i 1c pod okiem swoich pań: Marty Polowy i Eweliny Karwańskiej w ramach realizacji innowacji pedagogicznej pt. „Poznaję lokalne zawody” oraz udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Serdeczna karteczka”  wykonali kartki z życzeniami, wyrazami empatii, życzliwości i szacunku, które podarowali wspaniałym Paniom kucharkom naszej szkolnej stołówki, a także kucharzom, restauratorom i pracownikom biłgorajskich gastronomii: Pizzerii Verona oraz Restauracji Grand Beef. Życzymy im wszystkim, aby gotowali nam tak smacznie kolejnych wiele lat!


Akcja "Daj się zobaczyć Mikołajowi"

W związku ze zbliżającymi się Mikołajkami, Samorząd Uczniowski zaprasza do włączenia się do akcji "Daj się zobaczyć Mikołajowi".

Akcja polega na założeniu przez uczniów nakrycia głowy związanego z Mikołajem i udział w lekcjach w dniu 7.12.2020 z włączoną kamerką przez całą lekcję.

Mikołaj w ramach nagrody wstawia plusa (+) zaangażowanym w akcję uczniom- nauczyciel wpisuje + na każdej lekcji na której uczeń miał włączoną kamerkę i był w nakryciu głowy.

Zwieńczeniem akcji będzie utworzenie kolażu z przesłanych przez uczniów selfie w mikołajkowych nakryciach głowy do opiekunów SU: p. Katarzyny Różańskiej oraz p. Emanueli Kuczyńskiej w wiadomościach na MS Teams.

Samorząd Uczniowski liczy na zaangażowanie i kreatywne podejście do akcji, która miejmy nadzieję wprowadzi miły nastrój podczas lekcji on-line.


W PIĄTCE POWSTAJE SZKOLNA TELEWIZJA

Czekamy z niecierpliwością na powrót uczniów do szkoły. Kiedy już to nastąpi czeka ich miła niespodzianka. W naszej szkole powstaje szkolna telewizja, której inicjatorem jest Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych „Piątka”.

W jednym z pomieszczeń naszej szkoły dobiegają końca prace nad utworzeniem szkolnej telewizji. Do dyspozycji uczniów są dwie kamery wraz ze statywami, komputer montażowy, mikrofony i sprzęt oświetleniowy, a wszystko to znajduje się w odnowionym i wyposażonym w niezbędne meble oraz tła studiu telewizyjnym. Wyposażenie pomieszczenia było możliwe nie tylko dzięki środkom finansowym zabezpieczonym na ten cel przez Panią Dyrektor Teresę Bogdanowicz-Bordzań, ale także za sprawą grantu w kwocie 3.000 zł pozyskanego w ramach programu „Działaj Lokalnie XI” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz wsparciu firmy Model Opakowania, która przekazała na ten cel 1.500 zł.

Wniosek o dofinansowanie projektu złożyło nowo powstałe w naszej szkole Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych „Piątka”, w którego skład wchodzi dyrekcja szkoły, nauczyciele i rodzice. Stowarzyszenie powstało po to, by wspierać różne pomysły uczniów „piątki” oraz wszystkich, którym leży na sercu rozwój dzieci i młodzieży. Zapraszamy do współpracy i zgłaszania ciekawych inicjatyw, które warto realizować.


„Ten świat potrzebuje nowego rodzaju armii- armii życzliwości.”- Cleveland Amory

Co roku 21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa tego święta brzmi „Hello World Day” i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „Hello- Cześć” do osób wokół nas. Obecnie święto obchodzone jest w ponad 180 krajach na świecie. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość i wzbudzenie w nich pozytywnych emocji.

Samorząd Uczniowski pragnie zachęcić do promowania życzliwości. Pamiętajmy, że powinniśmy być życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pozytywna energia, którą przekazujemy innym, wraca do nas z nawiązką.

Wierzymy, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra dlatego – tak na próbę – pokażmy komuś bezinteresowną życzliwość. Sposobów na okazanie życzliwości jest wiele, a wśród nich również te na odległość:

1.      Pomóż komuś.

2.      Pochwal kogoś.

3.      Uśmiechaj się do innych.

4.      Napisz do kogoś coś miłego.

5.      Mów do innych miłe rzeczy.

6.      Zrób komuś miłą niespodziankę.

7.      Pobaw się ze swoim zwierzakiem.

8.      Mów: „Dzień dobry”; „Cześć”; „Hej”.

9.      Bądź pozytywnie nastawionym do życia.

10.  Zadzwoń do kogoś i powiedz, że o nim pamiętasz.

„Miej życzliwość w swej naturze, bo życzliwi żyją dłużej.”


 

„PIĄTKA” DLA NIEPODLEGŁEJ

SZKOŁA DO HYMNU

„Ojczyzna to wielki, zbiorowy obowiązek”- te słowa Cypriana Kamila Norwida mogą być mottem tegorocznych obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pomimo panującej epidemii i braku możliwości odśpiewania hymnu w szkole, chcieliśmy uroczyście uczcić ten wyjątkowy dzień.

We wtorek 10 listopada o godz. 11.11 przystąpiliśmy do akcji „Szkoła do hymnu”. Mogliśmy to zrobić tylko zdalnie, ale staraliśmy się zachować powagę i uroczysty nastrój w czasie śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”.

Zachęcamy również do obejrzenia krótkiego filmu przywołującego wydarzenia historyczne związane z rozbiorami oraz odzyskaniem niepodległości. Wystąpili w nim młodzi artyści z „Piątki” pod kierunkiem pana Mirosława Kurzyńskiego, który jest autorem całego filmu.

 

Otrzymaliśmy podziękowanie za wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego"
w ramach akcji "szkoła do hymnu"


DZIEŃ NAUCZYCIELA

W jaki sposób okazać wdzięczność nauczycielom w dniu ich święta, jak złożyć im życzenia w czasie epidemii? Otóż, uczniowie „Piątki” zawsze znajdą jakiś sposób na wyjście z trudnej sytuacji. Dzięki ich pomysłowości i zaangażowaniu każdy nauczyciel 14 października otrzymał wiadomość zawierającą film z życzeniami oraz piosenkami w wykonaniu naszych uczniów, co sprawiło pedagogom wiele radości  i zupełnie rozmiękczyło ich serca.

Za oprawę muzyczną, nagranie oraz montaż filmu odpowiadał nasz maestro Mirosław Kurzyński.

Ale dość już słów, zobaczcie sami.


Pamiętamy o Pracownikach Ochrony Zdrowia

W październiku  uczniowie klas 1b i 1c pod okiem swoich pań: Marty Polowy i  Eweliny Karwańskiej w ramach realizacji innowacji pedagogicznej pt. „Poznaję lokalne zawody” oraz udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Serdeczna karteczka”  wykonali kartki z życzeniami, wyrazami empatii, życzliwości i szacunku, które podarowali pracownikom: Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju, Ratownictwa Medycznego Arion Szpitale sp. z o.o. ZOZ w Biłgoraju.

Mamy nadzieję, że życzenia uczniów naszej szkoły w trudnym czasie pandemii niosą wsparcie wszystkim Pracownikom Ochrony Zdrowia w Biłgoraju.


Ślubowanie pierwszoklasistów

W dniach 28-30 października 2020 r. w naszej szkole odbyła się coroczna uroczystość ślubowania klas I. Wzruszeni i przejęci powagą wydarzenia pierwszoklasiści w obecności wychowawcy złożyli uroczyste ślubowanie i zostali przyjęci do grona uczniowskiej braci poprzez symboliczny akt pasowania. Następnie dzieci otrzymały legitymacje szkolne i pamiątkowe dyplomy, po czym udały się do swoich sal lekcyjnych na słodki poczęstunek.

Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w szkole, wiele radości i wspaniałych przygód w gronie szkolnych przyjaciół.


V edycja Ogólnopolskiego programu   BYĆ JAK IGNACY

 Przystąpiliśmy do  V edycji Ogólnopolskiego programu   BYĆ JAK IGNACY - powstało koło naukowe EKO-LUDKI (8 osób + nauczyciel w tym 4 dziewczynki i 4 chłopców z kl I a).

Program koła: https://bycjakignacy.pl/o-nas

Honorowy patronat Ministra Edukacji Narodowej

 Film rozpoczynający nasz program:

https://www.youtube.com/watch?v=sulR76wmbaM&feature=youtu.be

Informacja na bilgoraj.com.pl


Konkurs fotograficzny Sportowe Fotostory

Nauczyciele wychowania fizycznego ogłaszają konkurs Sportowe Fotostory. Wakacje już za nami ale jeszcze przez chwilę chcemy je powspominać. Przecież to przede wszystkim ruch, sport i przygoda. Obóz sportowy, wyjazd rodzinny, nawet półkolonie w Twoim mieście to czas najróżniejszych gier i zabaw. A może przygotowujesz się lub startujesz w zawodach sportowych?

Konkurs odbywa się w ramach trwającego w naszej szkole Europejskiego Tygodnia Sportu.

Konkurs Sportowe Fotostory to powakacyjna zabawa dla każdego. Szczegóły konkursu można odnaleźć w regulaminie.

Serdecznie zapraszamy do udziału!


Spotkanie z policjantem

Dnia 25 września w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas edukacji wczesnoszkolnej z policjantem. Spotkanie dotyczyło bezpieczeństwa drogowego. Dzieci miały okazje zapoznać się z zasadami i poćwiczyć w obecności policjanta właściwe zachowania na drodze.  Uczniowie byli bardzo zaciekawieni i chętnie brali udział w ćwiczeniach. Zostały też dzieciom zaprezentowane rekwizyty jakich policjanci używają w swojej pracy m.ni. alkomat, radar prędkości, potocznie zwany lizak itp.

Na koniec spotkania pojawił się niezwykły gość jakim był pies policyjny rasy owczarek niemiecki o imieniu Lilo - który stał się główną atrakcją dla dzieci. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się na czym polega praca psa w policji, jakie są jego zadania oraz jak wygląda pozycja obronna w razie ataku bezpańskiego psa. Dzieci podziękowały policjantom  wielkim aplauzem.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


Sprzątanie Świata

Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w największej polskiej akcji ekologicznej: Sprzątanie świata – Polska, która przebiegała pod hasłem „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”.

Celem przedsięwzięcia było budowanie świadomości ekologicznej, nauka segregacji śmieci, kształtowanie nawyków ekologicznych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska. Tego dnia uczniowie wraz z nauczycielami wyposażeni w worki i rękawiczki ruszyli do walki o czysty teren wokół szkoły. Wszyscy pracowali solidnie i z zapałem, mając świadomość, że chcą dbać o swoją przyszłość, dbając o stan środowiska.

Akcja „ Sprzątanie Świata” corocznie pokazuje, że w naszej szkole kształci się pokolenie twórcze, aktywne i pozytywnie zaskakujące świadomością i poczuciem odpowiedzialności za losy nie tylko najbliższego otoczenia, ale także całej planety.


DZIEŃ KROPKI – święto kreatywności i odkrywania talentów

16 września w naszej szkole świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Historia o nieśmiałej Vashti, która nie wierzyła w swoje możliwości, poruszyła serca dzieci z klas I-III. Dziewczynka na lekcji plastyki nie miała pomysłu jak wyrazić siebie za pomocą znaczka. Uparcie twierdziła, że nie potrafi malować, a zamknięte farbki tylko ją irytowały. Książka „The Dot”, z której pochodzi ta historia, opowiada jak można dzięki kropce uwierzyć w siebie.

Uczniowie naszej szkoły postanowili, tak jak Vashti, poszukać swoich uzdolnień. Tego dnia lekcje zamieniły się w pracownie, rozwijające twórcze myślenie i kreatywność. Każdy próbował swoich sił podczas kropkowania. Rozmawialiśmy o talentach i rozwijaniu skrzydeł. Niewątpliwie ten dzień wywołał wiele uśmiechów i radości. Pozwolił uczniom zrozumieć fakt, iż każdy z nas ma jakiś dar i najważniejsza jest wiara w swoje możliwości.


ZNOWU RAZEM!

1 września przywitał nas ulewą i silnym wiatrem. Jednak dzisiaj nikt nie narzekał na pogodę. Minęło prawie sześć miesięcy od ostatniego dzwonka przed zwieszeniem zajęć. Może niejednego to zdziwi, ale prawdą jest, że stęskniliśmy się za szkołą, a rozłąka z przyjaciółmi dała się wszystkim we znaki. Kiedy korytarze znowu wypełniły się uczniami i zapanował przyjemny rozgardiasz, przypomnieliśmy sobie, że bijącym sercem szkoły są jej uczniowie 

Mimo że zmieniły się trochę warunki nauki, a nowym obyczajem stało się noszenie maseczek oraz dezynfekcja i częste mycie rąk, to i tak cieszymy się z powrotu do tradycyjnego nauczania.

W tym nowym, ale wyjątkowym roku szkolnym życzymy wszystkim wytrwałości, satysfakcjonujących osiągnięć oraz samych przyjemnych chwil.

 

 

z powrotem | linki |napisz do nas | ciekawe strony
© Szkoła Podstawowa nr 5 im. Ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju
23-400 Biłgoraj, ul. Nadstawna 62A
e-mail: bilgoraj_sp5@poczta.onet.pl
telefon: (0-84) 688-04-81,
Prowadzenie strony: Józef Osieł